Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak kształtowała się historia ubezpieczeń w Polsce?

Jak kształtowała się historia ubezpieczeń w Polsce?

Data aktualizacji: 2021-09-13
Pierwsze wzmianki o ubezpieczeniach na terenie Polski pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Choć ówczesne polisy miały nieco inny charakter niż obecne, ich głównym celem była ochrona i wsparcie finansowe ubezpieczonych. Pierwsze ubezpieczenia działały na zasadzie zorganizowanej pomocy sąsiedzkiej, a także powstawały tzw. kasy ogniowe, wspierające ofiary pożarów.

Początkowo kasy ogniowe miały jedynie zapobiegać pożarom, jednak w miarę upływu czasu zaczęto także rekompensować szkody. Przełom nastąpił w 1803 r., kiedy Polska była pod zaborami. W zaborze pruskim wprowadzono wówczas obowiązkowe ubezpieczenia od pożaru oraz szkód związanych z prowadzeniem gospodarki. Obowiązek posiadania ubezpieczenia został również wprowadzony w pozostałych zaborach.

Spis treści:

  1. 20-lecie międzywojenne a ubezpieczenia
  2. Polisy po 1945 roku
  3. Ubezpieczenia współcześnie

20-lecie międzywojenne a ubezpieczenia

Od 1918 roku, kiedy Polska odzyskała już niepodległość, obowiązek ubezpieczenia od ognia pozostał nadal aktualny. Ubezpieczeniami tego typu zajmowała się Polska Dyrekcja Ubezpieczeń Wzajemnych, która później zamieniła się w Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.

Historia ubezpieczeń Istniały już wówczas dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia takie jak OC czy ubezpieczenie na życie, ale obywatele mogli je wykupić jedynie u prywatnych ubezpieczycieli.

Polisy po 1945 roku

Przed II wojną światową istniało w Polsce ponad 70 prywatnych firm ubezpieczeniowych. Ustrój socjalistyczny spowodował monopolizację tego sektora i tak pozostały tylko Państwowy Zakład Ubezpieczeń (zajmujący się ubezpieczeniami osobowymi i majątkowymi) oraz WARTA (zajmująca się ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi w obcych walutach). Na przemiany w zakresie ubezpieczeń Polacy musieli czekać aż do 1989 roku – wtedy rynek otworzył się ponownie dla prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenia współcześnie

Obecnie w mediach możemy spotkać się z licznymi reklamami ubezpieczycieli. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres ubezpieczeń:

  • ubezpieczenia samochodu,
  • polisy na życie,
  • ubezpieczenie mieszkania
  • czy ubezpieczenia turystyczne.

Niektóre ubezpieczenia można kupić w pakiecie, otrzymując tym samym zniżki. W gąszczu tak licznych ofert, łatwo można się zgubić. Jednak wraz z upowszechnianiem się Internetu, pojawiły się nowe narzędzia i nowe możliwości, które ułatwiają zapoznanie się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych.

Chcąc zakupić odpowiednie dla siebie ubezpieczenie, można skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, dzięki której w szybki sposób poznamy oferty kilku ubezpieczycieli.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-03-31

Średnia szkoda z OC: znów padł rekord

Już wcześniej można było sądzić, że mocno wzrosła średnia wartość szkody z OC. Analizujemy skalę tego wzrostu w 2022 roku i przedstawiamy pewne prognozy.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-02-13

Barometr Ubea.pl: ceny OC w styczniu 2023 r. i całym 2022 r.

Bieżący rok raczej nie rozpoczął się dobrze dla kierowców w kontekście cen OC. Obowiązkowe polisy podrożały bowiem względem grudnia. Roczny wzrost cen to 5%.

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2022-12-30

Polisa receptą na drożyznę u lekarzy?

Inflacja dotyczy nie tylko produktów spożywczych i energii. Przez rok mocno podrożały też usługi medyczne. Wyjaśniamy, czy ubezpieczenie może być receptą na ten problem.

Czytaj więcej
Komentarze