Strona główna  |  Wiadomości  |  Kolizja drogowa – co dalej? Jak otrzymać odszkodowanie?

Kolizja drogowa – co dalej? Jak otrzymać odszkodowanie?

Data publikacji: 2020-06-03
Chwila nieuwagi i niestety, stało się – kolizja drogowa może przydarzyć się nawet dobremu kierowcy. A nawet jeśli jesteś przekonany, że Ciebie to nie dotyczy, zawsze możesz paść ofiarą nierozważnej jazdy innej osoby. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, jak postępować po kolizji.

Kolizja, nawet drobna, zawsze wywołuje wiele stresu. Jest więc ważne, by od razu wiedzieć, jak się zachować, a nie dopiero po zdarzeniu szukać w panice wskazówek na ten temat.

Sprawdź, czym dokładnie jest kolizja drogowa oraz jak krok po kroku postępować po takim zdarzeniu.

Spis treści:

  1. Co to jest kolizja drogowa?
  2. Jak postąpić po kolizji drogowej?
  3. Ucieczka z miejsca kolizji a ubezpieczenie OC - jakie są konsekwencje?
  4. Jak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy po kolizji drogowej?
  5. Czy po kolizji można otrzymać odszkodowanie z AC?

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea

Porównywarka ubezpieczeń Ubea: Co to jest kolizja drogowa?

Kolizja drogowa - skutki Przede wszystkim należy rozróżnić pojęcie kolizji od wypadku drogowego. Postępowanie po tych zdarzeniach będzie bowiem całkowicie inne. Kolizja drogowa (potocznie często zwana stłuczką) to takie zdarzenie, w którym żadna z osób nie została ranna ani zabita. Doszło więc tylko do szkód majątkowych (mniejszych lub większych).

Kolizja drogowa to na przykład:

  • lekkie zderzenie aut skutkujące jedynie wgnieceniami na samochodzie,
  • wjechanie w latarnię,
  • uderzenie w barierkę po próbie uniknięcia zderzenia z autem, które nieoczekiwanie zjechało na Twój pas.

Zazwyczaj ocena, czy dane zdarzenie jest wypadkiem czy kolizją drogową, nie jest trudna. Warto jednak pamiętać, że nawet poważne obrażenia są niekiedy niewidoczne na pierwszy rzut oka (tak bywa np. z krwotokiem wewnętrznym). Dlatego jeśli impet zderzenia był duży, lepiej nie zdawać się na własny osąd, tylko od razu wezwać pogotowie. Jeśli będziesz czekać z tym do momentu, kiedy osoba, która doznała obrażeń wewnętrznych, na przykład zemdleje, pomoc może nadejść za późno. Nigdy też nie należy ignorować bólu głowy po zdarzeniu drogowym.

Jak postąpić po kolizji drogowej?

Nie tylko prawo drogowe i karne określają, jak należy się zachować po kolizji. Pewne zasady wprowadza także prawo ubezpieczeniowe. Niezastosowanie się do nich może spowodować, że będziesz mieć problemy z wypłatą odszkodowania z OC lub AC. Dla przykładu jeśli sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia, a potem zostanie odnaleziony, nie może liczyć na to, że szkoda zostanie pokryta z jego ubezpieczenia OC. Będzie musiał płacić z własnej kieszeni. Warto zatem stosować się do zasad określonych w przepisach. Poniżej krok po kroku wyjaśniamy, jak należy się zachować po kolizji drogowej.

Prawo o ruchu drogowym (potocznie zwane kodeksem drogowym) jednoznacznie wskazuje, co powinien zrobić każdy uczestnik zdarzenia w razie kolizji drogowej:

1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników kolizji

W kryzysowej sytuacji podstawową rzeczą jest zawsze sprawdzenie, czy Tobie nic nie grozi. Jeśli coś Ci się stanie, nie będziesz mógł przecież pomóc innym. Tuż po zdarzeniu upewnij się więc najpierw, czy nic Ci nie jest. Następnie oceń stan swoich pasażerów. Potem sprawdź, czy coś się stało osobom jadącym innymi autami biorącymi udział w zdarzeniu.

