Strona główna  |  Wiadomości  |  Dobre ubezpieczenie – jak wybrać?

Dobre ubezpieczenie – jak wybrać?

Data aktualizacji: 2021-02-05
Jak wybrać dobre ubezpieczenie? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od tego, jaką konkretnie polisę chcesz kupić. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, którymi zawsze warto się kierować, aby zakupić dobre ubezpieczenie.

„Ubezpieczenie? Tylko w firmie X!”, „Nie, nie, nie – sprawdź ofertę firmy Y”, „Kupuj ubezpieczenie tam gdzie taniej” - masz dość takich rad od znajomych? Sprawdź, jak samodzielnie wybrać dobre ubezpieczenie i jednocześnie nie przepłacić za nie.

Spis treści:

  1. Co chcesz ubezpieczyć?
  2. Zdobądź wiedzę
  3. Określ swoje możliwości finansowe
  4. Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb
  5. Jakiej ochrony nie potrzebujesz?

Co chcesz ubezpieczyć?

Jak wybrać dobre ubezpieczenie? Na początek zastanów się, jakie właściwie ubezpieczenia są Ci potrzebne. Pomyśl, co jest dla Ciebie ważne? Czego się obawiasz?

Najpopularniejsze ubezpieczenia w Polsce to:

  • ubezpieczenie samochodu OC i AC,
  • Assistance,
  • ubezpieczenie domu lub mieszkania,
  • ubezpieczenie turystyczne na wyjazd,
  • ubezpieczenie NNW,
  • prywatne ubezpieczenie zdrowotne,
  • ubezpieczenia na życie.

Oprócz tych opcji masz też jednak wiele innych polis. Przydatnym ubezpieczeniem, bardzo popularnym na zachodzie, jest choćby OC w życiu prywatnym. Jeśli Ty lub Twoje dziecko spowodują przypadkiem jakąś szkodę (np. nieumyślnie zalejesz mieszkanie sąsiada), ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. Ty nie będziesz się musieć niczym martwić.

Jeśli masz drogi sprzęt elektroniczny, może Ci się natomiast przydać ubezpieczenie laptopa lub ubezpieczenie telefonu.

Zdobądź wiedzę

Chcesz mieć dobre i tanie ubezpieczenie? Nie ma wyjścia: musisz zdobyć nieco wiedzy o polisach. Kluczem do sukcesu jest jednak to, by zdobyć ją szybko i sprawnie.

Skąd czerpać wiedzę o ubezpieczeniach?

Rekomendacje znajomych

Na początek popytaj, z jakich ubezpieczeń korzysta rodzina i Twoi przyjaciele. Wysłuchaj uważnie ich opinii. Pamiętaj jednak, by nie przekładać doświadczeń znajomych jeden do jednego na swoją sytuację. Dobre ubezpieczenie dla każdego oznacza bowiem coś nieco innego. Rekomendacje znajomych potraktuj więc jedynie jako wstępne rozeznanie możliwości.

Zwróć też uwagę, że oferta ubezpieczycieli zmienia się dynamicznie. Możliwe że dwa lata temu Twój przyjaciel faktycznie wybrał najlepsze ubezpieczenie na życie dostępne wtedy na rynku. Teraz jednak już inna firma może mieć lepszą ofertę. Rozmawiając ze znajomymi, skup się więc raczej na poznaniu zakresu ochrony ich polis, a nie na próbie odpowiedzenia na pytanie: „Która ubezpieczalnia jest najlepsza?”.

Rozmowy z agentami

Ta opcja jest raczej propozycją dla wytrwałych. Jeśli masz więcej czasu, możesz udać się osobiście lub zadzwonić do agentów i poprosić ich o pomoc w dobraniu odpowiedniej oferty. Nad zakupem polisy w taki sposób zastanów się wtedy, kiedy wybierasz skomplikowany produkt, na przykład dobre ubezpieczenie na życie lub kompleksowe ubezpieczenie dla firm.

Samodzielne poszukiwania w Internecie

W Internecie znajdziesz wszystko, także poradniki dotyczące tego jak wybrać dobre ubezpieczenie. Wiele artykułów na ten temat znajdziesz choćby na Ubea.pl.

Możesz też poczytać opinie na forach czy mediach społecznościowych. Pamiętaj jednak, że posty zamieszczane w takich miejscach mogą nie być całkowicie szczere.

Porównywarka ubezpieczeń

Dobre ubezpieczenie samochodu czy korzystną polisę turystyczną najprościej i najszybciej znaleźć przy pomocy porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej nie musisz tracić czasu ani nerwów na rozmowy z agentami różnych towarzystw.

