Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Jak kształtowała się historia ubezpieczeń w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-13

Pierwsze wzmianki o ubezpieczeniach na terenie Polski pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Choć ówczesne polisy miały nieco inny charakter niż obecne, ich głównym celem była ochrona i wsparcie finansowe ubezpieczonych. Pierwsze ubezpieczenia działały na zasadzie zorganizowanej pomocy sąsiedzkiej, a także powstawały tzw. kasy ogniowe, wspierające ofiary pożarów.

Początkowo kasy ogniowe miały jedynie zapobiegać pożarom, jednak w miarę upływu czasu zaczęto także rekompensować szkody. Przełom nastąpił w 1803 r., kiedy Polska była pod zaborami. W zaborze pruskim wprowadzono wówczas obowiązkowe ubezpieczenia od pożaru oraz szkód związanych z prowadzeniem gospodarki. Obowiązek posiadania ubezpieczenia został również wprowadzony w pozostałych zaborach.

Spis treści:

 1. 20-lecie międzywojenne a ubezpieczenia
 2. Polisy po 1945 roku
 3. Ubezpieczenia współcześnie

20-lecie międzywojenne a ubezpieczenia

Od 1918 roku, kiedy Polska odzyskała już niepodległość, obowiązek ubezpieczenia od ognia pozostał nadal aktualny. Ubezpieczeniami tego typu zajmowała się Polska Dyrekcja Ubezpieczeń Wzajemnych, która później zamieniła się w Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.

Historia ubezpieczeń Istniały już wówczas dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia takie jak OC czy ubezpieczenie na życie, ale obywatele mogli je wykupić jedynie u prywatnych ubezpieczycieli.

Polisy po 1945 roku

Przed II wojną światową istniało w Polsce ponad 70 prywatnych firm ubezpieczeniowych. Ustrój socjalistyczny spowodował monopolizację tego sektora i tak pozostały tylko Państwowy Zakład Ubezpieczeń (zajmujący się ubezpieczeniami osobowymi i majątkowymi) oraz WARTA (zajmująca się ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi w obcych walutach). Na przemiany w zakresie ubezpieczeń Polacy musieli czekać aż do 1989 roku – wtedy rynek otworzył się ponownie dla prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenia współcześnie

Obecnie w mediach możemy spotkać się z licznymi reklamami ubezpieczycieli. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres ubezpieczeń:

 • ubezpieczenia samochodu,
 • polisy na życie,
 • ubezpieczenie mieszkania
 • czy ubezpieczenia turystyczne.

Niektóre ubezpieczenia można kupić w pakiecie, otrzymując tym samym zniżki. W gąszczu tak licznych ofert, łatwo można się zgubić. Jednak wraz z upowszechnianiem się Internetu, pojawiły się nowe narzędzia i nowe możliwości, które ułatwiają zapoznanie się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych.

Chcąc zakupić odpowiednie dla siebie ubezpieczenie, można skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, dzięki której w szybki sposób poznamy oferty kilku ubezpieczycieli.

Tagi:

Komentarze