Pamiętaj: jeśli wysiadasz z auta na drogę, załóż najpierw kamizelkę odblaskową.

2. Przesuń samochód w bezpieczne miejsce

Jeśli doszło tylko do kolizji drogowej, nie trzeba czekać ze zjechaniem autami z drogi do momentu przyjazdu policji. Powiem więcej, nie powinno się z tym czekać. Jeśli jest to tylko możliwe, auta biorące udział w kolizji powinny zostać jak najszybciej przetransportowane na pobocze lub pobliski parking, aby nie utrudniać ruchu drogowego.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia

Jeśli auta nie dało się od razu przetransportować w miejsce, w którym nie stanowiłby żadnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu, postaw w odpowiedniej odległości od samochodu trójkąt ostrzegawczy. Pamiętaj, że jest on jednym z elementów obowiązkowego wyposażenia auta w Polsce.

Zgodnie z przepisami trójkąt ostrzegawczy stawia się:

  • 100 m przed miejscem kolizji w przypadku zdarzenia na autostradzie lub drodze ekspresowej;
  • 30-50 m przed miejscem kolizji w przypadku zdarzenia na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym;
  • tuż przy samochodzie w przypadku kolizji na terenie zabudowanym. W takiej sytuacji trójkąt nie powinien być umieszczony wyżej niż 1 metr nad ziemią.

4. Ustal z uczestnikami zdarzenia, czy policja będzie wzywana na miejsce kolizji

Do kolizji drogowej można wezwać policję (która ma w takiej sytuacji obowiązek przyjechać!). Istnieje jednak także inne wyjście: spisanie wspólnego oświadczenia o przebiegu zdarzenia drogowego.

Tę opcję można zastosować, jeśli:

  • sprawca kolizji przyznał się do winy;
  • wszyscy zgadzają się co do tego, jaki był przebieg zdarzenia;
  • nie istnieje podejrzenie o popełnieniu przestępstwa (czyli m.in. masz pewność, że wszyscy kierowcy, którzy brali udział w kolizji, są trzeźwi).

Pamiętaj: jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do innych uczestników zdarzenia, nie wahaj się wezwać policji.

Jeśli zdecydujecie się wzywać policję, pozostaje czekać na jej przyjazd. Funkcjonariusze, którzy przybędą na miejsce zdarzenia, zadecydują o dalszych krokach postępowania. Wskazówki podane poniżej dotyczą więc tych osób, które zdecydują się nie wzywać policji i będą chciały same spisać oświadczenie.

5. Spisz oświadczenie o przebiegu zdarzenia drogowego

Oświadczenie sprawcy kolizji powinno zawierać:

  • datę i miejsce zdarzenia;
  • krótki opis zdarzenia;
  • jasne oświadczenie kto jest sprawcą zdarzenia;
  • dane właścicieli aut biorących udział w kolizji;
  • dane osób kierujących autami w momencie zdarzenia;
  • dane samochodów biorących udział w zdarzeniu;
  • numer ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeń;
  • listę widocznych uszkodzeń aut biorących udział w kolizji;
  • podpisy kierujących pojazdami.

Do oświadczenia warto dołączyć schematyczny szkic zdarzenia oraz dane świadków kolizji, z którymi można się będzie skontaktować.

Pamiętaj, by opis zdarzenia był jak najbardziej precyzyjny. Niestety, wyłudzenia odszkodowań z OC i AC nie należą do rzadkości, więc ubezpieczyciele bywają dość podejrzliwi.

Oświadczenie należy sporządzić w jednobrzmiących egzemplarzach w liczbie równej liczbie aut biorących udział w kolizji.

