Strona główna  |  Wiadomości  |  Jazda pod wpływem alkoholu - czy Polacy jeżdżą na podwójnym gazie

Jazda pod wpływem alkoholu - czy Polacy jeżdżą na podwójnym gazie

Data publikacji: 2022-06-10
Jazda pod wpływem alkoholu to jeden z najgorszych grzechów kierowców. W 2021 roku poddano badaniu na zawartość alkoholu 8 272 245 kierowców, w tym 101 892 osób było pod wpływem alkoholu. 

Jazda pod wpływem alkoholu to jeden z najgorszych grzechów kierowców. W 2021 roku poddano badaniu na zawartość alkoholu 8 272 245 kierowców, w tym 101 892 osób było pod wpływem alkoholu. 

Kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 2 488 wypadków, zginęło w nich 331 osób, a 2 805 zostało rannych. Najczęściej do zdarzeń dochodzi w weekendy. Oprócz samego alkoholu do wypadków przyczyniła się zbyt duża prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie czy też nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. 

Jak widać, alkohol zwiększa u kierowców „fantazję”. A takie zapędy prowadzą do tragedii. 

Stan po użyciu alkoholu a nietrzeźwość

A polskim prawie klasyfikowane są dwa stany: stan po użyciu alkoholu oraz nietrzeźwość.

Stan po użyciu alkoholu

Stan po użyciu alkoholu
Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila. Jeśli w wydychanym powietrzu stężenie alkoholu wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza), to wtedy jest to stan po użyciu.

Stan nietrzeźwości

Stan nietrzeźwości
Kiedy stężenie jest wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza), to wtedy jest to stan nietrzeźwości.

Kary za jazdę po alkoholu w 2022 roku

Wszystko tak naprawdę zależy od stężenia alkoholu we krwi. Jeśli kierowca jedzie w stanie po użyciu alkoholu, to jest to wykroczenie. A kiedy prowadzi w stanie nietrzeźwości, to wtedy jest to przestępstwo i wówczas obowiązuje kodeks karny. 

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:

  1. grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni;

  2. zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;

  3. 15 punktów karnych

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:

  1. grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia;

  2. zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat;

  3. kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej);

  4. 15 punktów karnych 

Grzywna liczona jest w zależności od sytuacji majątkowej sprawcy. Może wynosić od 10 do 540 stawek dziennych. Wartość jednej stawki to nie mniej niż 10 zł, nie więcej niż 2000 zł. Natomiast kara ograniczenia wolności polega na obowiązku wykonywania prac społecznych lub potrąceniu z wynagrodzenia maksymalnie przez 2 lata. Oczywiście ukarany kierowca m zakaz prowadzenia pojazdów. 

Kary za ponowną jazdę pod wpływem alkoholu

Jeśli ukarany zakazem prowadzenia samochodu kierowca ponownie wsiądzie za kółko w stanie nietrzeźwym, to wtedy grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast jeśli kierowca nadal będzie próbował kierować i po raz drugi zostanie zatrzymany w ciągu 2 lat od pierwszego razu, to wtedy zapłaci podwójną grzywnę, czyli minimalnie 5000 zł. Dodatkowo kierowca jest wtedy zobowiązany do większego świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (minimum 10 000 zł). Dodatkowo minimalna długość zakazu poruszania się pojazdem zwiększa się do 3 lat. A jeśli ten sam kierowca wsiądzie pod wpływem alkoholu po raz trzeci, to wtedy dożywotnio traci prawo jazdy.

Jazda pod wpływem a ubezpieczenie

Jazda pod wpływem alkoholu znajduje się wśród wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco. Mówiąc wprost, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania AC.

W przypadku OC towarzystwo pokryje straty, ale zażąda zwrotu środków, które poniósł w ramach odszkodowania. Jest to tzw. regres ubezpieczeniowy. 

Czy alkomaty online działają?

Nie jest to dobry sposób na sprawdzenie swojej własnej trzeźwości. Alkomat online nie da satysfakcjonującego wyniku, gdyż alkohol na każdą osobę wpływa całkowicie inaczej. Na trzeźwienie wpływa wiek, ilość wypitego alkoholu, stan zdrowia, wiek. Po prostu nie sposób tego zmierzyć przez internet. Jeśli masz wątpliwości, to możesz zaopatrzyć się w alkomat lub iść na najbliższy komisariat i poddać się badaniu. 

Komentarze