Droższe ubezpieczenie OC dla singli? Kto zapłaci więcej: single czy małżonkowie?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-24

Wyliczając składkę polisy OC ubezpieczyciele pytają o wiele danych, między innymi o stan cywilny. Single i singielki muszą się przygotować na płacenie droższych ubezpieczeń OC od małżeństw.
Oblicz moje OC/AC

Wysoka cena ubezpieczenia OC dla singli wynika często po prostu z wieku kierowcy. Zdecydowana większość kawalerów i panien to osoby młode, które muszą stawić czoło zwyżce za wiek oraz braku zniżek za bezszkodową jazdę. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, czy doświadczony, 47-letni kierowca także zapłaci więcej za polisę OC tylko dlatego, że jest singlem.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla osoby samotnej, a ile dla małżonków?

Zanim zobaczymy, ile kosztuje ubezpieczenie dla singla lub singielki, warto odpowiedzieć na pytanie, czy cena OC zależy od płci osoby kupującej ubezpieczenie.

Przez wiele lat kobiety mogły liczyć na niższe stawki OC ze względu na statystyki pokazujące, że przedstawicielki płci pięknej jeżdżą zazwyczaj ostrożniej i powodują mniej wypadków. Obecnie jednak, przynajmniej oficjalnie, różnicowanie cen ubezpieczenia ze względu na płeć jest zakazane. Tak w 2012 r. zdecydował Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Uznano bowiem, że takie działanie dyskryminuje mężczyzn.

Różnicowanie ceny ze względu na płeć zostało zakazane, ale ubezpieczyciele nadal mogą brać pod uwagę stan cywilny, wyliczając składkę OC. Jak bardzo zatem ślub pomoże obniżyć cenę ubezpieczenia?

Sprawdziliśmy cenę OC w przypadku doświadczonego kierowcy, który przez 7 ostatnich latach nie miał żadnej szkody. W jednym wariancie właścicielem samochodu jest żonaty mężczyzna / zamężna kobieta, natomiast w drugim przypadku ubezpieczenie kupuje kawaler / panna.

W poniższej tabeli podano najniższą składkę zaproponowaną w każdym z wariantów.

Miasto zamieszkania Zamężna kobieta / Żonaty mężczyzna Panna / Kawaler Podwyżka spowodowana stanem cywilnym
Gniezno 486 zł
(Link4)
505 zł
(Link4)
+4%
Płock 494 zł
(Link4)
514 zł
(Link4)
+4%
Świdnica 529 zł
(Link4)
551
(Link4)
+4%
Białystok 542 zł
(Link4)
565 zł
(Link4)
+4%
Poznań 611 zł
(Link4)
637 zł
(Link4)
+4%
Warszawa 639 zł
(Link4)
666 zł
(Link4)
+4%

Pozostałe założenia zastosowane w kalkulacji: polisa będzie obowiązywać od 27 marca. Samochód to Audi A3 1.4 bez instalacji gazowej. Przebieg całkowity wynosi 80 000 km, a roczny 9 000 km. Auto będzie używane jedynie prywatnie i tylko w kraju. Pojazd zarejestrowano w 2010 r., a obecny właściciel kupił go w 2014 r. Samochód będzie parkowany na ulicy. Przez ostatni rok pojazd był ubezpieczony w Warcie. Właściciel samochodu urodził się w 1970 r., a prawo jazdy ma od 1994. Jest pracownikiem biurowym. Przez 7 ostatnich lat nie miał żadnej szkody, a w ostatnim roku kupił polisę ze zniżką 60%. Kalkulacja zakłada zakup nowego ubezpieczenia przez Internet.

Dlaczego single zapłacą więcej za ubezpieczenie OC?

Jak udowadnia powyższa tabela singiel, nawet jeśli jest doświadczonym kierowcą, zawsze zapłaci nieco więcej za ubezpieczenie OC niż osoba po ślubie. Niezależnie od wielkości miasta, w którym mieszka właściciel samochodu, polisa dla singla będzie droższa o ok. 4%. Dlaczego tak jest?

Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że osoby po ślubie mają nieco mniejszą skłonność do ryzyka i w efekcie jeżdżą ostrożniej. Statystyki pokazują choćby, że żonaci mężczyźni giną rzadziej w wypadkach drogowych niż panowie żyjący samotnie. Mniej wypadków oznacza dla ubezpieczyciela mniej wypłaconych odszkodowań. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zatem zaproponować małżonkom niższe składki OC.

Osoby po ślubie mogą korzystać ze zniżek na OC małżonka

Nieco niższe stawki OC dla osób zamężnych i żonatych to nie jedyna zaleta wejścia w stan małżeński z perspektywy ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeżeli małżeństwo zdecydowało się na wspólnotę majątkową, to małżonkowie mogą korzystać ze zniżki na OC uzbieranej przez współmałżonka, nawet jeśli dany samochód jest zarejestrowany tylko na jedną osobę.

Decydując się na tę opcję, trzeba jednak pamiętać, że spowodowanie wypadku przez jednego z małżonków zaskutkuje utratą części zniżek przez obie osoby. Zasada działania jest zatem taka sama jak w przypadku współwłasności samochodu, na którą często decydują się młodzi kierowcy.

Tagi: