Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Jakie ubezpieczenie turystyczne do USA?

Data publikacji: 2019-11-29

Zakup polisy podróżnej przed wylotem do Ameryki powinien być obowiązkiem polskiego wycieczkowicza. Doradzamy, jakie ubezpieczenie turystyczne do USA wybrać.

Można oczekiwać, że zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych spowoduje wzrost popularności wspomnianego kraju wśród polskich turystów. Wiele takich osób połączy cele turystyczne oraz rodzinne, odwiedzając krewnych za oceanem. Stany Zjednoczone na pewno mają sporo do zaoferowania pod względem turystycznym. To kraj ogromnych odległości, bardzo zróżnicowanej przyrody i wielkich kontrastów społecznych.

Stany Zjednoczone wyróżniają się także specyficzną polityką w zakresie ochrony zdrowia. Nawet osoby niezbyt dobrze znające amerykańskie realia słyszały, jak wysokie są koszty leczenia w USA. Właśnie dlatego ubezpieczenie turystyczne na podróż do Stanów Zjednoczonych jest wręcz obowiązkiem.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają, czym powinno się charakteryzować ubezpieczenie turystyczne do USA. Przy okazji warto również zaprezentować pewne podstawowe informacje na temat systemu opieki zdrowotnej z USA.

W USA nadal króluje rynkowe podejście do leczenia

Ubezpieczenie turystyczne do USA Model opieki medycznej funkcjonujący w Stanach Zjednoczonych jest często krytykowany za niską dostępność oraz wysokie koszty leczenia. Mimo tego, wprowadzanie jakichkolwiek gruntownych zmian spotyka się z dużym oporem i kontrowersjami. Świadczy o tym przykład ustawy The Patient Protection and Affordable Care Act (Affordable Care Act - tak zwana Obamacare). Warto podkreślić, że wspomniana ustawa wcale nie zmieniła rynkowego podejścia do opieki medycznej w USA.

Kontrowersyjna ustawa przeforsowana przez prezydenta Baracka Obamę miała jedynie zwiększyć liczbę Amerykanów posiadających prywatne ubezpieczenie medyczne (m.in. poprzez państwowe dopłaty do składek ubezpieczeniowych najbiedniejszych pacjentów) - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Rynkowe podejście do opieki medycznej w USA oznacza, że turyści z Polski nie mogą liczyć na preferencje. Takie osoby nie będą mogły skorzystać z publicznych programów medycznych Medicaid oraz Medicare, które są adresowane tylko do określonych grup ludzi mieszkających na stałe w Stanach Zjednoczonych (np. osób starszych, ubogich lub niepełnosprawnych).

W związku z powyższym, trzeba zdać się na prywatne leczenie, które stoi na wysokim poziomie i jednocześnie jest bardzo drogie - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne do Azji

Ile kosztuje leczenie w USA?

Wysokie koszty opieki medycznej w USA są na tyle poważnym problemem, że ostrzega przed nimi Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Polski MSZ informuje, że koszty dobowej hospitalizacji w Stanach Zjednoczonych zaczynają się od 500 dolarów i kończą na kilku tysiącach dolarów. Inne źródła wskazują, że za jeden dzień pobytu w amerykańskim szpitalu trzeba zapłacić średnio 2000 dolarów.

Różne badania oraz procedury medyczne prawdopodobnie podwyższą ten koszt, który i tak jest horrendalny dla turysty z Polski. Wysokimi kosztami (np. 100 USD - 150 USD) cechują się również standardowe wizyty u amerykańskich lekarzy - ostrzega Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Suma ubezpieczenia turystycznego musi być wyższa niż w Europie

W świetle powyższych informacji konieczność zakupu ubezpieczenia turystycznego przed wycieczką do Stanów Zjednoczonych wydaje się raczej oczywista. Polisę zapewniającą refundację wydatków medycznych przez pierwsze dni lub tygodnie po przyjeździe powinny mieć również osoby udające się do USA w celach zarobkowych.

Może się bowiem okazać, że znalezienie pracy będzie stanowiło problem albo pracodawca nie od razu zaoferuje polisę zdrowotną - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niezależnie od celu wyjazdu do USA i jego długości trzeba zdawać sobie sprawę, że za oceanem potrzebna będzie polisa o wysokiej sumie ubezpieczenia. Wynika to z kilku kwestii.

Po pierwsze, prywatne usługi medyczne w Stanach Zjednoczonych są droższe niż na terenie krajów Zachodniej Europy. Po drugie, w USA karta EKUZ będzie zupełnie bezużyteczna.

Po trzecie, ubezpieczenie turysty lub pracownika powinno zapewniać również zwrot wysokich kosztów transportu medycznego do Polski - wylicza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jaka suma ubezpieczenia turystycznego do USA będzie odpowiednia?

W związku z powyższym wydaje się, że odpowiednie ubezpieczenie turystyczne dla Polaka wyjeżdżającego do Stanów Zjednoczonych musi gwarantować zwrot kosztów medycznych na poziomie co najmniej 80 000 USD - 100 000 USD. Taka suma ubezpieczenia wystarczy, jeśli będzie dotyczyła zwrotu kosztów leczenia i transportu medycznego tylko jednej osoby.

Taka suma powinna odpowiednio wzrosnąć w razie większej liczby osób ubezpieczonych i pobytu dłuższego niż np. 2 - 4 tygodnie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych radzi, aby Polacy kupowali ubezpieczenia znanych towarzystw, które posiadają swoje przedstawicielstwa w USA - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Tagi:

Komentarze