Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

2 sposoby na ubezpieczenie rowerzysty

Ostatnia aktualizacja: 2014-06-14

Rowerzyści, w przeciwieństwie do kierowców, nie muszą kupować ubezpieczenia OC. Wielu właścicieli pojazdów uważa, że to błąd, a rowerzyści jako uczestnicy ruchu drogowego, którzy niejeden raz spowodowali wypadek, również powinni posiadać ubezpieczenie. Jak czuć się pewnie na drodze podróżując rowerem? Czy warto rozważyć zakup ubezpieczenia OC dla rowerzysty?

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien myśleć o bezpieczeństwie swoim i innych: właściciel samochodu osobowego, motocyklista, kierowca ciężarówki czy rowerzysta. Kierowcy za wypadki z udziałem rowerzystów obwiniają rowerzystów, rowerzyści natomiast kierowców. Faktem jest, że błędy popełniają jedni i drudzy. Jazda po polskich drogach bez jakiejkolwiek ochrony ubezpieczeniowej to duża nieodpowiedzialność. Z jednej strony rowerzysta może ulec wypadkowi w czasie jazdy, a z drugiej sam może doprowadzić do kolizji, w wyniku której inny uczestnik wypadku dozna uszczerbku na zdrowiu. Jakie ubezpieczenie wybrać by czuć się bezpieczniej w czasie ruchu na drodze?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

ubezpieczenie OC rowerzysty Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Zwykle kupujemy je jako dodatek do ubezpieczenia mieszkania. Wbrew pozorom przydaje się nam nie tylko w sytuacjach domowych gdy np. zalejemy sąsiadom mieszkanie, nasze dziecko porysuje lakier samochodu sąsiada, pies ugryzie gościa zaproszonego na domowe przyjęcie itd. Z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym możemy skorzystać również wtedy gdy jadąc rowerem spowodujemy kolizję drogową. Ubezpieczenie jest atrakcyjne i warto je posiadać niezależnie od tego czy podróżujemy po drogach rowerem czy nie.

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, kupowane jako dodatek do ubezpieczenia mieszkania, może mieć mocno ograniczony zakres. Uważnie zapoznajmy się z warunkami ubezpieczenia i sprawdźmy czy oczekiwana ochrona dla rowerzysty będzie brana pod uwagę, a jeśli tak, to czy obowiązywać będzie tylko na terenie miejscowości czy całego kraju. Decydując się na kupno danej polisy OC w życiu prywatnym nie oszczędzajmy na sumie gwarancyjnej – rowerzysta, który spowoduje kolizję, w wyniku której inna osoba dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, może zostać zobowiązany do zapłacenia niemałej sumy w ramach rekompensaty za ból i kalectwo.

Ubezpieczenie OC rowerzysty

Jeżeli jesteś aktywnym rowerzystą, jeżdżącym dużo i często, warto rozważyć zakup pełnej ochrony ubezpieczeniowej dla swojego jednośladowego pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe proponują dla użytkowników rowerów atrakcyjną ofertę. Ubezpieczenie OC rowerzysty może działać na terytorium całego kraju, a nawet poza jego granicami. Ochroną ubezpieczeniową może być objęty rowerzysta wymieniony w polisie, co nie jest równoznaczne z byciem właścicielem roweru, ubezpieczony może być tylko jego użytkownikiem. Umowa ubezpieczenia może zawierać nie tylko OC rowerzysty ale również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a także zostać rozszerzona o ubezpieczenie bagażu podróżnego i casco roweru.

W ramach ubezpieczenia OC rowerzysty pokrywane są szkody osobowe związane z użytkowaniem roweru (np. trwały uszczerbek na zdrowiu lub pozbawienie życia osoby trzeciej) i szkody rzeczowe. W zależności od oferty danej firmy ubezpieczeniowej różne są sumy gwarancyjne np. w PZU maksymalna suma ubezpieczenia w ubezpieczeniu OC rowerzysty wynosi 200 000 zł.

Ubezpieczenie OC rowerzysty póki co jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Sami możemy zdecydować jak ważne jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo, czy wolimy być ubezpieczeni czy nie. Pamiętajmy jednak, że jeśli sami nie będziemy dbać o własną ochronę, trudno liczyć, że będą za nas o nią dbać inni użytkownicy ruchu drogowego.

Tagi:

Komentarze

2015-03-20 22:12

Słowianka46.186.x.x

Jestem zapaloną rowerzystką, za niedługo sezon się zacznie. Sporo jeżdżę - w tamtym roku były miesiące, gdzie przepedałowałam nawet 1000 km. Zastanawiam się nad ubezpieczeniem. Jak myślicie, warto wykupić polisę Odpowiedzialności Cywilnej w Życiu Prywatnym czy wystarczy tylko NNW ?

2012-09-18 12:53

Monika

Miną wieki zanim w Polsce będzie wystarczająco dużo ścieżek rowerowych. Ja tam bym się ubezpieczyła, agresywnych kierowców nie brakuje. Rowerzyści obrywają najczęściej!

2012-09-17 13:33

Alan

Wg mnie rowerzyści powinni jeździć po ścieżkach rowerowych, a nie pchać się na ulicę! Naturalnie, powinni zrobić więcej ścieżek bo wciąż takowych brakuje. Za to jeśli już rowerzysta pcha się na jezdnię to winien mieć OC - auta, motocykle muszą mieć ubezpieczenie, to czemu nie rowerzysta?

2015-03-02 09:48

Łukasz83.20.x.x

W naszym kraju jest taka ilość ścieżek rowerowych że daleko byś nie zajechał... W tak dużym mieście jak poznań drogi rowerowe urywają się równie gwałtowanie co zaczynają i co dalej ? Mam go kurwa nieś po chodniku ? Pomyśl trochę zanim coś napiszesz, albo zostań ministrem transportu i coś z tym zrób to pogadamy... Rowerzysta mimo że jest najbardziej ekologicznym uczestnikiem ruchu uważany jest za najgorsze zło na ulicy... i na chodniku również...

2013-05-12 12:10

odi

jazda no kolarką po ścieżce rowerowej "kostce" to jazda jak samochodem po wertepach, nie wspomnę o progach czyli zjazdach i wjazdach na chodnik gdy ścieżkę przecina szosa

2013-05-31 15:16

Marcin

Pajacu będze jeździł rowerem gdzie będe chciał