Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Jakie są skuteczne sposoby na tanie OC?

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-12

Roczna ochrona z tytułu ubezpieczenia OC nadal stanowi spory koszt, nie tylko dla młodych kierowców. Podpowiadamy, jak można ograniczyć cenę obowiązkowej polisy.

Pierwsze trzy kwartały 2019 r. upłynęły pod znakiem stabilizacji kosztów obowiązkowych ubezpieczeń OC. Już od dłuższego czasu rodzimi kierowcy nie odczuwają sporych podwyżek składki za OC.

Nie oznacza to jednak, że sytuacja właścicieli aut jest dobra. Takie osoby płacą za obowiązkową ochronę nawet o 50% - 100% więcej niż jeszcze cztery lata wcześniej.

Właśnie dlatego w Internecie często pojawiają się pytania dotyczące tego, jak można obniżyć koszt polisy OC. Eksperci porównywarki Ubea.pl w ramach odpowiedzi na takie pytania postanowili przedstawić kilka uniwersalnych porad. Mogą one zainteresować nie tylko młodych właścicieli samochodów.

Dowiedz się także, czy chiptuning wpływa na cenę ubezpieczenia OC i AC

Dzięki porównywarce oszczędzisz średnio 1000 zł

Sposoby na tanie ubezpieczenie OC Pierwsza i najważniejsza porada dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić na OC, dotyczy porównywania jak największej liczby ofert ubezpieczycieli.

Wykonanie porównania przy pomocy kalkulatora OC zapewnia średnią oszczędność wynoszącą około 1000 zł. Do takiego wniosku prowadzą dane Ubea.pl, które zostały zaprezentowane w poniższej tabeli.

Eksperci Ubea.pl obliczyli, że we wrześniu 2019 r. średnia składka online od „najdroższego” ubezpieczyciela wynosiła aż 2001 zł. Najlepsza oferta ubezpieczenia samochodu (OC) cechowała się natomiast średnią składką na poziomie 976 zł - podaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Do uważnego porównywania co najmniej sześciu - ośmiu ofert w kalkulatorze OC zachęca również fakt, że ceny obowiązkowych ubezpieczeń dla kierowców stają się coraz bardziej zróżnicowane. Świadczą o tym dane z poniższego zestawienia prezentujące przeciętną różnicę procentową pomiędzy „najtańszą” i „najdroższą” ofertą OC na koniec każdego kwartału (I kw. 2018 r. - III kw. 2019 r.).

Na początku 2018 roku średnie koszty polis OC oferowanych przez Internet różniły się najwyżej o 53%. Analogiczny wynik z końca III kw. 2019 r. był już prawie dwa razy wyższy - opisuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zmiany zróżnicowania składek OC oferowanych użytkownikom porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl (marzec 2018 r. - wrzesień 2019 r.)


Miesiąc ↓ Średnia składka online od „najtańszego” ubezpieczyciela Średnia składka online od „najdroższego” ubezpieczyciela Przeciętna różnica pomiędzy „najtańszą” i „najdroższą” ofertą OC
marzec 2018 r. 1 505 zł 2 308 zł +53%
czerwiec 2018 r. 1 195 zł 2 279 zł +91%
wrzesień 2018 r. 1 078 zł 2 225 zł +106%
grudzień 2018 r. 1 105 zł 1 909 zł +73%
marzec 2019 r. 1 062 zł 1 972 zł +86%
czerwiec 2019 r. 945 zł 1 893 zł +100%
wrzesień 2019 r. 976 zł 2 001 zł +105%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl

Czy współwłasność auta to jedyny sposób na tanie OC dla młodych kierowców?

Kierowcy z niewielkim doświadczeniem „za kółkiem”, powinni zdawać sobie sprawę, że różnica pomiędzy „najtańszymi” i „najdroższymi” ofertami ubezpieczenia OC może być dla nich nawet trzykrotna lub czterokrotna. Inną kwestią jest wysoki koszt każdego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) młodego kierowcy. Taka osoba w celu minimalizacji rocznych kosztów OC powinna wybrać jeden z dwóch wariantów.

Pierwsze rozwiązanie zakłada wspólną rejestrację pojazdu z doświadczonym kierowcą i zakup tańszego OC przy wykorzystaniu zniżek ubezpieczeniowych (bonusów) współwłaściciela.

Inny wariant polega na tym, że samochód zostaje zarejestrowany tylko na starszego kierowcę, który deklaruje wykorzystanie auta również przez mniej doświadczoną osobę (jako regularnego użytkownika) - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dowiedz się więcej o współwłasności samochodu i jej konsekwencjach >

Oszczędny właściciel auta nie płaci OC w ratach

Osoba zamierzająca maksymalnie obniżyć koszt obowiązkowej polisy OC powinna również zwracać uwagę na okresowe promocje. Warto pamiętać, że niektóre zakłady ubezpieczeniowe (np. Link4 i AXA Direct) oferują rabaty dla osób kupujących OC przez Internet.

Inne korzyści są związane z jednorazową płatnością składki. Właściciel samochodu, który posiada odpowiednia sumę potrzebną do zapłacenia składki OC przy pomocy jednego przelewu, na pewno nie powinien wybierać opcji ratalnej.

Zakup obowiązkowej polisy OC na raty skutkuje bowiem sporymi podwyżkami jej łącznego kosztu. Analizy Ubea.pl wskazują, że łączna składka OC po podziale na dwie raty wzrasta o 10% - 20% - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, jak bardzo wzrasta koszt OC po podziale płatności na 4 raty >

Wielkość silnika mocno wpływa na koszt polisy

Osoba zamierzająca płacić jak najmniej za OC powinna wziąć pod uwagę koszty obowiązkowej ochrony już w momencie zakupu auta. W tym kontekście warto pamiętać, że zakłady ubezpieczeń nadal przywiązują dużą wagę do pojemności skokowej silnika.

Dane Ubea.pl wskazują, że różnica średniej składki OC dla właścicieli samochodów z pojemnością silnika 2,2 litra - 2,6 litra oraz 1,0 litra - 1,4 litra wynosi około 40%. Więcej płacą oczywiście osoby użytkujące samochody z dużą jednostką napędową - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ostrożność na drodze to najlepsze rozwiązanie

W ramach podsumowania warto zaznaczyć, że ostrożność podczas poruszania się na drodze to jeden z najskuteczniejszych sposobów na tanie OC. Osoby posiadające dobrą historię ubezpieczeniową (np. pięć - sześć lat bez szkody na koncie) w dalszym ciągu mogą liczyć na obniżkę kosztu obowiązkowej ochrony nawet o 50% - 60% (względem podstawowej składki).

Przy obecnych cenach polis OC tak duża zniżka ubezpieczeniowa oznacza oszczędność wynoszącą przykładowo 1000 zł - 2000 zł rocznie. Oczywiście kierowcy z dobrą historią ubezpieczeniową także powinni porównywać różne oferty OC, bo nie każdy ubezpieczyciel doceni ich tak samo - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Tagi:

Komentarze