Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Ostatnia aktualizacja: 2015-02-25

Kradzieże samochodów to wciąż poważny problem, z którym muszą się borykać kierowcy. W 2013 roku do policji dotarło 15 593 zgłoszeń kradzieży samochodów. Strzeżone parkingi i zabezpieczenia przeciwwłamaniowe z pewnością odstraszą złodziei, jednak to ubezpieczenie AC pozwoli nam zminimalizować straty w przypadku, gdy już utracimy samochód.

Każdego roku policja publikuje raporty kradzieży oraz listę najchętniej kradzionych aut. W ubiegłym roku największą popularnością wśród amatorów cudzej własności cieszyły się Volkswageny i Audi. Pierwszą piątkę otwierają:

 1. Volkswagen Golf
 2. Volkswagen Passat
 3. Audi A4
 4. Audi A6
 5. Audi A3

W 2013 roku właściciele golfów zgłosili łącznie 991 kradzieży. W tym samym czasie doszło do 289 przypadków kradzieży Audi A3. Łupem złodziei padają najczęściej modele bardzo chętnie kupowane w naszym kraju na rynku wtórnym, a Volkswageny cieszą się dodatkowo opinią niezawodnych samochodów o stosunkowo tanich częściach zamiennych. Taki stan rzeczy napędza całą maszynę kradzieży. Bardzo trudno odzyskać skradziony samochód, ponieważ większość zostaje rozmontowana na części i sprzedane później do indywidualnych odbiorców lub do warsztatów samochodowych.

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie garażu lub wynajmowanie strzeżonego parkingu. Nie każdego jednak stać na dodatkowe wydatki. Trzeba przecież płacić za benzynę, dbać o stan techniczny pojazdu i posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, które też kosztuje. Jeżeli nie mamy możliwości parkowania na strzeżonym parkingu, zadbajmy chociaż o to, aby parkować w miejscu widocznym i pod żadnym pozorem nie zostawiajmy na widoku cennych rzeczy. Nie od dziś wiadomo, że okazja czyni złodzieja.

Kolejnym krokiem utrudniającym pracę złodziejom są wszelkiego rodzaju blokady i mechanizmy zabezpieczające. Warto posiadać dodatkowe zabezpieczenia poza standardowym alarmem, ponieważ dodatkowe przeszkody mogą bardzo szybko zniechęcić złodzieja, a wybita szyba to nieporównywalnie mniejszy wydatek niż utrata samochodu.

Czy warto posiadać autocasco?

Blokady nie zawsze spełniają swoje zadanie. Złodzieje bardzo szybko się przystosowują i wymyślają coraz to nowsze sposoby na obejście zabezpieczeń. Co więc w sytuacji, gdy nasz samochód padnie łupem przestępców? Wówczas z pomocą przychodzi ubezpieczenie AC samochodu, które pozwoli nam odzyskać wartość utraconego pojazdu.

Niestety nie każda polisa autocasco zawiera ochronę na wypadek kradzieży, dlatego też zanim podpiszemy umowę z ubezpieczycielem, dokładnie zapoznajmy się Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie AC jest na tyle elastyczną polisą, że każdy kierowca może dobrać taki zakres ochrony, jaki uważa za słuszny. Jednak im większy zakres ochrony oferuje polisa, tym cena za ubezpieczenie jest wyższa.

Niektórzy z ubezpieczycieli posiadają ofertę AC tylko i wyłącznie od ryzyka kradzieży. Są to między innymi Link4 oraz PZU. Jeżeli pragniesz szybko i sprawnie sprawdzić który z ubezpieczycieli oferuje najkorzystniejszą ofertę AC, koniecznie skorzystaj z darmowego kalkulatora ubezpieczeń na ubea.pl.

Tagi:

Komentarze