Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu

Ostatnia aktualizacja: 2014-07-18

Po latach jeżdżenia używanym i mocno wysłużonym pojazdem kupiłeś nowe auto? Twój zawód wiąże się z częstymi podróżami i samochód jest dla ciebie niezbędnym narzędziem pracy? Może nadszedł czas pomyśleć o kompleksowym ubezpieczeniu auta, a nie tylko tym najbardziej podstawowym?

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu zapewnia maksymalną ochronę dla naszego pojazdu. Oczywiście pełna ochrona auta będzie większym wydatkiem niż gdybyśmy kupowali jedynie obowiązkową polisę OC, ale nie oznacza to że mamy płacić bajońskie sumy za ubezpieczenie komunikacyjne.

Ubezpieczenie OC

kompleksowe ubezpieczenie samochodu Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Z chwilą zawarcia umowy ubezpieczenia OC ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność finansową wobec osób, które ucierpiały podczas wypadku czy kolizji drogowej spowodowanych z winy ubezpieczonego. Zakres polisy OC reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych, dlatego możemy być pewni, że każda firma ubezpieczeniowa zaoferuje nam to samo, lecz niekonieczne w identycznej cenie. Nie przepłacajmy niepotrzebnie i przed wyborem ubezpieczenia OC sprawdźmy z pomocą porównywarki ubezpieczeń, który ubezpieczyciel zaoferuje nam najtańszą polisę OC.

Zawierając umowę ubezpieczenia OC zwalniasz się z odpowiedzialności finansowej wobec osoby, której wyrządziłeś szkodę podczas wypadku, czy kolizji prowadząc samochód. Odpowiedzialność taką przejmuje ubezpieczyciel.

Autocasco

Kiedy posiadamy już ochronę odpowiedzialności cywilnej od konsekwencji ewentualnych szkód, do których może dojść na drodze za naszą przyczyną, czas pomyśleć o ochronie samego pojazdu. Pamiętajmy, że jeżeli dojdzie do kradzieży samochodu bądź porysujemy sobie karoserię podczas jazdy np. na nieznanym terenie w niesprzyjających kierunkach, to posiadanie polisy OC w niczym nam nie pomoże. W takich sytuacjach pomocą służy Autocasco. Z ubezpieczenia AC mogą zostać pokryte koszty, będące konsekwencją uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu w wyniku kolizji drogowej, spowodowanej z winy Ubezpieczonego. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jego zakres można dostosować do własnych potrzeb np. ubezpieczyć pojazd od ryzyka kradzieży, wandalizmu czy działania żywiołów. Minusem polisy AC jest cena. Im większy zakres ochrony, tym więcej przyjdzie nam zapłacić. Dlatego warto szukać „złotego środka” między ceną polisy a jakością ochrony.

Ubezpieczenie NNW (kierowcy i pasażerów)

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zaliczamy do grupy ubezpieczeń osobowych. Możemy wykupić NNW kierowcy lub NNW kierowcy i pasażerów. Ubezpieczenie NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową, jeżeli skutkiem określonego zdarzenia drogowego są uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia powodujące stały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Świadczenia wypłacane z ubezpieczeń osobowych nie mają charakteru odszkodowawczego, ponieważ ich celem nie jest wyrównanie szkody w pojęciu prawa cywilnego, ale udzielenie poszkodowanemu stosownego zabezpieczenia, którego wysokość nie zależy od rozmiaru wyrządzonej szkody, lecz umówionej sumy ubezpieczenia. Nie ma znaczenia czy istnieje wina po którejś stronie, wypłata świadczenia z NNW nie jest w żaden sposób uzależniona od istnienia odpowiedzialności cywilnej kierującego pojazdem. Dlatego też ubezpieczenie NNW stanowi idealne uzupełnienie do ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie Assistance

Przedmiotem ubezpieczenia Assistance jest świadczenie pomocy osobom podróżującym ubezpieczonym pojazdem, koniecznej z następujących powodów:

 • wypadek
 • kradzież pojazdu
 • awaria

W ramach Assistance pomoc może obejmować m. in. takie świadczenia jak:

 • holowanie pojazdu po wypadku – realizowane zgodnie z życzeniem ubezpieczonego, w określonej odległości od miejsca zamieszkania
 • holowanie pojazdu po awarii do najbliższego warsztatu naprawczego naprawa pojazdu na miejscu awarii
 • parkowanie po holowaniu – organizacja i pokrycie kosztów postoju ubezpieczonego pojazdu na parkingu strzeżonym
 • holowanie pojazdu po parkowaniu do najbliższego warsztatu naprawczego lub w inne miejsce wskazane przez ubezpieczonego
 • telefoniczna pomoc informacyjna
 • telefoniczna pomoc tłumacza za granicą – realizowana na rzecz ubezpieczonego w celu umożliwienia porozumienia się w języku angielskim z policją lub innymi służbami.

Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie szyb to dobrowolna polisa, na którą decyduje się wielu kierowców. Ubezpieczenie szyb zawarte oddzielnie od ubezpieczenia AC pozwala na likwidację uszkodzenia lub stłuczenia szyby samochodowej, bez utraty zniżek w Autocasco. Należy jednak pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe likwidują szkody zarówno do, jak i powyżej określonej kwoty. W sytuacji, gdy wycena stłuczonej szyby, okaże się niższa od kwoty minimalnego wypłacalnego odszkodowania, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za zaistniałą szkodę.

Niewątpliwie najdroższą polisą z wyżej wymienionych jest Autocasco. Jeżeli jednak przemyślimy nasze wydatki oraz dobierzemy dla siebie najkorzystniejszą jakościowo propozycję wykupując ubezpieczenia w pakiecie np. pakiet OC, AC, NNW i Assistance, możemy zapewnić sobie najlepszą, kompleksową ochronę samochodu.

Tagi:

Komentarze

2012-09-04 12:46

Kokosza

Ja zdecydowałam się kupić pakiet OC I ACw Liberty Direct, jakoś rok temu. Pech chciał, że wracając z majówki - trach na drogę wyskoczyło mi zwierzę. Samochód praktycznie kasacja. Zgłosiłam do ubezpieczyciela I rzeczoznawca zjawił się u mnie na następny dzień po zgłoszeniu. Na wycenę poczekałam trochę ponad tydzień, znaleźli mi swój serwis, sami uregulowali płatności z wartsztatem i w ciągu chyba niecałych 2 tygodni miałam auto o z powrotem. Poszło w miarę bezboleśnie.

2012-07-26 16:29

Wiola

Miałam na myśli ubezpieczenie szyb?

2012-07-26 16:27

Wiola

No właśnie. Nie wszędzie można takie ubezpieczenie kupić? Na ipolisie nie znalazłam