Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Jak zmniejszyć składkę za ubezpieczenie samochodu

Data publikacji: 2011-05-20

Składka OC może mieć duże wahania, na co wpływ ma zróżnicowanie taryfikatorów towarzystw ubezpieczeniowych. Ten sam Klient może otrzymać propozycje składek różniące się ceną nawet o kilkaset złotych. Dlatego jednym z podstawowych błędów popełnianych przez polskich kierowców jest przedłużanie plisy OC z tzw. "automatu", bez weryfikacji ofert innych firm. Tymczasem na ubezpieczeniach OC i AC można sporo zaoszczędzić.

Czas trwania ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC zazwyczaj zawierane jest na okres 12 miesięcy. Z racji tego, że dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia nie używamy na co dzień, bardzo często zdarza nam się przeoczyć datę zakończenia umowy. Wówczas polisa OC zostaje automatycznie przedłużona przez dane towarzystwo na kolejny okres ubezpieczeniowy. W związku z tym, pilnujmy terminu wygaśnięcia ubezpieczenia! Jest to bowiem jedyny moment w roku, kiedy możemy zmienić zakład ubezpieczeń i jednocześnie poszukać tańszego ubezpieczenia. Polisę OC należy wypowiedzieć najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania obecnej polisy. Jest to reguła wynikająca z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i niestety nie da się jej obejść. Należy również pamiętać, że wypowiedzenie umowy OC powinno być skuteczne, a więc dostarczone osobiście lub wysłane listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, aby mieć pewność, że zostało przyjęte przez towarzystwo ubezpieczeń i nie grozi nam ryzyko podwójnego ubezpieczenia OC.

Bezpieczni kierowcy płacą mniej

Sposobem na otrzymanie niższej składki za OC i AC jest trzymanie się zasady, aby jeździć możliwie najbezpieczniej. Wymaga to od nas cierpliwości, jednak każdy bezszkodowy rok jazdy przynosi nam bardzo atrakcyjne zniżki (z reguły jest to 10%) w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Istotne jest również to, że zniżki właściciela pojazdu są honorowane przez wszystkie towarzystwa, co umożliwia zmianę ubezpieczyciela bez utraty wypracowanych zniżek. Wiele firm na polskim rynku oferuje również przenoszenie zniżek z ubezpieczenia OC na AC. Oznacza to, że jeśli jeździmy bezpiecznie otrzymamy atrakcyjną składkę nie tylko w OC, ale również w Autocasco. Większy kredyt zaufania i większe zniżki otrzymują także starsi kierowcy i bardziej doświadczeni - im większy staż za kółkiem, tym atrakcyjniejsza składka.

Tańsze ubezpieczenia dla lojalnych

Często towarzystwa ubezpieczeniowe nawiązują współpracę z partnerami biznesowymi z innych branż, tworząc z nimi kompleksowe oferty dla wspólnych Klientów. Popularnym typem takiej współpracy jest bancassurace, czyli współpraca firmy ubezpieczeniowej z bankiem. Dzięki takiemu modelowi Klienci banku zawierający ubezpieczenie w danym towarzystwie otrzymują ekstra zniżki. Dla przykładu klienci ING Banku Śląskiego otrzymują w Liberty Direct 10% zniżki na ubezpieczenie samochodu. Link4 natomiast podjął współpracę z siecią handlową Tesco, polegającym na tym, że Klienci zawierający ubezpieczenie przez stronę Tesco otrzymują 10% wartości polisy do wykorzystania na zakupy w w/w sieci sklepów.

Ubezpieczenie w promocji

Poza zbieraniem zniżek warto również zwrócić uwagę na okresowe programy promocyjne prowadzone przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Celem przyciągnięcia Klientów firmy stosują często bardzo kuszące promocje pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy na polisach OC i AC. Najwięcej akcji promocyjnych tworzą ubezpieczyciele directowi, sprzedający polisy przez internet i telefon, tj. Liberty Direct, Link4, AXA Direct oraz mBank. Organizatorami promocji są również towarzystwa stacjonarne, najczęściej HDI, Hestia i Generali. Aktualne promocje prowadzone przez ubezpieczycieli można poznać przechodząc na strony poszczególnych firm w serwisie Ubea.pl, np. Liberty Direct. Najpopularniejszą promocją ubezpieczyciela jest "Poleć sprawdzone ubezpieczenie" - „Dzięki udziałowi w akcji Klienci Liberty Direct za każde skuteczne polecenie polisy komunikacyjnej kolejnej osobie otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości od 50 do 100 zł, a osoby które w wyniku polecenia zdecydują się na kupno ubezpieczenia – zniżkę na polisę analogicznej wartości” – mówi Krzysztof Michałek z Liberty Direct.

