Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w czerwcu 2017 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w czerwcu 2017 r.

Data publikacji: 2017-07-07
W maju ceny OC nieznacznie wzrosły. A jak było w czerwcu 2017? Czy kierowcy musieli ponownie zmierzyć się z podwyżkami OC?

Maj bieżącego roku nie przyniósł dobrych informacji dla kierowców, którzy są zainteresowani poziomem składek za polisy OC. Dane porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl wskazują, że po kwietniowym spadku składek, nastąpił niewielki wzrost w kolejnym miesiącu. Warto sprawdzić, czy wzrosty z maja br. były kontynuowane w czerwcu.

Cena OC - czerwiec 2017 Wartość barometru cenowego z czerwca 2017 r. = 113 ↔ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 113 ↗)

Komentarz Ubea.pl:

Wskazania barometru cenowego Ubea.pl z czerwca 2017 roku nie są jednoznacznie pozytywne lub negatywne dla kierowców. Dobrą wiadomością jest to, że po majowych wzrostach, przeciętna składka za OC utrzymała się na niezmienionym poziomie.

Jeżeli przyjmiemy poziom cen obowiązkowych ubezpieczeń ze stycznia 2017 r. jako indeks równy 100, to okaże się, że w czerwcu analogiczne wskazanie barometru cenowego Ubea.pl wynosiło 113. Taki wynik oznacza wzrost przeciętnej składki obowiązkowych polis (1877 zł) o 13% względem porównywalnej wartości dla stycznia 2017 r. (1666 zł) - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Z punktu widzenia kierowców, niezbyt optymistyczny jest fakt, że w czerwcu najbardziej wzrosły składki OC oferowane przez lidera cenowego, czyli AXA Ubezpieczenia. W ujęciu miesięcznym polisy OC proponowane przez tego ubezpieczyciela podrożały o mniej więcej 4% (zmiana średniej składki z 1237 zł do 1286 zł).

Poziom cen ubezpieczeń OC w czerwcu 2017 Taka podwyżka została skompensowana przez przeciwstawne zmiany dotyczące innych firm (np. Link4).

Przewidywanie zmian cenowych na rynku OC obecnie jest dość trudne, gdyż ostatnio nie mamy do czynienia z żadnym wyraźnym trendem. Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie ubezpieczyciele pozwolą klientom odetchnąć od podwyżek w OC. Takie przypuszczenie opiera się na trzech argumentach.

Po pierwsze, ubezpieczyciele wypracowali niewielki zysk ze sprzedaży OC od początku stycznia do końca marca br. (+0,09 mld zł według KNF i PIU). Po drugie, dane Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazują, że w I kw. 2017 r. odrobinę spadła wartość świadczeń wypłacanych z OC komunikacyjnego (IV kw. 2016 r. - 2,27 mld zł, I kw. 2017 r. - 2,23 mld zł). Po trzecie, dotychczasowe podwyżki wzbudziły spore protesty klientów i skutkowały dużą liczbą skarg do UOKiK-u oraz Rzecznika Finansowego - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, ile będzie wynosiła najniższa składka Twojego ubezpieczenia OC, AC lub NNW >

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW), wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2017 r. (1666 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2017 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-08-11

Ile kosztuje OC w lipcu 2020 r.? - barometr Ubea.pl

Od marca do czerwca 2020 r. średnia cena OC ciągle spadała. Warto sprawdzić, czy lipiec przyniósł kontynuację tego trendu.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-06

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2019 r.

Ponownie sprawdziliśmy, jak zmieniała się średnia cena OC dla kierowców. Tym razem właścicieli aut czeka miła niespodzianka cenowa.

Czytaj więcej
Komentarze