Strona główna  |  Wiadomości  |  Decyzja Grupy AXA spowoduje wzrost cen ubezpieczenia OC?

Decyzja Grupy AXA spowoduje wzrost cen ubezpieczenia OC?

Data publikacji: 2019-12-23
Niedawno pojawiły się informacje mówiące o tym, że Grupa AXA może opuścić Polskę. Sprawdzamy, jak ta decyzja wpłynęłaby m.in. na rynek ubezpieczeń komunikacyjnych.

Renomowana agencja informacyjna Reuters podała niedawno, że Grupa AXA rozważa wycofanie się z działalności ubezpieczeniowej na terenie Polski oraz dwóch innych krajów naszego regionu (Czech i Słowacji). Bez wątpienia jest to ciekawa informacja.

Nie wiemy jeszcze, jaką ostatecznie decyzję podejmie francuski gigant ubezpieczeniowy. Mimo tej niepewności, warto sprawdzić, jak polski rynek ubezpieczeń wyglądałby po ewentualnym opuszczeniu naszego kraju przez Grupę AXA. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl pokusili się o taką analizę ze szczególnym uwzględnieniem rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

W Polsce AXA jest piątym największym ubezpieczycielem

Czy AXA opuści polski rynek ubezpieczeń? Doniesienia o ewentualnym opuszczeniu polskiego rynku ubezpieczeniowego przez spółki Grupy AXA wzbudziły spore zainteresowanie. Trudno się dziwić, bo mówimy o ważnym rynkowym graczu. Sama Grupa AXA określa siebie jako piątego największego ubezpieczyciela w Polsce. Informacje Komisji Nadzoru Finansowego z poniższej tabeli wskazują, że przez pierwsze dziewięć miesięcy 2019 r. spółka z Grupy AXA (AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) lokowała się na piątym miejscu pod względem wartości i udziału (4,7%) składki przypisanej brutto ubezpieczeń majątkowych oraz pozostałych ubezpieczeń osobowych.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia na życie, to od początku stycznia do końca września 2019 r. spółka AXA Życie TU S.A. pod względem przypisu składki zajmowała dziewiąte miejsce z wynikiem na poziomie 3,2% - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

AXA ubezpieczenia - sprawdź ofertę tego towarzystwa

AXA a ubezpieczenia OC i AC w Polsce

Analitycy Ubea.pl zwracają również uwagę, że Grupa AXA jest dość ważnym graczem na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Od początku stycznia do końca września 2019 roku udział składki przypisanej brutto polis komunikacyjnych w przypadku największych ubezpieczycieli wynosił:

  • PZU SA - 32,1% (AC - 37,0%, OC - 29,4%)
  • TUiR WARTA S.A. - 17,6% (AC - 13,7%, OC - 19,8%)
  • STU ERGO HESTIA SA - 15,9% (AC - 15,9%, OC - 16,0%)
  • TUiR ALLIANZ POLSKA S.A. - 5,5% (AC - 9,4%, OC - 3,2%)
  • AXA UBEZPIECZENIA TUiR S.A. - 5,0% (AC - 2,6%, OC - 6,4%)
  • COMPENSA TU S.A. Vienna Insurance Group - 4,8% (AC - 6,1%, OC - 4,1%)
  • GENERALI T.U. S.A. - 4,1% (AC - 4,1% , OC - 4,1%)
  • LINK4 TU S.A. - 4,0% (AC - 2,0%, OC - 5,1%)
  • INTERRISK TU S.A. Vienna Insurance Group - 2,4% (AC - 2,9%, OC - 2,1%)
  • UNIQA TU S.A. - 2,3% (AC - 1,9%, OC - 2,5%)

Powyższe dane potwierdzają, że dla Grupy AXA pierwsze trzy miejsca na rynku OC i AC nadal pozostają poza zasięgiem.

Spółka AXA Ubezpieczenia TUiR notuje jednak łączny przypis składki OC i AC podobny jak TUiR Allianz Polska (miejsce 4) oraz Compensa TU (miejsce 6) - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Znaczenie rynkowe Grupy AXA oraz innych wiodących ubezpieczycieli (I kw. - III kw. 2019 r.)

