Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC we wrześniu 2018 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC we wrześniu 2018 r.

Data publikacji: 2018-10-04
W sierpniu miała miejsce wyraźna obniżka cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Warto się przekonać, czy wrzesień też przyniósł cenowe spadki.

Sierpniowy barometr Ubea.pl z pewnością zawierał dobre wiadomości dla polskich kierowców. Ze wspomnianej analizy wynikało bowiem, że przeciętna składka obowiązkowej polisy OC tylko przez miesiąc spadła o 5%. Od dawna nie mieliśmy do czynienia z takimi spadkami.

Cena OC - wrzesień 2018 Czy sierpniowa obniżka stanowiła początek dłuższego trendu czy była tylko jednorazową zmianą cen? Odpowiedź przynosi wrześniowy barometr cen OC.

Wartość barometru cenowego z września 2018 r. = 91 ↔ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 91↓)

Komentarz ekspertów Ubea.pl:

W poprzednim barometrze cenowym Ubea.pl można znaleźć ostrożne stwierdzenia mówiące o tym, że sierpniowa obniżka średnich kosztów ubezpieczenia OC niekoniecznie musi się przełożyć na dalsze spadki. Wyniki dotyczące września bieżącego roku potwierdziły słuszność takiego wniosku.

Obliczenia Ubea.pl wskazują, że od 1 do 30 września 2018 r. przeciętna składka za OC proponowana internautom wyniosła 1682 zł. To oznacza tylko minimalną zmianę względem analogicznego wyniku z sierpnia 2018 r. (1691 zł).

Barometr składek OC Warto nadmienić, że w styczniu br. porównywalny wynik kształtował się na poziomie 1853 zł. Przeciętna składka OC z września 2018 r. to nadal około 91% wartości obliczonej dla stycznia br. Właśnie dlatego wrześniowy barometr cenowy nie zmienił swojego poziomu względem sierpnia 2018 r. i nadal wynosił 91 - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki Ubea.pl.

Sprawdź, czy możliwe jest wypowiedzenie OC przed końcem umowy

Brak kolejnej dużej obniżki składek za OC może być rozczarowujący dla wielu kierowców. Stabilizacja cen wydaje się jednak racjonalna z punktu widzenia krajowych ubezpieczycieli.

W tym kontekście ważny jest nie tylko zysk techniczny ze sprzedaży obowiązkowych polis dla kierowców, który w pierwszej połowie 2018 r. (213 mln zł) znacząco poprawił się względem poprzedniego roku (54 mln zł).

Ubezpieczyciele muszą również zwracać uwagę na wzrost wartości wypłat z OC komunikacyjnego, który pomiędzy I poł. 2017 r. oraz I poł. 2018 r. wyniósł aż 15,4%. Kolejną problematyczną kwestią są wypłaty dla rodzin osób znajdujących się w stanie wegetatywnym (wynikające z marcowych uchwał Sądu Najwyższego). Zakłady ubezpieczeń z pewnym niepokojem spoglądają również na prace, które mają doprowadzić do ujednolicenia zadośćuczynień oraz regulacji działalności kancelarii odszkodowawczych - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2018 r. (1853 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2018 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Sprawdź, kto we wrześniu 2018 proponował najtańsze OC

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-08-11

Ile kosztuje OC w lipcu 2020 r.? - barometr Ubea.pl

Od marca do czerwca 2020 r. średnia cena OC ciągle spadała. Warto sprawdzić, czy lipiec przyniósł kontynuację tego trendu.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-06

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2019 r.

Ponownie sprawdziliśmy, jak zmieniała się średnia cena OC dla kierowców. Tym razem właścicieli aut czeka miła niespodzianka cenowa.

Czytaj więcej
Komentarze