Na stronie Ubea.pl znajdziesz wzór takiego oświadczenia o przebiegu zdarzenia drogowego: https://ubea.pl/dokumenty/oswiadczenie-sprawcy.pdf. Warto go wydrukować i wozić ze sobą w samochodzie. Tuż po kolizji, kiedy wszyscy są zestresowani, trudno przecież tworzyć treść dokumentu od zera.

Warto zauważyć, że spisanie oświadczenia i niewzywanie policji są korzystne dla sprawcy zdarzenia, ponieważ nie otrzyma on wtedy mandatu ani punktów karnych za spowodowanie kolizji.

6. Zrób zdjęcia aut

Aby się dodatkowo zabezpieczyć, warto także zrobić zdjęcia udowadniające, jak wyglądały auta tuż po zdarzeniu.

Ucieczka z miejsca kolizji a ubezpieczenie OC - jakie są konsekwencje?

Niestety, nadal zdarzają się sytuacje, w których kierowca winny zdarzeniu ucieka z miejsca zdarzenia. Czym grozi takie zachowanie? Jeśli sprawca kolizji zostanie wykryty, jego ubezpieczyciel zwróci się do niego z regresem wypłaconego odszkodowania z OC.

Co zatem powinien zrobić poszkodowany, jeśli winny kierowca ucieknie z miejsca zdarzenia?

Po pierwsze należy zgłosić kolizję na policję, która postara się odnaleźć sprawcę.

Czy jeszcze przed odnalezieniem sprawcy można otrzymać odszkodowanie na naprawę auta? Niektórzy kierowcy słyszeli zapewne, że w przypadku ucieczki winnego kierowcy z miejsca zdarzenia, odszkodowanie wypłaca UFG. Jest tak jednak tylko wtedy, kiedy ma miejsce wypadek drogowy. Jeżeli dojdzie jedynie do kolizji, UFG nie wypłaci pieniędzy na naprawę auta.

Co się stanie, jeśli policja odnajdzie kierowcę winnego kolizji? Poszkodowany otrzyma wtedy odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Następnie towarzystwo ubezpieczeniowe zażąda od winnego kierowcy zwrotu pieniędzy wypłaconych poszkodowanemu. Ucieczka z miejsca kolizji daje bowiem podstawę ubezpieczycielowi do żądania regresu od winnego kierowcy. Podobnie jest, jeśli kierowca spowodował stłuczkę, jadąc pod wpływem alkoholu.

Jeśli więc kiedyś przez moment nieuwagi spowodujesz kolizję, nigdy nie uciekaj z miejsca zdarzenia. Po to masz ubezpieczenie OC, aby chroniło Cię w takich sytuacjach. Nie wspominając już o tym, że dobry kierowca bierze po prostu odpowiedzialność za ewentualne błędy popełnione na drodze, a nie ucieka z miejsca zdarzenia, zostawiając poszkodowaną osobę bez pomocy.

Jak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy po kolizji drogowej?

Jeśli jesteś osobą poszkodowana w zdarzeniu, powinieneś zgłosić szkodę z OC sprawcy. W tym celu należy skontaktować się z ubezpieczycielem winnego kierowcy, opisać, co się stało oraz podać numer polisy OC sprawcy. Jeśli zarówno Twój, jak i ubezpieczyciel sprawcy są w systemie BLS, szkodę możesz zgłosić do swojego towarzystwa. W takim przypadku ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, a następnie zwróci się z regresem do towarzystwa ubezpieczeniowego winnego kierowcy.

Ile jest czasu na zgłoszenie kolizji z OC? W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC ustawodawca nie podaje maksymalnego terminu zgłoszenia. Przyjmuje się więc, że jest on równy okresowi przedawnienia. W zdecydowanej większości przypadków masz zatem aż trzy lata na zgłoszenie kolizji. Oczywiście, lepiej załatwić tę sprawę o wiele szybciej. Łatwiej wtedy choćby dotrzeć do świadków kolizji.