Wystarczy, że wypełnisz jeden formularz, a porównywarka ubezpieczeń przedstawi Ci dostępne oferty polis. Co ważne, na Ubea.pl znajdziesz informacje nie tylko o cenie, lecz również o najważniejszych warunkach poszczególnych produktów. Dzięki temu o wiele łatwiej znajdziesz dobre ubezpieczenie.

Jeśli po porównaniu ofert online czujesz, że potrzebujesz jeszcze więcej informacji, możesz zamówić rozmowę telefoniczną z konsultantem kalkulatora. Pomoże Ci on w doborze odpowiedniej opcji, a także rozwieje wszelkie wątpliwości.

Określ swoje możliwości finansowe

Ceny ubezpieczeń bywają bardzo różnorodne. Wybierając polisę dla siebie, warto więc zastanowić się, ile maksymalnie możesz wydać na ubezpieczenie danej rzeczy.

Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz obowiązkowe OC dla kierowców, możesz bez obaw wybierać najtańszą polisę. Zakres ochrony zapewniany przez OC jest bowiem określony w prawie. Płacąc wyższą składkę, nie otrzymasz więc lepszych warunków. Suma ubezpieczenia będzie taka sama, podobnie jak lista sytuacji, w których ubezpieczyciel będzie mieć prawo żądać od Ciebie regresu odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.

Jeśli jednak kupujesz inne ubezpieczenie samochodu lub polisę chroniącą mieszkanie, podróż czy życie, musisz zazwyczaj znaleźć kompromis między wysokością składki a zakresem ochrony. Dla przykładu niezwykle tanie AC może być bardzo kuszące, ale zanim je kupisz, sprawdź, czy ubezpieczenie nie uwzględnia wysokiego udziału własnego lub wykorzystania części zamiennych w razie naprawy.

Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb

Ubezpieczenie powinno być dopasowane nie tylko do możliwości finansowych, lecz także do potrzeb Twoich i innych członków rodziny.

Zastanów się, przed jakimi ryzykami chcesz zabezpieczyć dom, samochód czy rodzinę.

Dla przykładu jeśli kupujesz ubezpieczenie turystyczne, pomyśl, jakie masz plany na dany wyjazd. Chcesz uprawiać windsurfing? Rozszerz polisę o sporty ekstremalne czy wysokiego ryzyka. Przewozisz ze sobą wymarzone narty? Wykup ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Bardzo ważne jest także dobranie odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Sprawdź, jakie są koszty leczenia w kraju, do którego się wybierasz. Jeśli jedziesz np. do Izraela czy USA, suma ubezpieczenia musi być wysoka, aby pokryła duże koszty pomocy medycznej w tych krajach.

Jakiej ochrony nie potrzebujesz?

Chcesz wybrać dobre ubezpieczenie? Pomyśl nie tylko o tym, jaka ochrona jest Ci potrzebna. Zastanów się też, z jakiej ochrony możesz spokojnie zrezygnować.

Jeśli mieszkasz na piątym piętrze, ubezpieczenie od powodzi nie jest Ci potrzebne. Jeśli masz starsze auto, możesz zrezygnować z zabezpieczenia od kradzieży w AC. Jeśli na wyjazd zabierasz tylko podstawowe rzeczy, nie potrzebujesz ubezpieczenia bagażu w ramach polisy turystycznej.

Ograniczając ochronę na pewnych polach, zyskujesz możliwość rozszerzenia jej tam, gdzie jest Ci faktycznie potrzebna. W ten sposób łatwiej znajdziesz dobre ubezpieczenie, które jednocześnie pozwoli Ci zaoszczędzić.

Wybór dobrego ubezpieczenia nie jest prostą sprawą. Będzie Ci jednak łatwiej, jeśli zastanowisz się na początek nad swoimi faktycznymi potrzebami i skorzystasz z pomocy porównywarek ubezpieczeń.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-01-29

Ocena polis – porównywarka i kalkulator OC / AC. Opinie, zalety i wady

Dobre i tanie ubezpieczenie – to marzenie każdego kierowcy. Odnalezienie takiej oferty nie zawsze jest jednak łatwe. W zorientowaniu się w gąszczu propozycji pomagają porównywarki ubezpieczeń....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-06-04

Mubi.pl – porównywarka i kalkulator OC / AC. Opinie, zalety i wady

Na początku 2019 r. na rynku porównywarek ubezpieczeń pojawił się nowy gracz: kalkulator OC / AC Mubi. Sprawdzamy, jak działa ta porównywarka i czy warto z niej skorzystać, kupując ubezpieczenie...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-02-05

Kalkulatory OC w Polsce

Ceny OC powoli się stabilizują, jednak ich poziom nadal spędza sen z powiek wielu kierowcom. W znalezieniu tańszego OC mogą pomóc coraz popularniejsze porównywarki ubezpieczeń. Jak skorzystać...

Czytaj więcej
Komentarze