Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Co powinieneś wiedzieć, zanim wsiądziesz do cudzego samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 2015-02-25

Pijesz, nie jedź – słusznie ostrzegają policjanci oraz ambasadorzy kampanii społecznych skierowanych do kierowców. To jednak nie wszystko. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że również jazda cudzym samochodem, nawet bez podwójnego gazu, może skończyć się fatalnie dla kierowcy.

Jazda samochodem to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność za pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Niektórzy kierowcy wydają się zapominać o tym fakcie i nie chodzi tu o zwykłych piratów drogowych i szaleńców bez wyobraźni.

Okazuje się bowiem, że po polskich drogach porusza się ponad 250 000 samochodów bez ważnego ubezpieczenia OC i żadnego z nich nie odstraszają kary za brak OC samochodu oraz widmo poważnych konsekwencji finansowych za spowodowanie wypadku.

Zanim wsiądziesz do cudzego auta, sprawdź, czy pojazd posiada OC

Ostatnie badania przeprowadzone przez UFG wykazały, że 80% kierowców nie zdaje sobie sprawy, że kierowca, który spowodował wypadek cudzym samochodem bez ważnego ubezpieczenia, ponosi koszty odszkodowania wspólnie z właścicielem nieubezpieczonego pojazdu. Średni koszt zadośćuczynienia za wyrządzone szkody to 10 tys. złotych, ale zdarzają się przypadki wycenione na kilkaset tysięcy złotych i więcej. Jeżeli nie chcesz doprowadzić do ruiny swojego budżetu, zapytaj o OC, zanim wsiądziesz do nie swojego auta.

Wypadek cudzym samochodem wpływa na wysokość składek ubezpieczenia

Jeżeli myślisz, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie wiedzą o wypadku, który spowodowałeś cudzym samochodem, to jesteś w wielkim błędzie. Ubezpieczyciel ma szeroki dostęp do danych z wypadków przechowywanych w UFG i doskonale wiedzą kto dokładnie kierował takim pojazdem. Tego typu informacje nie przechodzą bez echa i towarzystwa ubezpieczeniowe mają podstawę, by zwiększyć składki osobie, która spowodowała wypadek cudzym samochodem.

Uważaj na mandat od policji

Jeżeli podczas rutynowej kontroli policja wlepi ci 50 zł mandatu za brak ubezpieczenia OC, nie rób zdziwionej miny.

Tłumaczenia, że pojazd nie należy do ciebie również ci nie pomogą. Policja ma prawo ukarać kierowcę za brak OC, niezależnie od tego, czy są właścicielami auta, czy nie. Właściciel pojazdu i tak poniesie znacznie większą karę. Za brak ubezpieczenia samochodu osobowego można zapłacić nawet 3360 zł.

Tagi:

Komentarze