Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Co zrobić po wypadku samochodowym czy kolizji drogowej?

Data publikacji: 2011-05-09

Wielu kierowców nie ma pojęcia jak zachować się bezpośrednio w wypadku lub kolizji drogowej. Ekstremalny stres i szok mają tu ogromny wpływ na nasze decyzje, ale nawet zachowanie zimnej krwi nie pomoże jeśli nie wiemy co należy wtedy uczynić. Informacje w artykule przydatne zarówno kierowcom jak i pasażerom.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Wypadek spowoduje wzrost składki OC

Na polskich drogach i ulicach dziennie zdarza się tysiące kolizji i wypadków. To normalne doświadczenie każdego prowadzącego. Kierowca, który nie przeżył przynajmniej jednej kolizji lub wypadku nie może o sobie powiedzieć, że jest doświadczony. Jednak pomimo tak dużej ilości tych zdarzeń, wielu kierowców, szczególnie nowych, nie ma pojęcia w jaki sposób zachować się w takiej sytuacji. Oczywiście wszyscy wiedzą, że przy poważnych wypadkach należy natychmiast wezwać pogotowie, policję, a nawet straż pożarną i natychmiast udzielić pomocy poszkodowanym, ale jak sprawa przedstawia się przy pomniejszych zdarzeniach. Jakie informacje musimy uzyskać i co ustalić?

Kolizja a wypadek

Na początku rozróżnijmy te dwa pojęcia, których często błędnie używamy jako synonimów. Musimy pamiętać, że kolizja to zdarzenie drogowe, w którym ucierpiały jedynie podmioty nieożywione, czyli pojazdy, latarnie, wszelkie elementy jezdni. W razie kolizji, nie ma obowiązku wzywania żadnych służb. Wypadek natomiast to zdarzenie, w którym poszkodowani są również ludzie, wtedy bezwzględnie należy wezwać policję, a nawet pogotowie.

Postępowanie po zdarzeniu

Jeśli dojdzie już do zdarzenia, musimy powziąć odpowiednie kroki. Po upewnieniu się, czy mamy do czynienia z kolizją, czy wypadkiem, wykonujemy następujące czynności:

 • w razie wypadku nie przestawiamy pojazdów, zabezpieczamy miejsce zdarzenia trójkątami ostrzegawczymi ustawionymi w odległościach zgodnych ze wskazaniami kodeksu drogowego, wzywamy policję i pogotowie, jeśli mamy możliwość udzielamy pierwszej pomocy poszkodowanym
 • w razie kolizji usuwamy pojazd z jezdni jeśli tylko jest to możliwe, jeśli nie, oznaczamy miejsce trójkątem ostrzegawczym, jeśli wina jest oczywista i sprawca przyznaje się do winy spisujemy odpowiednie dane (więcej niżej), w przeciwnym razie wzywamy policję w celu wyjaśnienia sytuacji

Dokumenty w przypadku ustalenia winnego

Jeśli sytuacja została wyjaśniona, a sprawca poczuwa się do winy, należy spisać oświadczenie. Bardzo ważne jest, żeby całe oświadczenie pisał SPRAWCA zdarzenia, w innym wypadku może się on wyprzeć dokumentu, nawet jeśli widnieje na nim jego podpis. Druk pomocny w sporządzeniu takiej deklaracji to oświadczenie sprawcy kolizji, który można pobrać ze strony Ubea.pl. Wzory oświadczenia sprawcy udostępniane są także przez większość ubezpieczycieli i innych serwisów motoryzacyjnych. Dobrze jest wozić druk oświadczenia ze sobą, jednak jeśli nie mamy go akurat pod ręką, sami możemy sporządzić podobny dokument. Informacje jakie powinny się w nim znaleźć to:

 • Imię i nazwisko sprawcy i poszkodowanego
 • Adres zameldowania obu kierowców
 • Numer oraz organ wydający prawa jazdy obu kierowców
 • Numer rejestracyjny obu pojazdów
 • Numer dowodów osobistych obu kierowców
 • Numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz nazwa ubezpieczyciela
 • Jasne oświadczenie o tym kto jest sprawcą zdarzenia
 • Prosty szkic i opis zdarzenia
 • Podpisy obu kierowców

