Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy na ferie wystarczy szkolna polisa NNW?

Czy na ferie wystarczy szkolna polisa NNW?

Data aktualizacji: 2021-09-13
Uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół średnich zwykle posiadają grupową polisę NNW. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie ubezpieczenie opłacane na początku roku szkolnego zapewnia niewielką ochronę …

Najkrótszy miesiąc roku już tradycyjnie upływa pod znakiem zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży. W pięciu województwach uczniowie rozpoczynają ferie dopiero 16 lutego. Wiele dzieci wkrótce wyjedzie na różne obozy lub kolonie. Podczas przygotowań do takiej podróży rodzice powinni zwrócić uwagę na ochronę ubezpieczeniową.

Spis treści:

 1. Ubezpieczenie z wyższą sumą rodzic musi kupić samodzielnie
 2. Prezentacja polis wypadkowych, które zapewniają ochronę dla całej rodziny
 3. Po wypadku dziecko może otrzymać kilka odszkodowań

Ubezpieczenie z wyższą sumą rodzic musi kupić samodzielnie

Wbrew powszechnej opinii ubezpieczenia NNW dla uczniów nie są obowiązkowe. Rodzice masowo kupują takie polisy ze względu na sugestie nauczycieli i niski poziom rocznej składki. Niewielki koszt opisywanych ubezpieczeń wynika z ograniczonego zakresu ochrony. W większości „szkolnych” polis NNW granica odpowiedzialności ubezpieczyciela to 10 000 zł - 15 000 zł. Dlatego odszkodowanie nie może być wysokie. Dla pięcioprocentowego uszczerbku na zdrowiu (np. za złamanie ręki) i sumy ubezpieczenia wynoszącej 10 000 zł zakład ubezpieczeniowy wypłaci 500 zł. Taka kwota nie rekompensuje cierpień i dodatkowych kosztów, które są związane z poważnym wypadkiem dziecka.

Dzieci zima W przypadku ubezpieczeń NNW dla uczniów dodatkowym problemem mogą być czasowe wyłączenia ochrony. Rodzic powinien sprawdzić, czy „szkolna” polisa dla dziecka obejmuje skutki wypadków poza zajęciami lekcyjnymi i podróżą do szkoły. Na uwagę zasługują również ograniczenia dotyczące aktywności sportowej. Po przeczytaniu OWU może się okazać, że polisa wykupiona w szkole nie zapewni ochrony dla dziecka uprawiającego amatorski sport (poza zajęciami WF - u).

Zakup dodatkowej polisy jest najlepszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa dziecka podczas zimowego wyjazdu. Ubezpieczenie wypadkowe dla dzieci i opiekunów powinna oferować instytucja organizująca kolonię lub zimowisko. Jeżeli dziecko wybiera się w podróż razem z rodzicami, dobrym rozwiązaniem jest wykupienie rodzinnej polisy turystycznej lub narciarskiej. Istnieje również trzecia opcja. Mowa o zakupie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które będzie chroniło całą rodzinę. Takie polisy obecnie proponuje pięciu ubezpieczycieli. W firmie TUZ rodzinne NNW jest dostępne razem z ubezpieczeniem mieszkaniowym. Pozostałe towarzystwa pozwalają na osobny zakup polisy NNW dla całej rodziny (patrz poniżej). W przypadku firmy Allianz ochrona może objąć nawet dziadków, rodziców i dzieci. Wspomniany ubezpieczyciel dodatkowo wyróżnia się ze względu na zasady wypłaty odszkodowania. Po stwierdzeniu trwałego uszczerbku na zdrowiu, kwota należna klientowi jest podwajana. Allianz jest jednym z nielicznych ubezpieczycieli, którzy stosują takie rozwiązanie.

