Strona główna  |  Wiadomości  |  Europejczycy planują wakacje jak przed kryzysem

Europejczycy planują wakacje jak przed kryzysem

Data publikacji: 2011-07-19
Liczba Europejczyków, którzy wyjadą na urlop wraca do poziomu sprzed kryzysu - pokazuje tegoroczne badanie Holiday Barometer, przygotowane na zlecenie Grupy Europ Assistance. W tym roku, po dwóch trudnych latach, na wakacje planuje wyjechać 66% mieszkańców Europy.

W badaniu przeprowadzonym przez Ipsos wzięło udział 35000 Europejczyków z 7 państw - Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Belgii i Austrii. Tegoroczne badanie Holiday Barometer pokazało, że rośnie liczba osób zainteresowanych wyjazdem na urlop. Jest to 66% respondentów, czyli o 2 punkty więcej niż w 2010 i 2009 roku. Największy wzrost zanotowano we Włoszech (+7 punktów) i Hiszpanii (+6 punktów). Większość badanych będzie odpoczywało w Europie (79%), z czego prawie połowa (47%) zostanie w swoim rodzinnym kraju. Większość (65%) Europejczyków spędzi tegoroczne wakacje nad morzem.

Ceny wciąż istotne

Urlop z rodziną Mimo że wzrosła liczba Europejczyków wyjeżdżających na wakacje, wciąż zwracają uwagę na koszty związane z urlopem. Średni budżet, jaki przeznaczają w roku 2011 na wakacje, to ok. 2.145 euro (62 euro więcej niż w roku ubiegłym). Największy wzrost ponownie dotyczy Włoch (o 112 euro), ale również Belgii (o 280 euro) oraz Niemiec (o 287 euro). Mniej niż w roku 2010 na wakacje wydadzą tylko Brytyjczycy (o 147 euro).

Jak wynika z badania, Europejczycy zaczynają wyjeżdżać częściej, ale na krócej (25% badanych). Dwutygodniowe urlopy nadal cieszą się dużą popularnością, opowiada się za nimi większość, bo aż 39% respondentów. Badanie Holiday Barometer pokazuje, że planujemy wakacje bardziej rozważnie, z dużym wyprzedzeniem. Blisko 2/3 ankietowanych organizuje wyjazdy samodzielnie, kupując osobno poszczególne usługi przez internet. Jedynie 27% kupi pakiety All-inclusive.

Bezpieczeństwo kluczowym kryterium wyboru

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Ipsos, na planowanie wakacji duży wpływ miały ostatnie wydarzenia w Afryce Północnej. Ryzyko ataków terrorystycznych było dla Europejczyków najistotniejszych kryterium wyboru miejsca pobytu (42%, czyli o 5 więcej niż w ubiegłym roku). W dalszej kolejności respondenci sugerowali się klimatem (41%) oraz kwestie finansowe (40%). Następnie Europejczycy biorą pod uwagę ryzyko niepokojów społecznych - to aż 33%, czyli o 10% więcej w stosunku do roku ubiegłego.

Badanie pokazało także, że coraz więcej urlopowiczów decyduje się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Dotyczy to w szczególności Niemców, Włochów i Austriaków. Najczęściej ubezpieczenie turystyczne obejmuje awarię pojazdu (64%, czyli więcej o 7 punktów), problemów zdrowotnych (32%, więcej o 9 punktów) lub strajku, czy opóźnień w transporcie (26%, czyli więcej o 5 punktów). Jednocześnie tylko 17% Europejczyków posiada ubezpieczenie obejmujące ryzyko ataku terrorystycznego.

Źródło: Europ Assistance

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2011-05-27

Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych z kosztami leczenia - radzi mBank

Koszty leczenia poza granicami Polski mogą być nawet 300 razy wyższe od ceny ubezpieczenia turystycznego. Dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze polisy turystycznej kierować się gwarancją pokrycia...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2011-04-27

Ubezpieczenie turystyczne WARTA

Ubezpieczenie turystyczne pozostające w ofercie towarzystwa to WARTA TRAVEL. Jest to produkt skierowany do wszystkich osób planujących wyjazdy zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Ubezpieczenie...

Czytaj więcej
Komentarze