pon-pt godz 9:00-17:00

71 722 80 00

Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Jak zarejestrować i ubezpieczyć auto z zagranicy?

2017-10-24 23:34

Michał31.172.188.33

Witam kupilem auto w Niemczech gdzie zostało zarejstrowane na probne tablice i wykupione zostało ubezpieczenie (w Niemczech) na okres 1 miesiaca. Po przyjzdzie do Polski przeresjestrowalem auto w wydziale komunikacji na tablice polskie bedac pewnym ze wykupione ubezpieczenie w Niemczech jest wazne (bo czemu mialo by nie byc wazne ?), Pani w okienku poinformowala mnie popoludniu jak odbieralem dowod probny ze musze koniecznie wykupic ubezpieczenie w Polsce - bylem zdziwiony ale nastepnego dnia wykupilem uzbezpieczenie i teraz mam problem z UFG ktory chce zaplaty 800 PLN za dzien zwłoki w ubezpieczeniu.... Masakra - przeciez pojazd był ubezpieczony, nawet nie zmienił właściciela tylko tablice zmienił - poradzcie co robić bo wydaje mi sie że prawo Unijne co innego mówi... walcze z UFG ale odpisali wlasnie po 10 miesiacach ze stanowiska nie zmienia ... = idz do sadu albo płać

2017-10-25 08:34

Ubea.pl81.190.208.17

Czy UFG podało w piśmie powód, dla którego nie uznaje ubezpieczenia wykupionego w Niemczech?

2017-10-25 10:03

Michal31.172.188.33

uznaje ze... cyt "przedstawiony dokument ubezpieczenia nie moze miec wplywu na stanowisko UFG poniewaz nie jest to umowa o jakiej traktuje przepis art. 10 ust 1 ustawy o ubezpieczniach obowiązkowych UFG i PBUK. Umowa ta zostala bowiem zawarta na podstawie przepisow prawa obcego z podmiotem ktory nie prowadzi dzialanosci w oparciu o przepisy ww. ustawy i bylaby wazna do konca okresu ubezpieczenia jedynie w przypadku, gdyby przedmiotowy pojazd nie zostal w Polsce zarejestrowany ("przerejstrowany"). Zgodnie z przepisami ustawy umowa ubezpieczeniowa zawarta poza terytorium RP rozwiazuje sie m.in. z chwila zarejstrowania pojazdu na terytorium RP..." - tak napisali ale ja takiego zapisu nigdzie w ustawie nie widze ze traci waznosc a oni nie wskazli konkretnego artykulu + chyba przepisy Unijne powinny byc ponad polską ustawę w takim wypadku .....co robic ? placic czy walczyc .... :) co radzicie ....

2017-10-25 16:02

Ubea.pl81.190.208.17

Według prawa w momencie rejestracji samochodu w nowym kraju organ rejestracyjny powinien zaakceptować ubezpieczenie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, które: ma siedzibę lub oddział w danym kraju / nie ma oddziału w danym kraju, ale jest upoważnione do świadczenia usług na jego terenie. Powyższa odpowiedź od UFG wskazuje niestety, że Pana ubezpieczyciel nie ma takich uprawnień. Zanim jednak zapłaci Pan karę, warto to jeszcze sprawdzić.

2017-10-25 20:41

Michal31.172.188.33

Dziękuję bardzo za odpowiedz - a jaki przepis o tym mówi ? Bo firma na pewno w Polsce ma przedstawicielstwo do rozwiązywania szkód i na Polske ubezpieczenie było ważne. W sumie UFG nic o tym nie pisze tylko o tym że ubezpieczenie przy przerejestrowaniu traci ważność - w sumie to takiego przepisu też nie znajduję, który na to wskazuje....

2017-10-26 10:01

Ubea.pl81.190.208.17

Przepraszamy za zamieszanie, ale w poprzedniej odpowiedzi opieraliśmy się na ogólnych wskazaniach wynikających z prawa unijnego. Po przyjrzeniu się dokładniej wypowiedziom UFG na ten temat, widać, że fundusz w tej sprawie przedstawia stanowisko mówiące że pojazd zarejestrowany w Polsce, ma być też ubezpieczony tutaj, bez żadnego wyjątku. W polskiej ustawie o ubezpieczeniach widnieje także zapis mówiący że w momencie wyrejestrowania pojazdu (np. w celu zarejestrowania za granicą), umowa OC zostaje rozwiązana (art. 33). Taki zapis stosuje się też często w innych krajach. Musi więc Pan raczej zapłacić karę, choć oczywiście może się Pan jeszcze zwrócić do UFG z prośbą o podanie dokładnego przepisu, na który się powołują.

