Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Który ubezpieczyciel ma tanie ubezpieczenie OC dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 2014-06-10

Najpierw inwestycja w kurs prawa jazdy i egzaminy uprawniające do poruszania się po drodze. Potem zbiórka pieniędzy na swój pierwszy samochód. W momencie, gdy młody kierowca ma nadzieję, że to już koniec wydatków związanych z rozpoczęciem motoryzacyjnej przygody, czeka go niemiła niespodzianka. Musi kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dla nowicjusza, który nie wypracował sobie jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, będzie to znaczny wydatek. Który ubezpieczyciel zaproponuje najlepsze ubezpieczenie OC młodemu kierowcy?

Świeżo upieczony kierowca nie może się łudzić, że ubezpieczając się po raz pierwszy, którakolwiek firma ubezpieczeniowa zaproponuje mu bardzo tanie ubezpieczenie OC np. za 300 zł. Po pierwsze, nie ma jeszcze wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Po drugie, statystyki drogowe pokazują, że to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków z racji braku doświadczenia czy brawurowej jazdy. Mimo to, młodzi kierowcy nie muszą płacić olbrzymich składek OC. Jak kupić stosunkowo tanie ubezpieczenie OC i u kogo?

Specjalna oferta dla młodych

ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy Firmy ubezpieczeniowe starają się przyciągnąć młodych kierowców, dlatego co roku kuszą atrakcyjnymi propozycjami ubezpieczeń. Tylko co właściwie rozumiemy pod pojęciem „młody kierowca”? Młodym kierowcą może być zarówno osoba, która tuż po osiągnięciu pełnoletności zdała egzamin na prawo jazdy i po raz pierwszy siada za kierownicę, ale również taka, która dopiero co uzyskała uprawnienia do prowadzenia pojazdu, ale ma np. 40 lat. Różnica jest znacząca.

Atrakcyjną propozycję ubezpieczeń OC dla młodych kierowców posiada firma Ergo Hestia, która pod marką You Can Drive sprzedaje ubezpieczenia dla tej grupy użytkowników pojazdów. Niestety z ich oferty mogą skorzystać tylko osoby do 30 roku życia. Kierowcy „młodzi stażem” na drodze, ale nie wiekiem, nie będą mieli możliwości kupić w You Can Drive swojej pierwszej polisy OC. Czy mają czego żałować? Owszem.

Wykonaliśmy kalkulację ubezpieczenia OC dla 22-letniego właściciela samochodu Opel Astra, rocznik 1996, o wartości 15 000 zł, mieszkającego w Warszawie. Kierowca dopiero co otrzymał prawo jazdy i ubezpiecza się po raz pierwszy, dlatego nie posiada żadnych zniżek za bezszkodową jazdę. Propozycje ubezpieczeń OC dla tego kierowcy rozpoczynają się od 2 tys. zł. Wyjątkiem jest You Can Drive, który proponuje ubezpieczenie OC za 1,5 tys. zł. W powyższym przykładzie kierowca oszczędza 500 zł na skorzystaniu ze specjalnej oferty dla młodych.

Pomocna dłoń członka rodziny

Inny sposób na tańsze pierwsze OC to ubezpieczenie się razem z innym członkiem rodziny. Nasz 22-letni kierowca Opla Astry rejestruje swój pojazd wspólnie z ojcem bądź innym krewnym, który wypracował sobie przez lata 60% zniżki za bezszkodową jazdę. Przy obliczaniu swojej pierwszej składki OC zniżki współwłaściciela pojazdu zostają uwzględnione a młody właściciel Opla Astry otrzymuje propozycję ubezpieczenia OC poniżej 1000 zł w towarzystwie ubezpieczeniowym Allianz. W powyższym przypadku, dzięki ubezpieczeniu się razem z członkiem rodziny, młody kierowca oszczędza 1000 zł na pierwszym ubezpieczeniu OC.

Ubezpieczenie „na spółkę” ma jednak swoje konsekwencje. W momencie, gdy dojdzie do szkody spowodowanej przez młodego kierowcę w czasie prowadzenia pojazdu, krewny jako współwłaściciel samochodu równie zostanie ukarany poprzez utratę części wypracowanych zniżek.

Sprawdź inne sposoby na tanie OC dla młodych kierowców

Kupuję ubezpieczenie OC po raz pierwszy...

  • Uważnie zapoznaj się z ofertą firm ubezpieczeniowych. Zrób kalkulację za pomocą porównywarki ubezpieczeń OC i porównaj wysokość składek. Zobacz, który ubezpieczyciel przygotował dla ciebie najlepszą ofertę w tym roku.
  • Jeżeli nie masz możliwości skorzystać z tańszych propozycji polisy OC skierowanych dla osób do 30 roku życia lub któryś z członków twojej rodziny jest uprawniony do 60% zniżek na ubezpieczenie OC, porozmawiaj z tą osobą czy zgodziłaby się został współwłaścicielem twojego pojazdu. Pamiętaj jednak o możliwych konsekwencjach tej decyzji.
  • Nie kupuj pochopnie pierwszej lepszej polisy OC, ale wybierz propozycję najkorzystniejszą dla ciebie. Pamiętaj, że każda firma ubezpieczeniowa zaproponuje ten sam zakres ochrony ubezpieczeniowej, ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jego zakres reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Zobacz, jakie sposoby na tanie OC dla młodych osób polecają nasi eksperci:

Tagi:

Komentarze

2014-09-29 06:03

przemyko

Do jakiego wieku w PZU jest zwyżka OC /

2014-04-10 13:44

mlody

Jednym slowem tak czy tak jesli sie zda prawko to za pierwszym razem placi sie najmniej 2 tys zl...;/

2013-01-22 14:14

Młody Kierowca

"Kierowca dopiero co otrzymał prawo jazdy i ubezpiecza się po raz pierwszy", "Wyjątkiem jest You Can Drive, który proponuje ubezpieczenie OC za 1,5 tys. zł. " I nieprawda, bo jesli dopiero co otrzymał prawo jazdy to You Can Drive nie ma dla niego żadnej oferty, bo to oferta dla kierowców posiadających prawo jazdy od conajmniej 2 lat.

2012-09-20 15:03

Żelisław

No to chyba nie masz ubezpieczenia dla młodego kierowcy, tylko masz na kogoś starszego ;] Owszem sposób niezły, ale nie wiem, jak to się ma do tego, o co pytasz… Nie ma niestety firmy, która młodym oferuje jakieś rewelacyjne warunki. Trzbe pochodzić i popytać. No i postarać się o „odpowiedniego” współwłaściciela. Osobiście mam w hdi, bo tak mi i ojcu wyszło najlepiej.

2012-09-18 12:56

Miszcz

Ja kupiłem w Liberty Direct pierwsze ubezpieczenie i nie żałuję. Opcja "na krewniaka" brzmi spoko, ale u mnie w rodzinie nikt by na to nie poszedł :(

2012-08-31 11:19

Żuczek

Nie ma co się oszukiwać, ubezpieczenie z innym członkiem rodziny jest najlepszym sposobem bez dwóch zdań.

2012-08-27 09:47

xxx

Dzięki ubezpieczeniu razem z mamą, niewiele płacę za OC. Także wg mnie to najlepszy sposób, by mieć tanio. No, i oczywiście, trzeba jeździć ostrożnie, bo po stłuczce, to każdy poczuje ból przy opłacie nowej składki za OC.