Allianz radzi jak ocenić "szkolną" polisę dziecka

Ostatnia aktualizacja: 2013-09-05

Z początkiem roku szkolnego wszystkim rodzicom przychodzi opłacenie składki ubezpieczenia swojego dziecka. Polisa szkolna ma być nie tylko kolejnym narzuconym wydatkiem związanym ze szkołą, ale przede wszystkim dobrym zabezpieczeniem naszej pociechy. Warto więc wiedzieć w jakich sytuacjach obowiązuje i od czego chroni ubezpieczenie szkolne.
Oblicz moje OC/AC

O wyborze oferty ubezpieczeniowej decyduje zazwyczaj kierownictwo szkoły lub rada rodziców. Oferty ubezpieczycieli różnią się często nie tylko ceną, ale i zakresem ochrony. Kiedy zatem dostaniemy informację o ubezpieczeniu, które szkoła proponuje naszym dzieciom, sprawdźmy dokładnie jakie świadczenia będą przysługiwać naszemu dziecku w razie wypadku i jak dochodzić wypłaty odszkodowania.

Przed opłaceniem składki każdy rodzic ma prawo prosić o przedstawienie zakresu proponowanego przez szkołę ubezpieczenia. Podstawą jest sprawdzenie, w jakich przypadkach nasze dziecko otrzyma odszkodowanie.

"Szkolne ubezpieczenia wypadkowe mają jedną podstawową zaletę - są wystandaryzowane i oferowane dużej grupie odbiorców, a dzięki temu korzystniejsze cenowo niż produkty indywidualne. Niestety oznacza to też, że wszyscy uczniowie mają najczęściej jeden, taki sam zakres ubezpieczenia, nie zawsze zabezpieczający potrzeby naszego dziecka" – wyjaśnia Aleksandra Bruzdewicz z Departamentu Sprzedaży TUiR Allianz Polska.

W praktyce może to oznaczać, że jeśli nasze dziecko chodzi np. na dodatkowe zajęcia sportowe poza szkołą lub wyjeżdża za granicę, będziemy musieli je dodatkowo ubezpieczyć. Standardowe ubezpieczenia szkolne wyłączają z ochrony takie przypadki.

Najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, która określa maksymalną wysokość odszkodowania. Niekiedy dla określonych zdarzeń ustalane są tzw. podsumy. Wówczas maksymalny limit odszkodowania będzie mniejszy. Podobnie jest w sytuacji, gdy w zakresie ubezpieczenia są koszty leczenia - taki limit może dotyczyć np. kosztów opieki stomatologicznej.

Warto sprawdzić również ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdzić jak wygląda tzw. tabela uszkodzeń ciała. To ona określa wysokość wypłacanych odszkodowań. Nieczytelność tej tabeli, lub jej brak, powoduje że w razie wypadku nie będziemy w stanie zweryfikować czy otrzymaliśmy maksymalne odszkodowanie.

Istotny jest także sposób wypłaty odszkodowania. W większości ofert świadczenie wypłacane jest już za samo zaistnienie zdarzenia, a nie tylko za jego trwałe konsekwencje. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie w przypadku dzieci. Nie wymaga skomplikowanej procedury kierowania dziecka na komisje lekarskie, gdzie lekarz orzecznik decyduje o stopniu uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie szkolne może być dobrym i tanim zabezpieczeniem naszego dziecka. Warto więc poświęcić czas i przyjrzeć się proponowanym ofertom ubezpieczenia, aby wiedzieć za co tak naprawdę płacimy.

Źródło: Allianz

Tagi: