Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak kształtowała się historia ubezpieczeń w Polsce?

Jak kształtowała się historia ubezpieczeń w Polsce?

Data aktualizacji: 2021-09-13
Pierwsze wzmianki o ubezpieczeniach na terenie Polski pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Choć ówczesne polisy miały nieco inny charakter niż obecne, ich głównym celem była ochrona i wsparcie finansowe ubezpieczonych. Pierwsze ubezpieczenia działały na zasadzie zorganizowanej pomocy sąsiedzkiej, a także powstawały tzw. kasy ogniowe, wspierające ofiary pożarów.

Początkowo kasy ogniowe miały jedynie zapobiegać pożarom, jednak w miarę upływu czasu zaczęto także rekompensować szkody. Przełom nastąpił w 1803 r., kiedy Polska była pod zaborami. W zaborze pruskim wprowadzono wówczas obowiązkowe ubezpieczenia od pożaru oraz szkód związanych z prowadzeniem gospodarki. Obowiązek posiadania ubezpieczenia został również wprowadzony w pozostałych zaborach.

Spis treści:

  1. 20-lecie międzywojenne a ubezpieczenia
  2. Polisy po 1945 roku
  3. Ubezpieczenia współcześnie

20-lecie międzywojenne a ubezpieczenia

Od 1918 roku, kiedy Polska odzyskała już niepodległość, obowiązek ubezpieczenia od ognia pozostał nadal aktualny. Ubezpieczeniami tego typu zajmowała się Polska Dyrekcja Ubezpieczeń Wzajemnych, która później zamieniła się w Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.

Historia ubezpieczeń Istniały już wówczas dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia takie jak OC czy ubezpieczenie na życie, ale obywatele mogli je wykupić jedynie u prywatnych ubezpieczycieli.

Polisy po 1945 roku

Przed II wojną światową istniało w Polsce ponad 70 prywatnych firm ubezpieczeniowych. Ustrój socjalistyczny spowodował monopolizację tego sektora i tak pozostały tylko Państwowy Zakład Ubezpieczeń (zajmujący się ubezpieczeniami osobowymi i majątkowymi) oraz WARTA (zajmująca się ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi w obcych walutach). Na przemiany w zakresie ubezpieczeń Polacy musieli czekać aż do 1989 roku – wtedy rynek otworzył się ponownie dla prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenia współcześnie

Obecnie w mediach możemy spotkać się z licznymi reklamami ubezpieczycieli. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres ubezpieczeń:

  • ubezpieczenia samochodu,
  • polisy na życie,
  • ubezpieczenie mieszkania
  • czy ubezpieczenia turystyczne.

Niektóre ubezpieczenia można kupić w pakiecie, otrzymując tym samym zniżki. W gąszczu tak licznych ofert, łatwo można się zgubić. Jednak wraz z upowszechnianiem się Internetu, pojawiły się nowe narzędzia i nowe możliwości, które ułatwiają zapoznanie się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych.

Chcąc zakupić odpowiednie dla siebie ubezpieczenie, można skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, dzięki której w szybki sposób poznamy oferty kilku ubezpieczycieli.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-29

Sztuczna inteligencja zmienia polisy dla kierowców

Sztuczna inteligencja ma duże możliwości rozwoju również w branży ubezpieczeniowej. Chodzi między innymi o ubezpieczenia komunikacyjne.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-28

Ubezpieczyciele już nie zarabiają na OC

Pierwszy kwartał 2023 r. zakończył się nietypową sytuacją, czyli praktycznie zerowym zyskiem ze sprzedaży OC. Jeśli ubezpieczyciele nie zwiększą składek, to poniosą straty.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-03-31

Średnia szkoda z OC: znów padł rekord

Już wcześniej można było sądzić, że mocno wzrosła średnia wartość szkody z OC. Analizujemy skalę tego wzrostu w 2022 roku i przedstawiamy pewne prognozy.

Czytaj więcej
Komentarze