Pełna nazwa ubezpieczyciela ↓ Udział w składce działu I Pełna nazwa ubezpieczyciela ↓ Udział w składce działu II
PZU ŻYCIE SA 39,9% PZU SA 30,2%
AVIVA TUnŻ S.A. 8,8% STU ERGO HESTIA SA 15,2%
NATIONALE-NEDERLANDEN TUnŻ S.A. 7,1% TUiR WARTA S.A. 14,4%
OPEN LIFE TU ŻYCIE S.A. 5,8% TUiR ALLIANZ POLSKA S.A. 4,9%
TUnŻ WARTA S.A. 4,6% AXA UBEZPIECZENIA TUiR S.A. 4,7%
COMPENSA TU na ŻYCIE S.A. VIG 4,2% COMPENSA TU S.A. VIG 4,2%
METLIFE TUnŻiR S.A. 4,1% GENERALI T.U. S.A. 3,9%
GENERALI ŻYCIE T.U. S.A. 3,8% INTERRISK TU S.A. VIG 3,3%
AXA ŻYCIE TU S.A. 3,2% UNIQA TU S.A. 2,8%
TU ALLIANZ ŻYCIE POLSKA S.A. 2,8% LINK4 TU S.A. 2,5%
PKO ŻYCIE TU S.A. 2,6% WIENER TU S.A. VIG 2,0%
TU na ŻYCIE EUROPA S.A. 2,3% PKO TU S.A. 1,6%
SANTANDER AVIVA TU na ŻYCIE S.A. 1,9% TUW TUW 1,3%
AEGON TU na ŻYCIE S.A. 1,8% AVIVA TU OGÓLNYCH S.A. 1,1%

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie danych KNF

Wcześniej koncentracja rynku komunikacyjnego spadała

Warto wspomnieć, że na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych Grupa AXA jest znana z oferowania polis o przystępnej cenie. Istnieją zatem obawy, że po wycofaniu się wspomnianego ubezpieczyciela z Polski może wzrosnąć średnia składka polis OC i autocasco.

Ewentualne wyjście Grupy AXA z krajowego sektora ubezpieczeń prawdopodobnie będzie miało również inne skutki. W tym kontekście warto powołać się na ciekawe obliczenia analityków Ubea.pl dotyczące rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wartość wskaźnika Herfindahla-Hirschmana (HHI) dla tego rynku wyniosła 1727.

Wspomniany wskaźnik mierzy poziom koncentracji rynków. Można przyjąć, że wartość wskaźnika HHI wynosząca ponad 1800 wskazuje na wysoką koncentrację badanego rynku - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W kontekście ewentualnego wyjścia Grupy AXA z Polski warto czysto teoretycznie założyć, że pozostali ubezpieczyciele przejęliby składkę OC i AC spółki AXA Ubezpieczenia TUiR proporcjonalnie do swojego udziału rynkowego. Wynikiem takiej symulacji jest wzrost wskaźnika Herfindahla-Hirschmana do około 1880. W przeszłości polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych bywał znacznie bardziej skoncentrowany, o czym świadczyły wartości wskaźnika HHI z początku lat 90 - tych na poziomie około 4000 - 5000.

Tym niemniej, możliwy wzrost koncentracji i spadek konkurencyjności rynku ubezpieczeń komunikacyjnych wydaje się niezbyt dobrą wiadomością dla rodzimych kierowców - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-07-05

Ceny OC w czerwcu 2021 r. - barometr Ubea.pl

Przez ostatnie dwa miesiące ceny polis OC praktycznie stały w miejscu. Jak wyglądała sytuacja w czerwcu bieżącego roku? Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-05-11

Barometr Ubea.pl: ceny OC w kwietniu 2021 r.

Kolejne spadki średnich cen OC dla samochodu rozbudziły nadzieje kierowców. Czy w kwietniu obniżki składek były nadal widoczne?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
Komentarze