Czy nieodpowiednie zachowanie po kolizji może spowodować zmniejszenie odszkodowania z OC? W szczególnych sytuacjach tak. Obowiązek zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz aut po kolizji dotyczy bowiem także poszkodowanych kierowców. Jeśli przez Twoje rażące zaniedbanie szkoda uległa jeszcze zwiększeniu, odszkodowanie z OC zostanie odpowiednio zmniejszone.

Czy po kolizji można otrzymać odszkodowanie z AC?

Sprawca kolizji nie otrzyma oczywiście odszkodowania z OC. Może natomiast dostać pieniądze na naprawę swojego auta z ubezpieczenia AC (pod warunkiem że posiada taką polisę).

Należy podkreślić, że zachowanie po wypadku może mieć także wpływ na wysokość odszkodowania z dobrowolnej polisy autocasco. Jeśli na skutek rażącego niedbalstwa kierowcy szkoda uległa powiększeniu, ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć odpowiednio odszkodowanie. Zasady ewentualnych sankcji związanych z zachowaniem po wypadku powinny zostać wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) AC.

Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia AC masz o wiele mniej czasu na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela niż w przypadku OC. Zazwyczaj należy to zrobić w ciągu kilku dni od kolizji. Dokładny czas na zgłoszenie szkody jest zawsze określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Jeśli nie zgadzasz się z wysokością wypłaconego odszkodowania, pamiętaj, że zawsze możesz złożyć reklamację, a potem także poprosić o pomoc Rzecznika Finansowego.

Odpowiednie zachowanie po kolizji nie jest wcale trudne, a pozwala uniknąć wielu problemów na etapie starania się o odszkodowanie z OC lub AC. Warto więc poświęcić chwilę czasu na zapamiętanie kolejnych kroków postępowania, aby w razie kolizji móc działać bez tracenia czasu na zastanawianie się, co robić dalej.

Najczęściej zadawane pytania
Co to jest kolizja drogowa?

Przede wszystkim należy rozróżnić pojęcie kolizji od wypadku drogowego. Postępowanie po tych zdarzeniach będzie bowiem całkowicie inne. Kolizja drogowa (potocznie często zwana stłuczką) to takie zdarzenie, w którym żadna z osób nie została ranna ani zabita. Doszło więc tylko do szkód majątkowych (mniejszych lub większych).

Jak postąpić po kolizji drogowej?

Nie tylko prawo drogowe i karne określają, jak należy się zachować po kolizji. Pewne zasady wprowadza także prawo ubezpieczeniowe. Niezastosowanie się do nich może spowodować, że będziesz mieć problemy z wypłatą odszkodowania z OC lub AC. Dla przykładu jeśli sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia, a potem zostanie odnaleziony, nie może liczyć na to, że szkoda zostanie pokryta z jego ubezpieczenia OC. Będzie musiał płacić z własnej kieszeni. Warto zatem stosować się do zasad określonych w przepisach. Poniżej krok po kroku wyjaśniamy, jak należy się zachować po kolizji drogowej.

Ucieczka z miejsca kolizji a ubezpieczenie OC - jakie są konsekwencje?

Niestety, nadal zdarzają się sytuacje, w których kierowca winny zdarzeniu ucieka z miejsca zdarzenia. Czym grozi takie zachowanie? Jeśli sprawca kolizji zostanie wykryty, jego ubezpieczyciel zwróci się do niego z regresem wypłaconego odszkodowania z OC.

Jak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy po kolizji drogowej?

Jeśli jesteś osobą poszkodowana w zdarzeniu, powinieneś zgłosić szkodę z OC sprawcy. W tym celu należy skontaktować się z ubezpieczycielem winnego kierowcy, opisać, co się stało oraz podać numer polisy OC sprawcy. Jeśli zarówno Twój, jak i ubezpieczyciel sprawcy są w systemie BLS, szkodę możesz zgłosić do swojego towarzystwa. W takim przypadku ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, a następnie zwróci się z regresem do towarzystwa ubezpieczeniowego winnego kierowcy.

Czy po kolizji można otrzymać odszkodowanie z AC?

Sprawca kolizji nie otrzyma oczywiście odszkodowania z OC. Może natomiast dostać pieniądze na naprawę swojego auta z ubezpieczenia AC (pod warunkiem że posiada taką polisę).

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-12-21

Współwina za wypadek wyklucza odszkodowanie z OC?

Współodpowiedzialność za wypadek drogowy zdarza się dość często. Sprawdzamy, jak w takiej sytuacji wyglądają perspektywy wypłaty odszkodowania z OC.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-23

Kolizja drogowa - jak się zachować po zdarzeniu i uzyskać odszkodowanie?

Zachowanie po kolizji drogowej jest ważne nie tylko z punktu widzenia prawa drogowego i prawa karnego. Prawo ubezpieczeniowe także wprowadza pewne zasady.

Czytaj więcej
Komentarze
Gosia
2021-04-23 04:46
IP: 89.78.x.x
Sprawca był nietrzeżwy,odebrano mu prawo jazdy początkowo chciał napisać oświadczenie,wezwałam policję po 2 miesiącach otrzymałam pismo że nie ma podstaw o ukaranie i niewykryciu sprawcy wykroczenia co mam robić ? Jechał z nadmierna prędkością na łuku drogi zcioł zakręt uszkodził swoje tylne lewe drzwi za kierowcą a mnie uszkodził lewą stronę od kierowcy błotnik,lampę,zderzak.Policja stwierdziła obopólna winę,nie zgodziłam się teraz otrzymałam pismo że sprawcy kolizji nie ma a on był nietrzezwy i odebrano mu prawo jazdy przy kolizji.
odpowiedz
Ubea.pl
2021-04-23 08:20
IP: 78.8.x.x
Dzień dobry, proszę zgłosić się na policję i zażądać wyjaśnienia, w jaki sposób sprawca wykroczenia nie został wykryty, jeśli po kolizji odebrano prawo jazdy drugiemu kierowcy.
odpowiedz
Gosia
2021-04-23 10:13
IP: 89.78.x.x
Witam ! Tu w Krakowie to się stało,kierowca ma zatrzymane prawo jazdy a ja na pismie napisane mam tak.ZAWIADOMIENIE POKRZYWDZONEGO O NIEWNIESIENIU WNIOSKU O UKARANIE DO SĄDU i dalej Na podstawie art 5&2 Kodeksu postepowania w sprawach o wykroczenia zawiadamiam że przeprowadzone czynności wyjaśniające nie dostarczyły podstaw do skierowania wnoisku o ukaranie w sprawie zdarzenia drogowego zaistniałego w dniu 22.02.2021 z powodu niewykrycia wykroczenia tj o wykroczenie z art 86&1 kw.Zgodnie z treścią art 27 &1 i 2 kpw pokrzywdzonemu przysługuje prawo do samodzielnego wniesienia wniosku o ukaranie jako oskarżycielowi posiłkowemu. JAK MNIE UDERZYŁ CIAŁ PISAĆ OŚWIADCZENIE SAMA ZADZWONIŁAM NA POLICJĘ BO COŚ CZUŁAM I ZACHOWANIE PANA DAWAŁO DO ZROZUMIENIA ŻE COŚ JEST NIE TAK.Policja przyjechała i chciała mnie ukarać,siedzieli w aucie długo z nim i jeszcze zadzwonili po taxi Co tu jest nie wiem sama co robić auto uszkodzone na 8 tyś zł sprawa od lutego.Pozdrawiam w razie pomocy jestem dostępna i podam dane moje.Czy może że jestem tylko kobietą tak mnie potraktowano.
odpowiedz
fxudfkj
2021-06-10 07:09
IP: 81.200.x.x
Wygląda to tak jakby kolega nietrzeźwy był kolegą funkcjonariuszy lub pracownikiem resortu. Kruk krukowi oka nie wykole :)
odpowiedz