Strona główna  |  Wiadomości  |  Gdzie ubezpieczyć samochód

Gdzie ubezpieczyć samochód

Data aktualizacji: 2021-09-09
Przekonanie Polaków, z którym walczą porównywarki ubezpieczeń, że istnieje najtańszy ubezpieczyciel, rodzi bardzo często pytanie: gdzie ubezpieczyć samochód? Przed dylematem, czy przedłużyć polisę w dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej czy szukać nowego ubezpieczyciela, który być może zaoferuje atrakcyjniejsze składki, stają co roku miliony kierowców.

Gdzie ubezpieczyć samochód

Dla większości kierowców głównym czynnikiem warunkującym atrakcyjność ubezpieczenia samochodu jest jego cena. W przypadku niektórych ubezpieczeń samochodowych (np. autocasco) to niestety duży błąd, ale przy zakupie OC wybór podyktowany ceną jest jak najbardziej zrozumiały. Cena polisy uzależniona jest nie tylko od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wybraliśmy polisę, ale też kanału, za pośrednictwem którego ją kupujemy. Do wyboru pozostaje tradycyjnie placówka zakładu ubezpieczeń, agent lub multiagencja. Sprawdźmy co i w jakich okolicznościach bardziej się opłaca.

Spis treści

  1. Bez porównania ofert ani rusz
  2. Miejsce zamieszkania a cena ubezpieczenia
  3. Placówka ubezpieczyciela, agent czy multiagencja?

Bez porównania ofert ani rusz

Z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy IPSOS na zlecenie Link4 w ubiegłym roku wynika, że za ubezpieczenie samochodu przepłaca ok. 4,8 mln kierowców. Co ciekawe, aż ¾ osób posiadających samochód nie podejmuje żadnych działań w celu zapoznania się z konkurencyjnymi ofertami ubezpieczeń, tylko z marszu przedłuża polisę u dotychczasowego ubezpieczyciela. Tylko 18% polskich kierowców przeprowadza rekonesans dostępnych na rynku ofert. IPSOS podaje, że statystyczny kierowca powyżej 24 lat mógłby zaoszczędzić na polisie aż 330 zł.

Dlatego jeśli po raz pierwszy ubezpieczasz samochód, a przede wszystkim w momencie gdy termin ważności Twojej polisy dobiega końca – obowiązkowo porównaj różne oferty. Przy wyborze polisy marginalnie potraktuj dobre rady znajomego i opinie na forach ubezpieczeniowych. Składka za ubezpieczenie samochodu jest zawsze ustalana indywidualnie – bo przecież każdy kierowca jest inny. Oferty kilkunastu towarzystw możesz porównać w naszym kalkulatorze OC – zajmie to kilka minut.

Miejsce zamieszkania a cena ubezpieczenia

Miejsce zamieszkania – najczęściej jednoznaczne z miejscem zarejestrowania pojazdu – jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ustalenie składki bazowej w ubezpieczeniu OC. Jakie są zależności? Im większe miasto tym większa szkodowość. Większa liczba kolizji w większych aglomeracjach miejskich generuje towarzystwom ubezpieczeniowym wyższe koszty związane z wypłatą odszkodowań. Oznacza to, że w Warszawie składka bazowa OC może być nawet kilkaset złotych wyższa niż w małej podkarpackiej miejscowości.

W ubiegłym roku sprawdzaliśmy średnie ceny OC w 39 największych miastach Polski i okazało się, że największe składki płacą kierowcy z Gdyni, Warszawy i Wrocławia, a najtaniej z Rzeszowa, Kalisza i Tarnowa.

Na pytanie gdzie ubezpieczyć samochód w kontekście lokalizacji, odpowiedź brzmi: w małej podkarpackiej wsi. To właśnie tam ubezpieczyciele zaoferują nam najniższe składki. Nie oznacza to oczywiście, że na Podkarpaciu jest najtańsze OC dla wszystkich, na cenę tej polisy wpływa bowiem kilkanaście różnych czynników. Miejsce zarejestrowania pojazdu jest tylko jednym z nich, który poza pojemnością silnika najmocniej wpływa na kształt składki bazowej.

Placówka ubezpieczyciela, agent czy multiagencja?

Wiemy już, że najlepiej ubezpieczyć samochód w małej miejscowości i przed zakupem ubezpieczenia samochodu należy koniecznie porównać dostępne na rynku oferty. Co teraz? Czy ubezpieczyć samochód w placówce zakładu ubezpieczeń, u agenta czy w multiagencji? Czy ma to jakiś wpływ na finalną cenę ubezpieczenia?

