Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Jakie ubezpieczenie kupić na wyjazd do Czech?

Data publikacji: 2013-03-11

Sezon narciarski powoli się kończy. Wielu narciarzy chce wykorzystać ostatnie chwile białego szaleństwa i planuje krótkie np. weekendowe wypady na stok. Kto nie chce odwiedzać polskich kurortów lub ma blisko do czeskiej granicy, może pojeździć na nartach w Czechach. Planujesz spontaniczny wypad na narty? A może zwiedzanie Pragi? Przeczytaj, jak przygotować się do wyjazdu.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

praga

Osoby wybierające się w daleką, egzotyczną podróż gruntownie przygotowują się do wyjazdu – starają się o wizy, wykupują ubezpieczenia, szczepią, wykupują lekarstwa, poznają warunki i obyczaje kraju do którego jadą. Turyści, którzy chcą „skoczyć na chwilę” za południową granicę, często nie przejmują się takimi drobiazgami jak np. ubezpieczenie podróżne. Tymczasem niezależnie od miejsca i czasu podróży, warto dobrze zaplanować wyjazd aby pozostał on w naszej pamięci jako udany.

Dobre rady dla narciarzy

Jak przygotować się do 3-dniowego wyjazdu do Czech samochodem? Dwie rzeczy o których musisz pamiętać:

Sprawdź sprzęt narciarski. Nie wystarczy szybkie sprawdzenie nart przed spakowaniem do samochodu. Musisz mieć pewność że zarówno narty są w dobrym stanie (a tu lepiej zaufać opinii kogoś znającego się na rzeczy, niektórzy mogliby jeździć po stoku na wszystkim byle nie było połamane), masz dobre buty, a przede wszystkim czy dobrze pracują wiązania, łączące but z nartą. Dlaczego to takie ważne? W czasie zjeżdżania po stoku, pod działaniem określonych sił, wiązania wypinają się. Źle uregulowane wiązania mogą skończyć się poważną kontuzją.

Nie ignoruj kwestii ubezpieczeniowych przy wyjeździe na narty. „Bo przecież jadę tylko na trzy dni”. To żaden argument. Jeżeli planujesz uprawiać, wbrew pozorom, mocno kontuzyjny sport zawsze należy się ubezpieczyć. Ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Czech dużo nie kosztuje! Wyniki kalkulacji w porównywarce ubezpieczeń turystycznych dla 25-letniej osoby wybierającej się na 3-dniowy wypad na narty prezentują się następująco:

narciarze

 • Generali – 15 zł – koszty leczenia + assistance (100 000 zł) + NNW (50 000 zł) + OC (na rzeczy: 10 000 zł, na osobie: 100 000 zł.

 • Gothaer – 20 zł – koszty leczenia + assistance (20 000 €) + NNW (20 000 zł) + OC (50 000 €).

 • Compensa – 21 zł - KL + ASS (200 000 zł) + NNW (20 000 zł) + OC (150 000 zł).

 • Allianz – 30 zł - KL + ASS (15 000 €) + NNW (20 000 €) + OC (na rzeczy: 1 000 €, na osobie: 10 000 €).

A jeśli nie na narty, to...

Czechy cieszą się zainteresowaniem nie tylko narciarzy, ale głównie turystów pragnących przespacerować się mostem Karola w Pradze, napić dobrego czeskiego piwa, odwiedzić Karlove Vary czy zobaczyć Skalne Miasto. Atrakcji za czeską granicą nie brakuje. Właściwie każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy miejskiego multikulturowego życia czy zwolennicy pięknych, różnorodnych krajobrazów. Jeżeli masz do dyspozycji zaledwie parę dni, przemyśl i rozplanuj co chciałbyś najbardziej zobaczyć za czeską granicą.

 • Wykup ubezpieczenie podróżne. Podobnie jak w przypadku polisy narciarskiej, ubezpieczenie na wyjazd do Czech w celach turystycznych będzie kosztować niewiele, a w razie przewidzianych sytuacji, wypadku lub choroby może okazać się nieocenione.

 • Przygotuj samochód do drogi. Na terenie Czech spokojnie możesz jeździć na krajowym ubezpieczeniu OC. Przed wyjazdem w podróż przemyśl zakup dobrego ubezpieczenia Assistance, które w razie awarii czy innych problemów na drodze pozwoli ci szybko uporać się z trudnościami np. doholuje auto do najbliższego warsztatu, zapewni pojazd zastępczy itd.

Pamiętaj też aby przed wyjazdem dobrze sprawdzić trasę podróży. W Czechach przejazdy autostradami są płatne, bezpłatne odcinki występują zwykle tylko w pobliżu dużych miast. Aby swobodnie poruszać się po wszystkich drogach, opłacasz tzn. winietę (nalepka będąca dowodem wniesienia opłaty rejestracyjnej, drogowej, ubezpieczeniowej czy autostradowej, przyklejana zwykle na szybę pojazdu), której koszt zależy od okresu ważności (na 10 dni jest to równowartość 310 koron).

Tagi:

Komentarze

2013-03-18 09:53

pixy

ubezpieczenie turystyczne to nie autocasco - tania polisa moze być dobra tylko trzeba poczytać meandry umowy żeby się nie przejechać

2013-03-18 00:54

felksi

Paradoksalnie najlepsze ubezpieczenie okazuje się być również w tym zestawieniu najtańszym. A swoją drogą NNW przy tego rodzaju wyjeździe to obowiązek wręcz...