W przypadku wypadków, obowiązek sporządzenia dokumentu spoczywa na obecnej na miejscu policji. Tak samo ma się sytuacja, jeśli kierowcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie ustalenia winnego i wezwą policję. Jeśli sprawca nie chce podać nam odpowiednich danych lub jego stan wskazuje na spożycie alkoholu, czy innych środków odurzających, również musimy wezwać policję.

Wiele osób niesłusznie boi się wzywać policję do prostych kolizji. Jeśli nie jesteśmy przekonani kto jest sprawcą wypadku lub sprawca sprawia trudności w wydaniu danych, nie wahajmy się wezwać odpowiednich służb. Pamiętajmy, że nawet jeżeli okaże się, że to my byliśmy winni, mandat zaboli nas dużo mniej niż kłopoty z ubezpieczycielem i odmowa wypłaty odszkodowania. Ponadto wiele towarzystw ubezpieczeniowych wymaga od nas wręcz wezwania policji, przy każdej, nawet drobnej kolizji.

Poinformowanie ubezpieczyciela

Po każdym wypadku i kolizji, należy poinformować ubezpieczyciela sprawcy wypadku. W tym celu wystarczy zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego, poinformować o zdarzeniu, podać odpowiednie dane oraz krótki opis zdarzenia. Po przyjęciu zgłoszenia zakład ubezpieczeniowy wyślę rzeczoznawcę na miejsce postoju uszkodzonego pojazdu poszkodowanego w celu dokonania oględzin i wyceny szkody. Jeżeli mamy swój zaufany warsztat samochodowy, dobrym pomysłem jest dokonanie oględzin właśnie tam, przy obecności wykwalifikowanego mechanika. Będziemy mieli wtedy pewność, że wycena będzie rzetelna. Oszczędzimy również czas, bo strony nie będą musiały informować się wzajemnie o swoich ustaleniach. Pamiętaj, aby poprosić rzeczoznawcę o numer szkody, a także kopię jego ustaleń dotyczących poszczególnych elementów pojazdu.

Jeśli wszystko przebiegnie bez problemów, w ciągu kilkunastu dni zakład ubezpieczeniowy wypłaci nam odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia, a my będziemy mogli przeznaczyć je na naprawę pojazdu.

W każdym przypadku pamiętajmy o zachowaniu zimnej krwi. Postępujmy zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poprośmy o pomoc policję. Niedopilnowanie pewnych ważnych kroków, może kosztować nas utratę możliwości otrzymania odszkodowania. Nie ryzykujmy więc takiego obrotu wydarzeń.

Tagi:

Komentarze

2011-06-10 11:35

Ryszard

Jak wygląda sytuacja z oświadczeniem winy kiedy wzywamy policję? Czy trzeba wtedy nadal spisywać oświadczenie, czy ustali to policja? A jak oni potem się dogadują z ubezpieczycielem? Od policji dostajemy jakieś dokumenty, czy ubezpieczyciel sam załatwia sprawę z policją żeby ustalić wersję?

2011-06-13 10:25

Hirek

Kiedy ja miałem taki przypadek, policja oczywiście potwierdziła kto jest winny i wypisała mandat, ja dostałem jakiś kwit, który zanosiłem do ubezpieczyciela. Oni już tam sami się sprawą zajęli.