Załóżmy, że porównaliśmy oferty na ubezpieczenie OC kilku/kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i w końcu zdecydowaliśmy się na najtańszą ofertę. Polisę w ustalonej cenie możemy kupić w oddziale docelowego ubezpieczyciela udając się tam osobiście i podpisując umowę z przedstawicielem firmy.

Niektórzy klienci korzystają jednak z usług agenta ubezpieczeniowego. Agent zazwyczaj przyjeżdża do Twojego domu i stara się, aby proces zawarcia polisy był dla Ciebie prosty i przyjemny. Agent doradza, pomaga przebrnąć przez wszystkie formalności i w końcu wystawia polisę. Dobrzy agenci dysponują dodatkową zniżką, którą wg uznania mogą przyznawać swoim klientom. Oczywiście nie wszystkim. Największe szanse na zniżkę od agenta mają Ci kierowcy, którzy po pierwsze jeżdżą bezszkodowo, a po drugie – są lojalnymi klientami danej firmy ubezpieczeniowej i posiadają w niej wykupione inne produkty, np. ubezpieczenie na życie, albo ubezpieczenie mieszkania.

Do wyboru pozostaje Ci jeszcze multiagencja, której największą zaletą jest szeroki wachlarz ofert kilku, a nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Korzystając z usług multiagencji mamy pewność, że dokonujemy wyboru spośród różnych ofert i nie bierzemy pierwszej lepszej, która może być nawet kilkaset złotych droższa od najtańszej na rynku. Multiagencja podobnie jak agent dysponuje dodatkowymi zniżkami i na takich samych zasadach, czyli wg uznania i profilu klienta przyznaje dodatkowe zniżki na ubezpieczenia samochodowe OC i AC. Multiagencje mogą działać stacjonarnie lub online – prowadząc sprzedaż w systemie direct (przez internet i telefon) – taką właśnie agencją jest Ubea.pl (obecnie posiadamy oferty ubezpieczeń komunikacyjnych 17 towarzystw).

To, gdzie ubezpieczysz samochód zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, żeby nie podejmować pochopnej decyzji, porównać ubezpieczenia przed zakupem, rozeznać się w bieżących promocjach i szukać zniżek u agentów i multiagencji.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-09

Jak porównać ubezpieczenia samochodu w kalkulatorze OC/AC Ubea.pl?

Kalkulator OC/AC, który znajduje się w naszym serwisie, umożliwia porównanie składek ubezpieczeń kilkunastu towarzystw jednocześnie. Jeżeli szukasz ubezpieczenia i po raz pierwszy korzystasz...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-01-29

Ocena polis – porównywarka i kalkulator OC / AC. Opinie, zalety i wady

Dobre i tanie ubezpieczenie – to marzenie każdego kierowcy. Odnalezienie takiej oferty nie zawsze jest jednak łatwe. W zorientowaniu się w gąszczu propozycji pomagają porównywarki ubezpieczeń....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-09

Jak zyskać kupując ubezpieczenie OC online?

Statystyki pokazują, że Polacy coraz częściej i chętniej korzystają z usług internetowych. Powoli przekonują się do zakupów przez internet, aktywnie szukają informacji na rozmaite tematy i biorą...

Czytaj więcej
Komentarze
niezalezny_doradca
2013-01-09 00:50
Dokładnie zgadzam się z autorem artykułu. Osobiście polecam porównywarkę internetową ponieważ często jest taniej niż w oddziałach stacjonarnych. Dodatkowo w internetowej porównywarce ubezpieczeń dostaniemy szybką odpowiedź telefoniczną od doradcy odnośnie najtańszego ubezpieczenia OC dla nas oraz możemy od razu wykupić polisę. Jest to bardzo tanie, szybkie i wygodne rozwiązanie. Polecam porównywarkę z poniższego linku, ponieważ mają aż 20 ubezpieczycieli i kompetentnych doradców, którzy pomagają w zakupie polisy. Wejdź na ten link żeby znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla Ciebie: https://polisa24.pl/pl/ubezpieczenia/ubezpieczenia_samochodowe?prtid=gdSOH
odpowiedz
arnold
2012-12-18 00:05
Ja porówniuję i jakoś od 3 lat hdi mi mimo wszystko wychodzi najbardziej na plus. A proces zawierania polisy jest zaqwsze szybki i na temat ;]
odpowiedz