Coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie swoich nieruchomości: mieszkania bądź domu. Częściowo związane jest to z wymaganiami banków, które udzielając kredytu hipotecznego, wymagają ubezpieczenia. W wielu sytuacjach polisa taka może okazać się bardzo przydatna. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia rekompensaty za szkody.
Odpowiedzialność ubezpieczyciela
Każda umowa ubezpieczeniowa zawiera zapis dotyczący wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zapis ten dotyczy sytuacji, w których ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania za poniesione szkody, dlatego przed podpisaniem umowy należy zawsze, dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy. W razie wątpliwości, zawsze można zwrócić się do multiagencji Ubea o doprecyzowanie zapisu.
Najczęściej występujące wyłączenia odpowiedzialności
- Błędy w sztuce budowlanej
- Szkody powstałe w okresie karencji
- Szkody powstałe w wyniku zaniedbań
- Szkody spowodowane przez właściciela (zwłaszcza jeśli właściciel był pod wpływem alkoholu)
- Umyślne spowodowanie szkody
Są to oczywiście przykładowe wyłączenia szkód. Każda firma ubezpieczeniowa może sporządzić własną listę, która będzie zawierać sytuacje upoważniające ubezpieczyciela do niewypłacania rekompensaty. Polisy all risks (od wszystkich ryzyk) też zawierają takie wyłączenia.
Co zrobić w sytuacji kiedy ubezpieczyciel nie chce wypłacić ubezpieczenia?
Jeżeli mamy wątpliwości co do decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego w kwestii niewypłacenia rekompensaty za poniesione szkody, możemy zwrócić się do instytucji Rzecznika Ubezpieczonych. Kolejnym krokiem jest skierowanie sprawy do sądu