Tańsze AC dla zabezpieczonych aut

Na niższą składkę w ubezpieczeniu AC możemy liczyć, jeśli jeździmy dobrze zabezpieczonym samochodem. Najlepiej byłoby również, gdyby cieszył się on niewielką popularnością wśród złodziei. Oszczędność na składce może być wynikiem miejsca parkowania pojazdu. Jeśli zostawiamy auto na ulicy zapłacimy więcej za AC, niż jakbyśmy parkowali w garażu lub na parkingu strzeżonym. Podobnie ubezpieczyciele oceniają zabezpieczenia antywłamaniowe samochodów. Tu szczególnie ważne są specjalne drzwi, zamki, alarmy, a także wszelkie nowoczesne technologie pozwalające zlokalizować samochód. Mimo tych zabezpieczeń ubezpieczenie AC nie ochroni nas, jeżeli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności, jak domykanie szyb, drzwi, bagażnika i przede wszystkim pilnowanie kluczyków.

Porównanie ofert sposobem na najtańszą polisę

Wielu kierowców popełnia błąd bez namysłu kontynuując ubezpieczenie w dotychczasowym towarzystwie. Lojalność w tym wypadku nie zawsze popłaca, ponieważ firma, w której posiadamy obecną polisę niekoniecznie musi być nakierowana na grupę Klientów, do której należymy. Wszystko zależy od profilu właściciela pojazdu i parametrów samochodu. Różnice składek mogą wahać się w granicach kilkuset złotych. Warto zatem przed automatycznym przedłużeniem polisy rozeznać się w ofertach innych ubezpieczycieli dostępnych na rynku i w przypadku ubezpieczenia OC wybrać tą najtańszą. Szybkie i wygodne porównanie składek kilkunastu ubezpieczycieli oferujemy w naszym kalkulatorze ubezpieczeń.

Tagi:

Komentarze

2011-09-28 14:18

d.c.

na onecie był artykuł, że składki oc mogą wzrosnąć o nawet 10% pod koniec roku, bo towarzystwa będą musiały płacić za auta zastępcze. to nie dobrze, bo i tak składka rośnie corocznie o 10%. teraz za swoje oc zapłacę więc ponad 20% więcej.. a to już blisko, bo w styczniu

2011-06-14 11:36

Kiler

Nie ma sensu narzekać na tanie ubezpieczenia, które mają potencjał zdrożeć. Większość kierowców, tak jak ja, chce najtańsze możliwe OC, bo najprawdopodobniej nawet z niego nie skorzystają, a takie tanie ubezpieczenie może załatać dziurę finansową, która powstaje z powodu tego, bądź co bądź, obowiązkowego ubezpieczenia.

2011-06-13 10:24

Lopi

Tańsze, nie tańsze. Póki nic się nie dzieje są tańsze, jak już dojdzie do jakiegoś zdarzenia i polecą zniżki, to jest droższe czasem i od normalnych ubezpieczeń...

2011-06-10 11:32

Michał

Jest tak, bo ubezpieczyciele direct nie muszą płacić góry pieniędzy na utrzymywanie biur, agencji i armii agentów. Dlatego ubezpieczenia OC są w direktach tańsze.

2011-06-01 11:09

Atrakcyjny Kazimierz

zauważyłem, że ubezpieczenia OC w systemie direct są zwykle o wiele tańsze, niż ich odpowiedniki w standardowych zakładach ubezpieczeniowych - np. Allianz Direct ma taniej niż Allianz, a to ten sam kapitał. dlaczego tak się dzieje?