Strona główna  |  Wiadomości  |  Który ubezpieczyciel najbardziej podnosi składki za OC?

Który ubezpieczyciel najbardziej podnosi składki za OC?

Data publikacji: 2017-04-24
Od stycznia do marca 2017 r. średnia składka OC wzrosła o 12%. W przypadku niektórych towarzystw skala podwyżek ubezpieczeń była jeszcze większa: są takie, które przez 3 miesiące podniosły ceny o 21%. Który ubezpieczyciel najbardziej wywindował koszty OC?

Niedawno pojawiły się informacje o tym, że na początku 2017 r. wyhamowały podwyżki składek OC. Obserwacje porównywarki Ubea.pl przeczą jednak tym optymistycznym wnioskom.

Wyższe odszkodowania za wypadki też wpływają na podwyżki składek OC Po przeanalizowaniu kalkulacji internautów wykonanych od stycznia do marca 2017 roku okazuje się, że średnia składka polisy OC wzrosła o 12%. Trzeba jednak podkreślić, że w poszczególnych towarzystwach skala kwartalnych podwyżek była bardzo różna. Warto sprawdzić, który ubezpieczyciel najbardziej wywindował koszt OC.

Sprawdź, ile zapłacisz za OC

Generali w ciągu 3 miesięcy podniosło składki o 21%

Wnioski porównywarki Ubea.pl dotyczące tegorocznych podwyżek w OC, bazują na bardzo dużej liczbie anonimowych kalkulacji internautów ze stycznia 2017 r. oraz marca 2017 r. Po zebraniu i podsumowaniu tych wszystkich wyliczeń okazało się, że kwartalny wzrost średniej składki OC wyniósł od 7% do 21%.

Najbardziej podrożały ubezpieczenia oferowane przez Generali (+21%) oraz Link4 (+17%). Kwartalne wzrosty nieprzekraczające 10% odnotowano dla Avivy (+9%), AXA Ubezpieczenia (+7%), Gothaer (+8%), Liberty Ubezpieczenia (+10%) oraz You Can Drive (+10%).

W kontekście dwóch ostatnich marek warto zwrócić uwagę na dodatkowe kwestie. Niektóre osoby szukające OC już zauważyły, że w rynkowej ofercie nie ma polis Liberty Ubezpieczenia. Ta marka handlowa na początku kwietnia 2017 r. została wycofana z rynku przez Grupę AXA.

Ciekawa sytuacja dotyczy też marki You Can Drive (YCD).

Wysoka średnia składka polis YCD wynika z faktu, że te ubezpieczenia są sprzedawane tylko młodym kierowcom. Wśród ubezpieczycieli niestosujących podobnych ograniczeń najwyższym poziomem składek za OC cechowały się firmy Generali oraz Gothaer - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki Ubea.pl.

Zobacz, jak mimo podwyżek znaleźć tanie OC:

Poniższa tabela dostarcza również ciekawych informacji o tym, które ubezpieczenia OC (bez dodatkowych produktów typu AC i NNW) cechowały się najniższą składką pod koniec I kw. 2017 r.

Dane Ubea.pl wskazują, że marcu 2017 r. najtańsze polisy OC były oferowane przez AXA Ubezpieczenia (średnia składka: 1244 zł) oraz Liberty Ubezpieczenia (1369 zł). To oznacza, że Grupa AXA utrzymała pozycję rynkowego lidera- mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz pełny ranking ubezpieczeń komunikacyjnych za marzec 2017 r. i I kw. 2017 r.

Zmiany średnich składek za polisy OC oferowane przez różnych ubezpieczycieli (styczeń 2017 r. - marzec 2017 r.)

Nazwa towarzystwa ubezpieczeń / marki ubezpieczeniowej ↓ Średnia składka ubezpieczeń OC w styczniu 2017 r. Średnia składka ubezpieczeń OC w marcu 2017 r. Wzrost średniej składki ubezpieczeń OC (styczeń 2017 r. - marzec 2017 r.)
AXA Ubezpieczenia 1 158 zł 1 244 zł +7%
Gothaer 2 015 zł 2 184 zł +8%
Aviva 1 391 zł 1 522 zł +9%
Liberty Ubezpieczenia^ 1 248 zł 1 369 zł +10%
You Can Drive^^ 2 103 zł^^ 2 320 zł^^ +10%
Link4 1 435 zł 1 684 zł +17%
Generali 1 896 zł 2 287 zł +21%
Średnia dla siedmiu towarzystw/marek ubezpieczeniowych 1 607 zł 1 801 zł +12%


^ - Wraz z początkiem kwietnia 2017 roku, marka Liberty Ubezpieczenia została zlikwidowana przez Grupę AXA.
^^ - Pod marką You Can Drive są sprzedawane polisy dla młodych kierowców, co skutkuje wyższym poziomem składki.
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl

W 2017 roku nie można liczyć na koniec podwyżek OC

Informacje porównywarki Ubea.pl wskazują, że nadzieje kierowców związane z zakończeniem podwyżek w OC były zdecydowanie przedwczesne. Jeżeli tempo podwyżek z I kw. 2017 r. utrzyma się przez cały bieżący rok, to obowiązkowe ubezpieczenia OC podrożeją o 50%. W obecnych warunkach taki scenariusz wcale nie wydaje się mało realistyczny.

Na niekorzyść kierowców będzie działała między innymi lipcowa likwidacja zwolnienia z VAT dla usług nabywanych przez ubezpieczycieli (np. zlecanej naprawy samochodów). Wszystko wskazuje, że przynajmniej część kosztów tej zmiany podatkowej zostanie „przerzucona” na kierowców. Ubezpieczyciele będą zmuszeni do takiego kroku ze względu na brak możliwości rozliczenia płaconego VAT-u.

Największy wpływ na ceny OC będą miały jednak koszty likwidacji szkód. Nie znamy jeszcze danych KNF-u lub Polskiej Izby Ubezpieczeń na temat odszkodowań z OC wypłaconych w I kw. 2017 r.

Zobacz, jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC za szkody osobowe

Dalsze wzrosty wypłat dla poszkodowanych na pewno nie zaskoczą analityków. W tym kontekście warto pamiętać, że nie wprowadzono jeszcze żadnych regulacji mających na celu ograniczenie kosztów likwidacji szkód z OC - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-10-20

W którym mieście jest najtańsze OC? - ceny OC październik 2021

W skali całego kraju OC drożało przez ostatnie miesiące. Warto sprawdzić, czy właściciele aut z większych miast też mieli powody do narzekań.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-10-08

Ceny OC znowu rosną - jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Niewielka sierpniowa obniżka średniej składki za OC była pozytywnym sygnałem dla kierowców. Niestety, wrześniowe dane nie napawają już optymizmem. Czemu ceny OC znowu rosną?

Czytaj więcej
Komentarze
PanIWładca
2017-04-25 08:47
IP: 96.236.x.x
axa najmniej za to najtrudiej wyszarpać odszkodowanie po kraksie :| to co się dzieje na ich facebooku przyprawia o gęsią skórkę. ciekawe na którym miejscu w tym zestawieniu by się znalazł złodziejski pomysł pisu czy pay how yu drive :] :| żal mi osób które dały się w to wmanewrować
odpowiedz