2011-06-19 15:47

Ada

Ja dwa lata temu miałam kolizje pod supermarketem. Cofałam z parkingu i inne auto cofało w tym samym czasie no i było BUM. Pani od razu stwierdziła, że mam dać swój nr ubezpieczenia bo jej auto jest uszkodzone a moje nie, lecz nie zgodziłam się, gdyż uznałam, że wina leży po obydwóch stronach. Pani wezwała policję i władza orzekła: winne są panie obie i każda z pań szkodę usunie na koszt własnego ubezpieczyciela. Dostałyśmy po 50zł mandatu które przyjęłyśmy i po sprawie. Po dwóch latach dostaje pismo od swojego ubezpieczyciela, że tamta pani ubiega się o odszkodowanie gdyż jest poszkodowaną w tej sprawie. Tamtego dnia moje auto nie zostało uszkodzone a pani ułamał się kawałek zderzaka. Dzwoniłam do kobiety która zajmuje się tą sprawą i jestem w szoku. Tamta pani (niby poszkodowana) prawdopodobnie już dawno zgłosiła swoje roszczenia a ja dopiero teraz zostałam o tym poinformowana i na dodatek usłyszałam ; mamy notatkę policji w tej sprawie i najwidoczniej jest pani winna. Jeżeli macie jakiekolwiek zdarzenie, to o takie notatki proście jak najszybciej bo potem okaże się, że pisze w niej inaczej niż było a przy dobrych układach można wszystko zmienić. Ja czekam na odpowiedz z policji i na opis zdarzenia, lecz mam obawy że jest tu jakiś przekręt. Może ktoś mi coś doradzi?

2011-07-06 16:33

Dan

Ja się zastanawiam jak się moja sprawa rozwiąże... Facet wjechał mi w tył samochodu, okazało się, że ma małe uszkodzenie, ja nie miałem nic, ponieważ uderzył w hak holowniczy!! Wina przez policję została stwierdzona obopólna ( nie mogłem inaczej bo nie miałem przy sobie okularów, które mam zaznaczone w prawie jazdy)... Nie czułem się winny, nie mam czego też zgłaszać do ubezpieczyciela... Zastanawiam się jak potraktowana będzie szkoda w tamtym samochodzie??

2011-10-17 13:12

max

powiedzcie jak to jest miałem kolizje prostując auto pot sklepem cofnąłem lekko i zostałem uderzony przez inny pojazd w tył. sytuacja o tyle dziwna że ww auto poruszało się drogą jednokierunkową dziwnie blisko prawej strony. po kolizji spisaliśmy oświadczenie w którym orzekliśmy winę obopólna. niestety firma ptu odmówiła wypłaty ubezpieczenia ponieważ pani likwidator orzekła że to ja jestem jedynym sprawcą. to ja pytam co z tym oświadczeniem?

2011-11-02 19:15

Jaro

Polecam biuro Parus Lex , szybko załatwili mi odszkodowanie bo wypadek mialem we wrzesniu a po 3 tygodniach miałem już pieniądze, potem drugie tyle doplaty i chba jeszcze coś mi skapnie, Wzieli niewielką prowizję, a ja i tak dostałem już sporą sumkę, za co jestem wdzieczny i wszystkim polecam.

2011-12-14 19:51

Badzio

Witam miałem takie zdarzenie walnąłem Peugeotem Partnerem typowi w megane porypałem mu zderzak i nadkole ten na zwykłą szmacianą kartkę spisał moje dane tam prawko , dowód osobisty itp..ubezpieczalnie i pojechał dalej .... jakie ja będę miał z tego nieprzyjemności. co mi grozi za taką kolizje jako sprawcy ..???

2012-02-14 08:58

mm

Witam .Mam pytanie.Wczoraj mieliśmy kolizję. Na ul. Jana Pawła skręcaliśmy w lewo na osiedle. Był korek, samochody stały,Jezdnia była 3 pasmowa, na 2 pasmach samochody przepuszczały ,te wjeżdające na osiedle . 3 pasmo było pyste, nie wiadomo skąd wziął się samochód, który nas stuknął. ok. 200m dalej były światła. Ja byłam pasażerką , widziałam tylko jak samochody stają na światłach cz...Chciałam się zapytać ,czyja to wina, bo do końca nie jestem przekonana, żeby to była nasza. Jeżeli wcześniej również samochód wjeżdzał na osiedle

2012-05-19 15:07

errr

twoja wina, po pierwsze lewoskret, po drogie on jechal po drodze z pierwszenstqwem.