2017-10-23 13:43

dawid37.123.200.148

witam kupiłem auto z belgii 11.12.2016 wykupiłem oc 30dni na przjecheniem auta do warsztatu auto było do naprawy zarejstrowałem pojazd 09.06.2017 i tego samego dnia wykupiłem roczne oc czy moge obawiać się kary od ufg za okres 01.01.2017 do 08.06.2017 podkreślam auto sprowadzone

2017-10-23 15:33

Ubea.pl81.190.208.17

Tak jak piszemy w artykule: już od pierwszego dnia w Polsce auto musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jeśli nie ma ważnego zagranicznego OC, to trzeba kupić 30-dniowe. Po tych 30 dniach trzeba już wykupić roczne OC. Może więc niestety przyjść wezwanie z UFG do zapłaty kary. Jeżeli jednak takie wezwanie przyjdzie, radzimy napisać do UFG, by wyjaśnić, jak dokładnie wyglądała sytuacja u Pana i podkreślić, że od razu w dniu rejestracji wykupił Pan już OC. Możliwe, że uda się uzyskać choćby jakieś zmniejszenie kary.

2017-10-16 21:11

Mort89.230.227.97

Witam Chcę kupić auto za granicą i mam pytanie czy można po zakupie zostawić u znajomego i przyjechać z papierami żeby załatwić formalności (aż do białych tablic) potem te tablice odesłać i znajomy by przyjechał już na polskich tablicach? Jakie tablice wtedy oddać w WK jak się nie ma żadnych, niby można deklaracje o braku wypełnić ale jaki wpisać powód? Jak wtedy oclić auto gdy liczy się data przejechania przez granicę (praktycznie auto stałoby dalej u znajomego) taki paradoks - ale wyszedłby taniej Piszecie że przegląd techniczny trzeba robić a podobno wystarczy przetłumaczyć ważny przegląd jeśli auto jest z UE(wiem że znajomy nie robił).

2017-10-17 08:40

Ubea.pl81.190.208.17

Według przepisów do rejestracji auta w Polsce można przystąpić dopiero po przetransportowaniu go na teren kraju (choćby ze względu na to, że w Wydziale Komunikacji trzeba okazać potwierdzenie zapłaty akcyzy. A opłacając akcyzę, należy podać datę przejechania przez granicę). Natomiast w temacie badań technicznych: obecnie faktycznie badanie techniczne wykonane w jednym z krajów UE jest uznawane w Polsce, ale pod warunkiem że spełnia ono polskie przepisy. Niekiedy w zagranicznych dowodach brakuje niektórych danych technicznych wymaganych w Polsce. I tutaj już wszystko zależy od podejścia danego urzędu komunikacji. Są takie, które widząc, że brakuje jakichś danych, nie zarejestrują auta, dopóki nie dostarczy się badania dodatkowego ustalającego te dane, których nie było w dowodzie. Natomiast w innych urzędach auto zostanie zarejestrowane na podstawie ważnych zagranicznych badań, a dopiero potem trzeba pojechać na stację kontroli pojazdów, by ustalić brakujące dane.

2017-09-16 21:24

asd77.65.92.33

Dobry wieczór, kupiłem samochód sprowadzony z zagranicy od handlarza 9 września, robiłem to pierwszy raz w życiu. Dostałem razem z autem OC krótkoterminowe ważne do 8 października i sprzedawca tłumaczył mi, że nie muszę się niczym przejmować, ono po miesiącu samo wygaśnie. 11 września pojechałem zarejestrować auto, dostałem nowe tablice, jednak byłem święcie przekonany, że skoro pojazd ma ważne OC do 8 października (można to zweryfikować przecież po VIN), a ja jestem jego obecnym właścicielem, to OC jest nadal ważne. Dopiero 15 września zacząłem sobie spokojnie przeglądać oferty OC rocznego, żeby wykupić je za kilka dni i wtedy trafiłem na informację, że - jak rozumiem - tamto OC jest już nieważne. W ciągu 10 minut kupiłem więc nową polisę. Wiem, że nieznajomość prawa szkodzi, ale czy naprawdę w tej sytuacji UFG za ten okres (11.09-15.09) wystawi mi rachunek na 2 tysiące? Jest jakiś zapis w ustawie, który stanowi, że OC krótkoterminowe wygasa z momentem rejestracji pojazdu? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam!

