Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

7 grzechów głównych przy zakupie autocasco

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-07

Główne powody niezadowolenia kierowców z polisy autocasco, to wysoka składka i trudności z dochodzeniem odszkodowania i jego wysokością. Na jedno i drugie znakomity wpływ mają sami kierowcy! Wszystko zależy od tego, czy nie popełnią kardynalnych błędów przy zakupie polisy.

Grzechy przy zakupie autocasco

Większość problemów, z którymi borykają się kierowcy w związku z ubezpieczeniem AC można wyeliminować na etapie zakupu polisy. Oto jakie błędy najczęściej popełniają polscy kierowcy kupując autocasco:

1. Kupiłem więcej niż potrzebuję

Zakres ubezpieczenia autocasco jest bardzo szeroki i można go dopasować do własnych potrzeb. Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym wyższa składka. Klienci chcąc zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo często wykupują ochronę, która tak naprawdę nie jest im do niczego potrzebna, przez co polisa kosztuje krocie.

Aby jak najlepiej wybrać zakres autocasco należy nie tylko zadawać pytania agentowi czy konsultantowi, próbując z jego pomocą skroić ubezpieczenie na miarę własnych oczekiwań, ale także zastanowić się, czy np. mój kilkuletni samochód wymaga napraw w autoryzowanej stacji obsługi? Po co mam płacić za pomoc w transporcie zwierząt, skoro nie posiadam psa ani kota? Pozwoli to zdecydowanie zmniejszyć wysokość składki.

2. Nie wykorzystuję w pełni zniżek za bezszkodową jazdę

Zniżka za lata bezszkodowej jazdy jest jednym z czynników najbardziej wypływających na obniżenie składki zarówno za ubezpieczenie OC, jak i autocasco. Ubezpieczyciele za pomocą tzw. systemu bonus-malus uwzględniają w składce okres, w jakim posiadaliśmy polisę w przeszłości oraz zgłaszane przez nas szkody. Z każdym rokiem bezszkodowej jazdy kierowcy zyskują dodatkowe zniżki.

Jak wykorzystać zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę? Np. przez zmianę ubezpieczyciela na takiego, który premiuje dodatkową zniżką bonus-malus nowych klientów. Przy zakupie ubezpieczenia można także skorzystać z oferty przeniesienia zniżek wypracowanych w ubezpieczeniu OC na autocasco, np. mając 60% zniżki w OC i 40% w autocasco, dzięki przeniesieniu zniżki otrzymujemy od razu 60% w AC, co znacznie obniży nam koszty zakupu polisy.

3. Źle określiłem wersję mojego samochodu

Rodzaj samochodu, jaki posiadamy wpływa zarówno na wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC, jak i za autocasco. W przypadku OC największy wpływ ma pojemność silnika, w przypadku autocasco - rynkowa wartość pojazdu.

Błędnie wskazany rodzaj pojazdu przy zakupie polisy skutkuje ustaleniem sumy ubezpieczenia nieadekwatnej do jego rzeczywistej wartości rynkowej. Powinno się unikać zarówno zawyżania wartości naszego samochodu, jak i jej zaniżania.

Nadubezpieczenie, przez które będziemy płacić wyższą składkę, nie zapewni nam wyższego odszkodowania, gdyż ubezpieczyciel będzie brał pod uwagę wartość rynkową pojazdu z dnia, w którym zaszła szkoda. Niedoubezpieczenie natomiast często nie pokryje w całości szacowanej szkody. Każda opcja nieadekwatnego określenia wartości pojazdu niesie ze sobą negatywne skutki.

4. Nie wspomniałem, że mieszkam i pracuję w innym mieście

Składka uzależniona jest również od miejsca, w którym poruszamy się naszym samochodem. Ubezpieczyciele określają poziom ryzyka związanego z danym obszarem kraju przypisując zwyżki lub zniżki w składce nie tylko miejscowościom, ale i konkretnym dzielnicom lub nawet ulicom.

Aby uniknąć wyższej składki często przy zakupie polisy podajemy miejsce naszego zameldowania w małej miejscowości, podczas gdy żyjemy i pracujemy w dużej aglomeracji. Jakie są tego konsekwencje? W przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel może uzaleznić koszty robocizny od średnich stawek stosowanych w warsztatach w miejscu naszego zameldowania. Tam zazwyczaj są one niższe niż w miejscu naszego zamieszkania, gdzie prawdopodobnie będziemy naprawiać uszkodzony pojazd.

5. Źle określiłem wysokość udziału własnego w szkodzie

Udział własny w szkodzie, to kwota o którą każdorazowo zostanie pomniejszone wypłacane odszkodowanie. Im wyższy udział własny w szkodzie, tym niższa składka za polisę autocasco.

Wybierając poziom udziału własnego powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe. Zastanowić się, jaką kwotę będziemy w stanie wyłożyć z własnej kieszeni na naprawę uszkodzonego samochodu. Zbyt wysokie wartości udziału, mimo że obniżą wysokość składki, mogą mieć bardzo bolesne konsekwencje w przypadku wystąpienia szkody.

6. Nie wspomniałem, że samochodem będzie jeździć moje nastoletnie dziecko

Na podstawie statystyk szkodowości ubezpieczyciele przewidują zwyżkę w składce, jeśli samochodem będzie poruszać się młody kierowca, co wynika to ze wzrostu ryzyka z tym związanego. Dlatego często właściciel pojazdu nie ujawnia informacji, że jego samochodem będzie jeździł także jego syn, który niedawno odebrał swoje "prawko".

W sytuacji, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku, a za kierownicą siedział nastoletni kierowca, ubezpieczyciel może zażądać zapłaty dodatkowej składki lub nawet odmówić wypłaty części lub całości odszkodowania, jeśli wiek lub doświadczenie kierowcy miało wpływ na powstanie szkody.

7. Nie skorzystałem z dodatkowych zniżek

Ubezpieczyciele oferują swoim klientom dodatkowe zniżki. Mimo że są one niewielkie, wpływają na obniżenie finalnej składki za polisę. Możemy np. otrzymać zniżkę za płatność jednorazową, za płatność kartą kredytową lub za kontynuację polisy w tym samym zakładzie ubezpieczeniowym. Dodatkową zniżkę często otrzymują również klienci, którzy wykupują inne produkty u tego samego ubezpieczyciela, np. ubezpieczenie mieszkania.

Źródło: Biuro Prasowe Proama

Tagi:

Komentarze

2012-09-17 13:46

Arnold

Problem z udziałem własnym jest istotny. Jak ktoś chciał mieć jak najtańszą składkę AC to brał wysoki wkład własny, a takie autocasco jest niewiele warte.

2012-09-12 14:06

Ben

Mój sąsiad przejechał się na punkcie 6. Tak to jest jak chce się ugrać jak najwięcej, a wychodzi jak zwykle.