Wysokość sumy ubezpieczenia określa ubezpieczający biorąc przede wszystkim pod uwagę wartość ubezpieczanego majątku - mieszkania, domu i znajdujących się w nim przedmiotów. Określa się ją na podstawie ogólnych cen rynkowych nieruchomości w danym regionie.
Przy określeniu sumy ubezpieczenia na rzeczy ruchome należałoby orientacyjnie zsumować wartość wszystkich przedmiotów, które znajdują się w domu czy mieszkaniu. Zakłady ubezpieczeń wprowadzają też różne poziomy maksymalnej sumy, do której można się ubezpieczyć bez przeprowadzenia oględzin ubezpieczenia mienia i sprawdzenia sposobu jego zabezpieczenia. Oznacza to, że w momencie gdy wnioskowana suma ubezpieczenia przekracza maksymalną stawkę, jaką ma określoną zakład ubezpieczeń, wymagane są dodatkowe działania. Przeważnie jest to sprawdzenie przedstawiciela ubezpieczyciela wartości mienia. Dodatkowo ocenia on sposób zabezpieczenia – liczba i jakość zamków, jakość drzwi, zabezpieczenie okien (kraty, rolety, żaluzje i folie antywłamaniowe), zabezpieczenie okiennic, włazów dachowych i piwnicznych, otworów wentylacyjnych, stan i jakość instalacji i urządzeń przeciwpożarowych.
Należy również pamiętać o doubezpieczaniu nieruchomości w momencie, gdy nastąpi zmiana wartości ubezpieczanego majątku lub gwałtownie wzrosną ceny nieruchomości. W przeciwnym razie będziemy posiadać niepełne ubezpieczenie tzw. „niedoubezpieczenie” co, w przypadku szkody, może doprowadzić do niekorzystnych dla ubezpieczonej osoby skutków np. redukcja odszkodowania proporcjonalna do wartości niedoubezpieczonego majątku.
Źródło: Rzecznik Ubezpieczonych