2012-04-16 15:15

kafel

Wasza wina według przepisów

2012-06-04 20:54

hytr

ja skrecalem trojkolowcem i walnolem w busa

2012-06-19 14:36

robert

miałem stłuczkę nie z mojej winy i uszkodzono mi dwa elementy a ubezpieczalnia wypłaciła mi 600 zł gdzie mogę się odwołać

2012-08-23 16:05

adamek

Odwołanie pisze się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku. W trudniejszych sprawach radzę skorzystać z pomocy prawnika lub kancelarii odszkodowawczej - wybór jest duży, polecam Mobile Cash Kraków, bo czasem takie sprawy z TU kończą się w sądzie. Powodzenia

2012-09-01 16:06

boxia

Byłam uczestnikiem kolizji drogowej, wezwałam policję na miejsce - sprawca kolizji próbował się tego wzbraniać. Przy policjancie pani próbowała zwalić winę na mnie, (ustawiona byłam przy osi jezdni do lewoskrętu, a pani na mnie wpadła z dużą prędkością) Początkowo naprawdę dobrze się czułam, więc zarówno przez telefon jak i później policjantowi mówiłam, ze dobrze się czuję. Bolała mnie głowa, jednak uznałam, ze to stres i emocje zadziałały. Jednak tego samego dnia w godzinach wieczornych trafiłam do szpitala z wymiotami, silnym bólem głowy i zaburzeniami równowagi ( zamknęłam oczy i momentalnie robił mi się "samolocik"), mam pytanie czy powinnam zgłaszać policji, że jednak w tym zdarzeniu ktoś ucierpiał??

2016-03-15 15:19

dorota164.127.207.95

Witam wszystkich jeżeli nie wiecie do kogo się zwrócić w sprawie odszkodowań , zapraszam do kontaktu z Agentem Pani Monika tel: 502-239-331 mi bardzo pomogła i wszystko załatwiła za mnie ja nie musiałam wychodzić z domu. Podpisałam tylko upoważnienie. Siedziałam w domu i otrzymałam odszkodowanie na konto. Wystarczy zadzwonić i Pani Monika przyjedzie do was do domu. Osobiście bardzo polecam.

2012-11-12 23:21

dorota

A otrzymała Pani odszkodowanie z Oc sprawcy wypadku? Jeśli nie, to niech się Pani ze mną skontaktuje, (790797274) to wyjaśnie jakie ma Pani prawa, bo patrząc na sytuacje ( o ile nie była Pani sprawca) to jest możliwośc uzyskania odszkodowania w granicach 2-3tys. Z tego co czytam pewnie pyło to wstrząśnienie mózgu, a jeśli rozstruj zdrowia nie był powyżej 7 dni to nie ma konieczności zgłąszać tego na policje.

2012-09-17 20:49

monia

hej, mam pytanko. miałam kolizje drogową, była policja, sprawca sie przyznał dostał mandat itp. mojego auta nie opłaca mi sie naprawiac. Był już rzeczoznawca, ale żadne papiery mi nie przyszły jeszcze, czy mogę już wyrejestrować auto, czy mam czekać na coś od ubezpieczyciela sprawcy?

2012-10-07 11:11

tomek

mam pytanko mialem nie dawno kolizje drogowa z obcokrajowcami a dokladnie z panstwem z rumunii oni byli sprawcami kolizji ,sparawa skonczyla sie na tym ze przyjechala policja i dostali mandat ,po tygodniu czekania wyciagnolem notatke z policji na temat tej kolizji poszedlem do swojej ubezpieczalni a oni mi powiedzieli tyle ze musze sobie sam radzic z tym problemem dowiedzialem sie z pewnego zrodla ze musze znalezc kogos tam w rumuni tzn taka osobe ktora bedzie sie zajmowala ta sprawa prosze o pomoc w tej sprawie bo nie wioem do konca co robic thx

