Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Europejczycy planują wakacje jak przed kryzysem

Data publikacji: 2011-07-19

Liczba Europejczyków, którzy wyjadą na urlop wraca do poziomu sprzed kryzysu - pokazuje tegoroczne badanie Holiday Barometer, przygotowane na zlecenie Grupy Europ Assistance. W tym roku, po dwóch trudnych latach, na wakacje planuje wyjechać 66% mieszkańców Europy.

W badaniu przeprowadzonym przez Ipsos wzięło udział 35000 Europejczyków z 7 państw - Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Belgii i Austrii. Tegoroczne badanie Holiday Barometer pokazało, że rośnie liczba osób zainteresowanych wyjazdem na urlop. Jest to 66% respondentów, czyli o 2 punkty więcej niż w 2010 i 2009 roku. Największy wzrost zanotowano we Włoszech (+7 punktów) i Hiszpanii (+6 punktów). Większość badanych będzie odpoczywało w Europie (79%), z czego prawie połowa (47%) zostanie w swoim rodzinnym kraju. Większość (65%) Europejczyków spędzi tegoroczne wakacje nad morzem.

Ceny wciąż istotne

Urlop z rodziną Mimo że wzrosła liczba Europejczyków wyjeżdżających na wakacje, wciąż zwracają uwagę na koszty związane z urlopem. Średni budżet, jaki przeznaczają w roku 2011 na wakacje, to ok. 2.145 euro (62 euro więcej niż w roku ubiegłym). Największy wzrost ponownie dotyczy Włoch (o 112 euro), ale również Belgii (o 280 euro) oraz Niemiec (o 287 euro). Mniej niż w roku 2010 na wakacje wydadzą tylko Brytyjczycy (o 147 euro).

Jak wynika z badania, Europejczycy zaczynają wyjeżdżać częściej, ale na krócej (25% badanych). Dwutygodniowe urlopy nadal cieszą się dużą popularnością, opowiada się za nimi większość, bo aż 39% respondentów. Badanie Holiday Barometer pokazuje, że planujemy wakacje bardziej rozważnie, z dużym wyprzedzeniem. Blisko 2/3 ankietowanych organizuje wyjazdy samodzielnie, kupując osobno poszczególne usługi przez internet. Jedynie 27% kupi pakiety All-inclusive.

Bezpieczeństwo kluczowym kryterium wyboru

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Ipsos, na planowanie wakacji duży wpływ miały ostatnie wydarzenia w Afryce Północnej. Ryzyko ataków terrorystycznych było dla Europejczyków najistotniejszych kryterium wyboru miejsca pobytu (42%, czyli o 5 więcej niż w ubiegłym roku). W dalszej kolejności respondenci sugerowali się klimatem (41%) oraz kwestie finansowe (40%). Następnie Europejczycy biorą pod uwagę ryzyko niepokojów społecznych - to aż 33%, czyli o 10% więcej w stosunku do roku ubiegłego.

Badanie pokazało także, że coraz więcej urlopowiczów decyduje się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Dotyczy to w szczególności Niemców, Włochów i Austriaków. Najczęściej ubezpieczenie turystyczne obejmuje awarię pojazdu (64%, czyli więcej o 7 punktów), problemów zdrowotnych (32%, więcej o 9 punktów) lub strajku, czy opóźnień w transporcie (26%, czyli więcej o 5 punktów). Jednocześnie tylko 17% Europejczyków posiada ubezpieczenie obejmujące ryzyko ataku terrorystycznego.

Źródło: Europ Assistance

Tagi:

Komentarze