Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Bezpośrednia likwidacja szkód w Polsce i na świecie

Data publikacji: 2014-05-06

Ubezpieczenie OC samochodu jest najbardziej powszechną polisą obowiązkową na świecie. Przy ponad 800 mln pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na całym świecie, każdego roku dochodzi do milionów zdarzeń drogowych, których konsekwencją są liczbę odszkodowania. W związku z tym kwestia efektywnej i szybkiej likwidacji szkód pozostaje jednym z kluczowych zagadnień do rozwiązania dla rynku ubezpieczeniowego.

System bezpośredniej likwidacji szkód

Coraz więcej państw na świecie, zwłaszcza rozwinięte kraje europejskie jak Belgia czy Francja, postanowiły wprowadzić w życie systemy bezpośredniej likwidacji szkód dla ubezpieczenia OC samochodu. Dzięki temu Ich istota poszkodowani mogą ubiegać się o roszczenia do własnego ubezpieczyciela OC, nie zaś do ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Firma ubezpieczeniowa poszkodowanego zajmuje się likwidacją szkód, a ostateczne rozliczenia dokonywane są miedzy ubezpieczycielami. Klient zyskuje kompleksową opiekę swojego towarzystwa, szybszą likwidację poniesionych szkód oraz czas, który musiałby poświecić na rozmowy z obcym ubezpieczycielem.

Jeżeli szukasz idealnego ubezpieczenia OC dla siebie, skorzystaj z darmowego kalkulatora ubezpieczeń na Ubea.pl i porównaj aktualne oferty największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Polska na etapie planów

Polska izba ubezpieczeń od dłuższego już czasu nosi się z zamiarem wprowadzenia metody bezpośredniej likwidacji szkód, jednak małe i średnie towarzystwa ubezpieczeniowe boją się, że nie wytrzymają konkurencji z największymi firmami. Niewielkie towarzystwa, które utrzymują się na rynku, oferując tanie polisy, obawiają się, że silna konkurencja zniszczy ich, realizując kosztowne odszkodowania.

Spośród wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych tylko PZU SA zdecydował się wprowadzić bezpośrednią likwidacje szkód za darmo dla swoich klientów. Niektóre firmy posiadały taką usługę za dodatkową opłatą. PZU ma nadzieję, że za ich przykładem pójdą kolejne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Bezpośrednia likwidacja szkody za granicą

Model bezpośredniej likwidacji szkód z tytułu OC samochodu z powodzeniem sprawdza się w wielu krajach Unii Europejskiej – Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Francji, Portugalii, Grecji, Austrii, a także w Rosji i Kanadzie.

Francja

Jako jeden z pierwszych krajów europejskich, Francja wprowadziła bezpośrednią likwidacje szkód. Odbyło się to w 1968 roku poprzez zawarcie przez ubezpieczycieli francuskich Porozumienia w Sprawie Odszkodowań Bezpośrednich i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Dynamiczny wzrost liczby samochodów na drogach oraz rosnąca liczba roszczeń wymusiły na francuskich ubezpieczycielach stworzenie nowego systemu likwidacji szkód.

Włochy

Od 1978 roku do 2007 roku we Włoszech funkcjonował dobrowolny system bezpośredniej likwidacji szkód dla OC. Od 1 lutego 2007 roku system dobrowolny został zastąpiony przez regulacje ustawowe, której wzorem były regulacje francuskie. Z nowej ustawy wyłączone są między innymi zdarzenia drogowe poza Włochami oraz zdarzenia drogowe z udziałem więcej niż 2 pojazdów mechanicznych, a także wypadki, w wyniku których kierowca odniósł poważne szkody osobowe.

Rosja

System bezpośredniej likwidacji szkody w ramach OC został wprowadzony obligatoryjnie w 2009 roku i bazuje na dokonaniach francuskich w tej materii. Swoim zakresem obejmuje tylko i wyłącznie szkody majątkowe, zdarzenia drogowe między dwoma pojazdami mechanicznymi objętymi ubezpieczeniem OC i które wydarzyły się nie wcześniej, niż 1 marca 2009 r.

Tagi:

Komentarze