Prezentacja polis wypadkowych, które zapewniają ochronę dla całej rodziny

Nazwa ubezpieczyciela/Nazwa ubezpieczenia Ważne informacje na temat ubezpieczenia
Allianz / NNW Rodzinne
 • W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciel wypłaca podwójne świadczenie.
 • Allianz zapewnia rabat w przypadku objęcia ubezpieczeniem większej liczby osób
 • Istnieje możliwość ubezpieczenia rodziny trzypokoleniowej.
 • Osoba kupująca ubezpieczenie nie może przekroczyć 60 lat (limit 70 lat obowiązuje w przypadku kontynuacji ochrony).
  InterRisk / Ubezpieczenie MOJA RODZINA
  • Polisa zapewnia ochronę na całym świecie.
  • Ubezpieczenie jest oferowane razem z Assistance.
  • Składka nie ulega zmianie wraz z wiekiem.
   Proama / Pakiet RODZINA (NNW + Assistance)
   • Polisa zapewnia ochronę na terenie Europy.
   • NNW jest oferowane razem z Assistance oraz ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
   PZU / PZU NNW
   • Ubezpieczyciel nie przewiduje limitu wiekowego dla klientów.
   • Za dopłatą ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również następstwa zawałów serca i wylewów. W przypadku osób do 30 roku życia takie rozszerzenie ochrony jest darmowe.
   • Ubezpieczenie oferowane razem z Assistance.
   TUZ Ubezpieczenia / Pakiet NNW Dla Rodziny
   • Pakiet dostępny dla osób, które już posiadają ubezpieczenie mieszkania, domu jednorodzinnego lub domku letniskowego w TUZ.
   • Oferta przeznaczona maksymalnie dla pięciu osób zameldowanych pod jednym adresem.

   Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl

   Po wypadku dziecko może otrzymać kilka odszkodowań

   Rodzice rozważający wykupienie dodatkowej polisy NNW dla dziecka niekiedy obawiają się, że po wypadku tylko jeden ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić odszkodowanie. Taki scenariusz na szczęście jest niemożliwy. Warto wiedzieć, że w przypadku ubezpieczeń osobowych działa mechanizm tzw. kumulacji świadczeń. Dlatego uprawniona osoba może otrzymać środki od kilku różnych ubezpieczycieli. Maksymalna kwota kilku odszkodowań wypłacanych z tytułu tej samej szkody na osobie nie jest limitowana. Ograniczenie wypłat zakładów ubezpieczeniowych do wartości szkody dotyczy tylko ubezpieczeń majątku (np. samochodu lub mieszkania). W przypadku takich polis obowiązuje zasada zgodnie, z którą wypadek nie może powodować korzyści ekonomicznych dla poszkodowanego.

   Możliwość kumulacji odszkodowań nabiera praktycznego znaczenia jeśli dziecko było chronione w ramach polisy „szkolnej” i dodatkowego ubezpieczenia (NNW, narciarskiego lub turystycznego). W takiej sytuacji odszkodowanie musi wypłacić każdy ubezpieczyciel, z którym została zawarta umowa.

   Podobne artykuły
   komunikacja
   Ubezpieczenie samochodu
   2015-07-02

   Czerwiec 2015 - Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych

   Od początku bieżącego roku już ponad 900 000 kierowców obliczyło swoją składkę ubezpieczeniową dzięki porównywarce Ubea.pl. W czerwcu kalkulację obowiązkowego ubezpieczenia OC, wykonało 150 000...

   Czytaj więcej
   komunikacja
   Ubezpieczenie samochodu
   2015-04-07

   Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - marzec 2015

   Analitycy porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl po raz kolejny sprawdzili, które polisy OC dla kierowców są „najtańsze”. Marcowy ranking Ubea.pl, podobnie jak dwa poprzednie zestawienia opiera...

   Czytaj więcej
   komunikacja
   Ubezpieczenie samochodu
   2015-03-02

   Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - luty 2015

   W styczniowym rankingu porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl pierwsze miejsce zajęła firma Link4. Miesiąc później eksperci Ubea.pl znów sprawdzili wyniki 150 000 pojedynczych kalkulacji.

   Czytaj więcej
   Komentarze