Strona główna  |  Wiadomości  |  Kto oferuje ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk (all risk)?

Kto oferuje ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk (all risk)?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Ubezpieczenie mieszkania w wariancie all risk to dobre rozwiązanie dla osób szukających kompletnej i droższej ochrony. Sprawdzamy, kto może zaoferować taką polisę.

Ubezpieczenia mieszkaniowe charakteryzują się bardzo dużą rozpiętością cenową. Najtańsze polisy zapewniają jedynie ochronę murów. Większość Polaków kupuje jednak nieco droższe ubezpieczenia, które mają szerszy zakres ochrony.

Z myślą o najbardziej przezornych klientach rodzime zakłady ubezpieczeń wprowadziły do oferty polisy mieszkaniowe w formule „all risk” / „all risks”. Takie polisy są reklamowane jako rozwiązanie zapewniające ochronę lokum przed wszystkimi możliwymi ryzykami.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl przyjrzeli się ubezpieczeniom mieszkaniowym all risk, aby stwierdzić, czy rzeczywiście stanowią one sposób na zapewnienie kompleksowej ochrony domu lub lokalu mieszkalnego.

Spis treści:

  1. Ubezpieczenie all risk nie ochroni nas przed wszystkim
  2. Kompleksową ochronę proponuje na przykład Generali i Warta
  3. AXA pomoże niekiedy nawet przy rażącym niedbalstwie
  4. Prezentacja ubezpieczeń mieszkaniowych zapewniających ochronę w wariancie all risk (wrzesień / październik 2019 r.)

Ubezpieczenie all risk nie ochroni nas przed wszystkim

Ubezpieczenie mieszkania w wersji all risk Polisy mieszkaniowe w opcji all risk są najbardziej kompleksowymi ubezpieczeniami tego typu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie ubezpieczenia nie zapewnią wypłaty odszkodowania w absolutnie każdej sytuacji. Eksperci Ubea.pl zwracają uwagę, że formuła wszystkich ryzyk (all risks) dotyczy wyłącznie ochrony mienia.

Nie będą nią objęte np. szkody związane z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym albo innymi ubezpieczeniami stanowiącymi element pakietów mieszkaniowych - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Kolejne ograniczenie związane z formułą all risk dotyczy faktu, że nie obejmuje ona m.in. szkód wyrządzonych umyślnie przez ubezpieczonego albo jego domowników. Standardowe wyłączenie ochrony zapewnianej przez ubezpieczenia mieszkaniowe all risk dotyczy na ogół także rażącego niedbalstwa ubezpieczonego oraz jego domowników.

Informacje z tabeli zamieszczonej poniżej wskazują również, że zakłady ubezpieczeń (pomimo formuły all risk) zarezerwowały sobie prawo do odmowy wypłacenia odszkodowania w pewnych okolicznościach. Popularne wyłączenia ochrony obejmują skutki działania osób pod wpływem alkoholu i zwierząt domowych oraz następstwa robót ziemnych - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak zgłosić szkodę z ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, aby otrzymać odszkodowanie

Kompleksową ochronę proponuje na przykład Generali i Warta

Poniższa tabela przygotowana przez ekspertów Ubea.pl obejmuje ubezpieczenia mieszkaniowe w wariancie all risk, które były dostępne na przełomie września oraz października 2019 r. Takie polisy dla osób prywatnych proponowali następujący ubezpieczyciele:

  • AXA,
  • Compensa,
  • Generali,
  • Proama,
  • UNIQA
  • Warta.

Każda z wymienionych firm informuje, że pomimo ochrony mienia w wariancie all risk nadal obowiązują wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

AXA pomoże niekiedy nawet przy rażącym niedbalstwie

Na uwagę zasługują między innymi rozwiązania przewidziane przez firmy Generali oraz AXA. Pierwszy z wymienionych ubezpieczycieli w ramach wariantu all risk obejmuje kota i psa ochroną na wypadek pogryzienia przez inne zwierzę lub potrącenia przez samochód.

Ciekawy pomysł na przyciągnięcie klientów ma też AXA. W przypadku tego ubezpieczyciela, wyłączenia ochrony związane z rażącym niedbalstwem nie dotyczą np. szkód spowodowanych pozostawieniem gorącego żelazka lub włączonej kuchenki - zwraca uwagę Paweł Kuczyński prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu powodzi

Prezentacja ubezpieczeń mieszkaniowych zapewniających ochronę w wariancie all risk (wrzesień / październik 2019 r.)

Nazwa ubezpieczyciela Nazwa polisy Zasady ochrony w wariancie all risk

AXA

Ubezpieczenie ALL RISK

- Ochrona mienia dotyczy wszystkich zdarzeń niewskazanych w wyłączeniach
- Wyłączenia obejmują m.in. szkody górnicze
- Wyłączenia nie dotyczą szkód związanych np. z pozostawieniem gorącego żelazka lub włączonej kuchenki

Compensa

COMPENSA MÓJ DOM II

- Ochrona mienia dotyczy wszystkich zdarzeń niewskazanych w wyłączeniach
- Wyłączenia obejmują m.in. działanie zwierząt domowych i skutki wad konstrukcyjnych budynku

Generali

Ubezpieczenie Domu

- Ochrona mienia dotyczy wszystkich zdarzeń niewskazanych w wyłączeniach
- Wyłączenia obejmują m.in. skutki prac ziemnych, przemarzania ścian i działania zwierząt domowych
- W przypadku wariantu all risk pies i kot będzie objęty ubezpieczeniem na wypadek pogryzienia przez inne zwierzę lub potrącenia przez samochód

Proama

Ubezpieczenie domu i mieszkania

- Ochrona mienia dotyczy wszystkich zdarzeń niewskazanych w wyłączeniach
- Wyłączenia obejmują m.in. szkody wyrządzone w stanie nietrzeźwości oraz stanie po użyciu alkoholu i skutki prac ziemnych, przemarzania ścian i działania zwierząt domowych

UNIQA

Twój Dom Plus Wariant ubezpieczenia MEGA

- Ochrona mienia dotyczy wszystkich zdarzeń niewskazanych w wyłączeniach
- Wyłączenia obejmują m.in. szkody górnicze, prace ziemne i skutki braku wymaganych przeglądów nieruchomości

Warta

Warta Dom Komfort

- Ochrona mienia dotyczy wszystkich zdarzeń niewskazanych w wyłączeniach
- Wyłączenia obejmują m.in. skutki błędów w sztuce budowlanej, działanie domowników oraz zwierząt i skutki powodzi przewidywalnej


Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie stron ubezpieczycieli

Przekonaj się, ile kosztuje wakacyjna ochrona mieszkania

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-10

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania

Pragniesz chronić swoje cztery kąty, ale jednocześnie chcesz jak najbardziej zaoszczędzić? Dobrze trafiłeś! W tym artykule odkrywamy sposoby na najtańsze ubezpieczenie domu. Sprawdź, jak nie...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-02

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania chroni Twoją nieruchomość oraz domowników. Przed jakim jednak dokładnie ryzykiem zabezpiecza ta polisa? Na jaką pomoc ubezpieczyciela możesz liczyć?

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-05-25

Ubezpieczenie mieszkania – potrzebne dokumenty

Kupujesz pierwszy raz ubezpieczenie mieszkania? Zastanawiasz się, jakich dokumentów będziesz potrzebować? Obawiasz się stosu formalności? Spokojnie, zakup ubezpieczenia domu nie jest wcale skomplikowany....

Czytaj więcej
Komentarze