2012-10-07 11:20

tomek

boxia jezeli mialas taki nie fart ze bylas w szpitalu i mialas powilkania zdrowotnego z tym wypadkiem to lekarz przy wypisie ze szpitala daje ci karte wypisu z twoim stanem zdrowiu potem zglos sie do firmty ktora zajmuje sie odszkodowaniami powypadkowymi znajdziesz ich na necie idziesz do nich i oni ci wszystko powiedzia Powiem ci ze warto uwierz mi :)

2014-05-11 16:08

Ania

www.euco.pl Telefon: 881 511 088

2012-11-12 23:31

dorota

Zachęcam Państwa do kontaktu ze mną w kwestiach odzyskiwania odszkodowań i wszelkich problemów powypadkowych, chętnie pomogę i doradze;) mój telefon 790797274

2014-12-11 13:35

krystyna kura

Witam Miałam stłuczke 2 dni temu . Przy ul. Jenokierunkowej , cofałam z parkingu , włączyłam sygnalizator prawy i nagle wjechał w tył mojego auta starszy Pan Przypuszczam że z dużą prędkością . Mój zderzak do malowania on prawe drzwi i zderzak i czyja jest to wina moja Ta uliczka jest z ograniuczeniem perędkości droga osiedlowa , napewno musiał widzieć moje auto ja widoczność miałam ograniczoną przez auta na parkingu

2017-03-07 22:18

mercedes w22095.41.211.83

Ja tez mialem taka sytuacje ale poinformowano mnie ze jest winien ten kto prubuje wcofac z parkingu a niema dobrej widocznosci to wszyscy moga go obijac a kultura pomocy uzytkownikowi nie istnieje to sa parkingowi zlodzieje, na stluczke takie sa Polskie przepisy i tylko na tym zyja wypozyczalnie samochodow i na krzywdzie ludzi.

2013-01-09 12:08

.barbara

wypadek drogowy 2004 roku.chce dochodzic odszkodowania z polisy ubezpieczonego,potrzebuje kserokopii notatki policyjnej.nie otrzymalem bo stwierdzili ,ze przechowywane sa w archiwum 5 lat.czy ktos wie ile takie dokumenty sa faktycznie przechowywane. przez policje.

2013-01-09 12:43

tadeusz

mialem wypadek w 2004r.kolizie z autobusem.wina kierowcy autobusu ,byl znak stop nie zatrzymak sie,jechalem rowerem,potracil mnie lezalem w szpitalu ,mialem operacje barku z wstawionymi drutami,trzezwy bylem,zwolnienie lekarskie 3 miesiecy.nie wiedzialem ze moge dochodzic praw z polisy ubezpieczciela pks.nie dostalem zadnego mandatu nic.gdy dzis chce obiegac o odszkodowanie bo do 10 lat mozna,wiec policja nie moze mi wydac kserokopii notatki policyjnej bo sa akta 5 lat przechowywane./czy to prawda/,a w pismie ktore mi przeslala ,ze to ja nie ustapilem pierszenstwa kierujacemu pks i ja nie mialem swiatel/choc byl dzien/ to wniosek taki czy jak jestem winny nie ukaRANO MI MANDATAMI.KTO ZA MNIE ZAPLACIL? BO JA NIE.JAKA SPRAWIEDLIWOSC.czy moge sie obiegac dalej o odszkodowanie prosze o odpowiedz.

2013-03-21 11:42

PIOTR

Mam 2 auta Honda jest tylko na mnie, Renault jest na mnie i na żonę Zona wjechała Renówką mi na przód auta Hondy wskutek czego wywaliło mi poduszki. Ubezpieczyciel odmówił uznania szkody ,bo oba auta są na mnie i żonę . a żona nie jest osoba trzecią. CO ROBIĆ dalej czy jest jakiś artykuł aby się odwołać.

2013-06-06 20:46

na koszt sprawcy

Ostatnio jak doszło do kolizji i nie było to z mjej winy znajomy wysłał mnie do wypożyczalni Panek i tam za free na koszt sprawcy dostałem auto na czas naprawy :)