Strona główna  |  Wiadomości  |  140 na autostradzie

140 na autostradzie

Data publikacji: 2010-12-29
Z dniem 31 grudnia 2010 w życie wchodzi decyzja ustawodawców o podwyższeniu limitów prędkości na polskich drogach. Tego dnia zaczyna obowiązywać tzw. ustawa fotoradarowa. Zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Na posiedzeniu, które odbyło się 29 października 2010 roku, posłowie podjęli decyzję o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. W artykule 2 dodano definicję urządzenia rejestrującego. W noweli podniesiono maksymalną dopuszczalną prędkość jazdy. Od dnia 31 grudnia 2010 roku dozwolona prędkość na autostradzie wyniesie 140 km/h, a na drodze ekspresowej o dwu jezdniach – 120 km/h. Zmiany dotyczą samochodów osobowych, motocykli i kierowców samochodów ciężarowych do 3,5 ton. Dopuszczalne prędkości na drogach jednojezdniowych (100 km/h) i innych trasach (90 km/h) pozostają bez zmian.

Autostrada Nowości w ustawie dotyczą również zasad rejestracji pojazdu (art. 79 ust. 5), uprawnień policjanta do używania urządzeń rejestrujących podczas wykonywania czynności (art. 129 ust. 2 pkt 9a) oraz kontroli ruchu drogowego (art. 129a i 129b). Rozszerzono ponadto zakres kontroli dokonywanej przez strażników miejskich (art. 129b ust. 4), a także zakres działania Inspekcji Transportu Drogowego (art. 129g, 129h, 134a, 139 ust. 4).

Nowelizacja ustawy jest również początkiem fotoradarowej rewolucji związanej z utworzeniem systemu automatycznego nadzoru ruchu drogowego, który połączy wszystkie fotoradary w jedną sieć. Przyczyni się to do przyspieszenia procedury związanej z przesyłaniem, obróbką, analizą zdjęć i ustalaniem danych kierowców, którzy złamali określone przepisy drogowe. Zdjęcia z fotoradarów będą trafiać do centralnego komputera, połączonego z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców, co usprawni proces identyfikacji właściciela pojazdu. System, zgodnie z planem, ma zostać uruchomiony w lipcu 2011 roku. Fotoradary mają się ponadto znaleźć we wszystkich masztach, które do tej pory pozostawały puste.

Zmiany w ustawie dotyczą także wydłużenia okresu postępowania mandatowego z 60 do 180 dni. Działanie ma na celu odciążenie sądów grodzkich, gdzie wnoszone są sprawy, w których nie udało się ustalić kierowcy pojazdu. Nowelizacja dotyczy także ustawy – Kodeks wykroczeń, o drogach publicznych oraz Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, o transporcie drogowym i o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Nowe zasady kontroli transportu drogowego wejdą w życie w 2012 roku. Główna Inspekcja Transportu Drogowego już wkrótce rozpocznie przejmowanie urządzeń rejestrujących, a w przeciągu najbliższych kilku miesięcy powstanie nowa mapa fotoradarów, a z dróg znikną ich atrapy.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-11-29

Będzie dużo łatwiej o samochód zastępczy w 2023 roku?

Od 1 listopada 2022 r. obowiązuje nowy pakiet rekomendacji KNF-u dotyczących likwidacji szkód z OC. Wyjaśniamy, co ten pakiet zaleceń zmienia w kwestii aut zastępczych.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-10

Przerejestrowanie samochodu – terminy, koszty, potrzebne dokumenty

Wymarzone auto, poszukiwane od wielu tygodni, stoi już przed Twoim domem? Zanim z ulgą zameldujesz, że misja wykonana, zajmij się niezbędnymi formalnościami. Wyjaśniamy, ile kosztuje przerejestrowanie...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-06

Kupno samochodu – wszystko na co musisz zwrócić uwagę

Zakup samochodu – niezależnie czy nowego, czy używanego – to zazwyczaj poważna decyzja finansowa. Warto więc zadbać o szczegóły, poznać dokładnie kupowane auto i nie dać się pokonać formalnościom....

Czytaj więcej
Komentarze