Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Bagażowe udręki latających Polaków

Ostatnia aktualizacja: 2014-05-09

Uwaga Panie! W bagażu podręcznym nie możecie mieć pilniczka, pęsety, ani nożyczek; możecie jednak zabrać buty na szpilkach. Panowie! Na pokład samolotu nie wniesiecie śrubokręta, wiertarki ani młotka; wniesiecie natomiast kulę do kręgli. Dowiedz się, jak dobrze spakować bagaż i zabezpieczyć go wyjeżdżając na wakacje za granicę.

Bagażowe udręki latających Polaków

Polacy latają coraz częściej

Wysokie ceny i brak gwarancji dobrej pogody – to główne powody rezygnacji Polaków z wczasów nad polskim morzem na rzecz wakacji zagranicznych. Według Polskiego Związku Organizatorów Turystyki (PZOT) w sezonie 2011/2012 za granicę wyjedzie o 12% więcej Polaków niż w poprzednim.

Polacy najczęściej wybierają Grecję, Turcję, Hiszpanię, Bułgarię oraz oczywiście Egipt, który jest tegorocznym rajem dla turystów ze względu na ceny niższe o 15-20% niż w roku ubiegłym. „Polityka” podaje, że w Egipcie co roku wakacje spędza 550-600 tys. rodaków. Klienci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl najczęściej kupują ubezpieczenia turystyczne na wyjazdy wakacyjne do Grecji, Francji, Włoch, Chorwacji i Bułgarii.

Najczęstszym środkiem transportu wybieranym przez klientów biur podróży jest samolot, jednak aby bezproblemowo wylecieć należy odpowiednio przygotować swój bagaż.

Bagaż główny i bagaż podręczny

Linie lotnicze umożliwiają przewóz dwóch rodzajów bagażu. Pierwszy z nich, to bagaż nadawany do luku, inaczej rejestrowany, główny lub odprawiany, który przewożony jest w luku bagażowym samolotu. Bagaż główny należy przekazać podczas odprawy bagażowo-biletowej lub nadać w specjalnym punkcie zrzutu bagażu. W tanich liniach lotniczych bagaż rejestrowany jest zazwyczaj płatny, a w liniach rejsowych – wliczony w cenę biletu. Linie lotnicze indywidualnie ustalają dopuszczalny limit wagowy bagażu głównego, który wynosi zazwyczaj 20 kg, a najwięcej 32 kg jednej sztuki bagażu oraz ilościowy – od 2 do 8 sztuk.

Drugi rodzaj bagażu to ten zabierany na pokład samolotu – podręczny lub inaczej kabinowy. Jest on wliczony w cenę biletu lotniczego. Podobnie jak w przypadku bagażu głównego, bagaż podręczny również nie może przekraczać ustalonych indywidualnie przez linie lotnicze rozmiarów i wagi. Limit wymiarów zazwyczaj wynosi 55 x 40 x 20 cm, a limit wagowy to 10 kg. Z reguły dozwolona jest jedna sztuka bagażu podręcznego. Wyjątkiem są rejsowe linie lotnicze, które zwiększają limit ilościowy i wagowy bagażu kabinowego w klasie biznesowej i pierwszej.

Co wolno przewozić w samolocie a czego nie?

Ze względów bezpieczeństwa przepisy międzynarodowe określają co można przewozić, a czego nie, w transporcie lotniczym. Bardziej restrykcyjnie traktowany jest bagaż podręczny, ale do bagażu głównego też nie można włożyć wszystkiego.

To, czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym:

 • butle biwakowe z propanem butanem,
 • latarki gazowe,
 • rozpałki z tabliczek węgla drzewnego,
 • wszelkiego rodzaju substancje wybuchowe i łatwopalne - detonatory, zapalniki, dynamit, fajerwerki, petardy, granaty, pojemniki z gazem, paliwo płynne, itp.,
 • wszelkiego rodzaju substancje chemiczne i toksyczne - aerozole obezwładniające, gaśnice, kwasy, zasady, materiały radioaktywne, sprężone gazy, trucizny.

W bagażu podręcznym poza w/w przedmiotami nie można przewozić także:

 • ostrych przedmiotów, jak brzytwy i żyletki luzem, druty i szydełka do robótek, golarki i ostrza, noże, nożyczki, igły, korkociągi i tasaki,
 • alkoholi i płynów niezakupionych w strefie bezcłowej,
 • niektórych sprzętów sportowych i biwakowych - deskorolka, harpuny, włócznie, kusze, kije golfowe, narciarskie, hokejowe, łyżwy, szable, strzały i rzutki oraz wędki (można natomiast przewieźć kule do kręgli, jeśli ktoś ma na to ochotę),
 • narzędzi – czekany, maczety, części samochodu (np. tarcze sprzęgła), linki stalowe, kajdanki, młotki, łomy, wiertarki, śrubokręty,
 • broni.

Kosmetyki można przewieźć w bagażu podręcznym pod warunkiem, że umieszczone są w przezroczystej zamykanej torbie plastikowej o maksymalnej pojemności 1 litra. Pojemność poszczególnych pojemników z kosmetykami nie może przekroczyć 100 ml.

Płynne leki na receptę można przewozić w bagażu podręcznym w ilości większej niż 100 ml, jeżeli są niezbędne dla pasażera podczas podróży, po uprzednim zgłoszeniu faktu osobie wykonującej kontrolę bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu jest ważną częścią polisy turystycznej, którą zgodnie z wynikami badania Holiday Barometer 2012 przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance deklaruje wykupić 2/3 Europejczyków. Aż 61% z nich planuje kupić ubezpieczenie turystyczne bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym, z oferty agencji ubezpieczeń skorzysta 20% badanych, a z oferty banku – 14% badanych.

Te same badania pokazują, że drugą najważniejszą obawą Europejczyków związaną z wyjazdem na wakacje zagraniczne jest utrata dóbr osobistych - bagażu, dokumentów i pieniędzy (aż 36% badanych). Ubezpieczenie bagażu jest jedną z najczęściej uwzględnianych opcji w polisie turystycznej.

Należy pamiętać, że ubezpieczyciele gwarantują wypłatę odszkodowania za kradzież bagażu wyłącznie z miejsc przeznaczonych do jego przechowywania lub powierzonych pod opiekę profesjonalnego przewoźnika. Nie ma odpowiedzialności za tzw. kradzież zwykłą, czyli pozostawienie bagażu czy jego części, np. laptopa, aparatu fotograficznego na kocu czy leżaku na plaży.

Tagi:

Komentarze