2017-09-18 08:51

Ubea.pl81.190.208.17

OC krótkoterminowe wygasa po 30 dniach od zakupu, a w ustawie nie ma żadnego zapisu mówiącego, że miałoby ono tracić ważność w momencie rejestracji pojazdu. Tak jak Pan zauważył: numer VIN się zgadza, a ochrona dawana przez OC krótkoterminowe jest taka sama jak oferowana przez roczną polisę. Nie powinien więc otrzymać Pan kary - auto cały czas było ubezpieczone.

2017-09-19 12:02

asd77.65.92.33

Dziękuję serdecznie za odpowiedź, nie ukrywam, że pocieszyliście mnie Państwo. Mam więc nadzieję, że UFG sprawę interpretuje podobnie. Pozdrawiam!

2017-08-29 23:47

Marcin185.172.86.217

No tak ale zamiast cyrku z czerwonymi tablicami, można też zrobić przegląd samochodu przed rejestracją, np zawozimy samochód na stację na lawecie i po problemie, warto się dogadać z osobą która sprwadza samochód że podrzuci samochód na stację w celu zrobienia przeglądu i po sprawie.

2017-08-30 08:31

Ubea.pl81.190.208.17

Trzeba jednak pamiętać, że według przepisów badania techniczne mogą przejść tylko pojazdy posiadające tablice rejestracyjne. Jeśli sprowadzone z zagranicy auto nie ma blach, musimy najpierw udać się po czerwone tablice.

2017-08-05 21:54

elpadreee91.146.248.95

Dobry Wieczór! Jeżeli dokonuje rejestracji samochodu powiedzmy w poniedziałek rano to czy w tym samym dniu muszę wykupić ubezpieczenie OC samochodu, jeżeli jest sprowadzony z zagranicy? Zastanawia mnie fakt, że podobno auto zaraz po rejestracji w urzędzie musi tego samego dnia otrzymać OC? Czy to rzeczywiście jest prawda ? Proszę o komentarz ile dni mam na wykupienie OC po rejestracji samochodu...

2017-08-14 09:24

Ubea.pl83.3.106.181

Tak, auto musi posiadać ubezpieczenie OC od dnia rejestracji samochodu. Nawet jeden dzień bez OC daje UFG prawo do przysłania wezwania do zapłaty kary za brak polisy. Tak jak jednak pisaliśmy w artykule: w przypadku sprowadzania auta z zagranicy zazwyczaj najpierw wykupuje się krótkoterminowe OC (jeśli pojazd jest zarejestrowany za granicą). Działa ono przez 30 dni i w tym czasie można zająć się wszystkimi formalnościami. Kiedy już otrzyma się tablice rejestracyjne, można wykupić roczne OC.

2017-07-23 19:37

Paolo89.66.40.93

Witam!! Mam problem. Kupiłem sprowadzone auto. Nie ma ono tablic, ani OC. Jutro chcę je przerejestrować i wykupić przez internet OC. Niestety jak się okazuje ochrona zaczęła by działać jeden dzień po wykupieniu polisy, co za tym idzie miałbym jeden dzień przerwy w OC za co jest kara. Co zrobić? Jak to rozegrać?

2017-07-25 10:22

Ubea.pl81.190.208.17

Kupując OC online przez nasz kalkulator ubezpieczeń https://kalkulator.ubea.pl może Pan ustalić, by polisa OC obowiązywała od razu od dnia zakupu ubezpieczenia.

2017-02-22 11:51

f43479.185.254.238

kurwicy można dostać.

2017-07-10 15:03

tojo185.92.157.154

czasowe, tymczasowe... pozwolenie czasowe to rozumiem tzw miękki dowód ale tablice "normalne"? a tymczasowe to czerwone tablice? czyli na czasowe trzeba mieć ubezpieczanie a na tymczasowe nie (oczywiście wtedy nie poruszamy się po drogach)

2017-07-11 10:30

Ubea.pl81.190.208.17

Czasowe pozwolenie to nie to samo co czasowy, miękki dowód rejestracyjny. Czasowe pozwolenie otrzymuje się razem z tymczasowymi, czyli czerwonymi tablicami rejestracyjnymi. Służą one tak naprawdę jedynie do tego, by przejechać się na nich na przegląd rejestracyjny. Mając takie tablice, można już wykupić roczną polisę OC, ale można też korzystać z wykupionej wcześniej 30-dniowej polisy. Jakieś OC jednak trzeba mieć, by móc je okazać, jeśli akurat policja zatrzyma do kontroli wtedy, kiedy będzie się jechało na przegląd. Po dokonaniu przeglądu otrzymuje się w Wydziale Komunikacji już "normalne" białe tablice oraz ten czasowy, miękki dowód rejestracyjny. Mając go, można już normalnie poruszać się po drogach. Urząd po prostu musi mieć czas na wyrobienie stałego dowodu ;)